مطالب مرتبط

9 Comments

 1. 1

  samaneh

  جالب اینجاست که بانک ها حاضر به شکایت نیستن!!!

  (۰)
  پاسخ
 2. 2

  امیر

  سلام
  خواهشا این رو بخونید.
  منطق رو هم فراموش نکنید و جان آقامون منطقی باشید…
  صادق زیبا کلام:
  بسمه‌تعالی
  محضر ارجمند حضرت آیت‌الله سید احمد خاتمی
  عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه موقت تهران

  با سلام و عرض احترام؛ حضرت‌عالی اخیراً در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده‌اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهارنظر ندارم. فقط مایل بودم از حضرت‌عالی و برخی آقایان دیگر ازجمله حضرت آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام‌جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساساً خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم (ص) وظیفه داشته تا هر طور که می‌شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همان‌طور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سؤال نموده‌ام.

  اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می‌باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور به همراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی‌اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دومشان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست‌های فرهنگی آن ازجمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.

  بنده در صحت هر دو این مفروضه‌ها تردید دارم. اولاً جنابعالی و سایر منتقدین بر چه اساسی می‌فرمائید که وضع فرهنگی در کشور به نسبت قبل بدتر شده؟ اگر مشاهده‌گری در دوران دولت اصولگرا در ایران می‌بود و وضعیت حجاب و عفاف و فرهنگ و هر آنچه که مدنظر آقایان است را لحاظ می‌کرد و امروز وضعیت را با دوران آقای احمدی‌نژاد مقایسه می‌کرد، آیا نتیجه‌گیری می‌کرد که وضعیت فرهنگی آن‌گونه که مخالفین دولت معتقدند، خیلی دچار انحطاط شده؟ همه ما داریم در این مملکت زندگی می‌کنیم، مگر واقعاً ظرف ۱۰ ماهی که این دولت بر سر کار بوده چه تغییر و تفاوت‌های فاحشی ازنظر فرهنگی صورت گرفته که این‌همه برخی‌ها ازجمله جنابعالی دچار نگرانی شده‌اند؟

  اما فرض بگیریم که حق با آقایان است و وضع فرهنگی کشور خراب شده است. سؤال اساسی جناب آیت‌الله خاتمی آن است که مگر وظیفه دولت (به‌عنوان قوه مجریه) حسب قانون اساسی اصلاح و تهذیب فرهنگ جامعه است؟ اینکه امور فرهنگی جامعه، هدایت و ارشاد مردم، متدین کردن آنان، محجبه نمودن نسوان و … وظیفه دولت است را جنابعالی یا آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی یا حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی یا آقایان دیگر از کدام‌یک از اصول قانون اساسی استخراج می‌نمایید؟ اصول ۱۱۳ تا ۱۴۲ قانون اساسی پیرامون وظایف و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور و قوه مجریه است. این وظیفه که امور فرهنگی و اشاعه آن بایستی توسط دولت انجام بگیرد را جنابعالی از کدام‌یک از این سی اصل قانون اساسی برداشت می‌فرمائید؟

  قانون اساسی به کنار، جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به ۲۶ سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به‌اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان، محیط‌زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست؛ اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است. جهت استحضار حضرت‌عالی بنده صرفاً برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این ۲۶ دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه‌شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده (رقم‌های آخر صفر شده‌اند.)

  ۱- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: ۴۲۰۰ میلیارد ریال
  ۲- شورایعالی حوزه‌های علمیه: ۴۱۲۰ میلیارد ریال
  ۳- سازمان تبلیغات اسلامی: ۲۳۵۰ میلیارد ریال
  ۴- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: ۱۸۰۰ میلیارد ریال
  ۵- جامعه مصطفی العالمیه: ۱۷۵۰ میلیارد ریال
  ۶- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: ۹۳۰ میلیارد ریال
  ۷- سازمان اوقاف و خیریه: ۸۰۰ میلیارد ریال
  ۸- دفتر تبلیغات اسلامی: ۷۵۰ میلیارد ریال
  ۹- کانون فرهنگی و نوجوانان: ۶۰۰ میلیارد ریال
  ۱۰- حوزه هنری (تبلیغات اسلامی): ۴۳۰ میلیارد ریال
  ۱۱- شورایعالی انقلاب فرهنگی: ۴۰۰ میلیارد ریال
  ۱۲- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: ۳۷۰ میلیارد ریال
  ۱۳- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: ۲۵۰ میلیارد ریال
  ۱۴- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: ۱۹۰ میلیارد ریال
  ۱۵- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: ۱۲۰ میلیارد ریال

  بودجه این ۱۵ سازمان و نهاد فرهنگی بیش از ۱۹۰۰۰ (نوزده هزار) میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر ۹۷۰۰ میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیفزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون «دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم»، «دانشگاه اصول‌الدین»، «بنیاد پانزده خرداد»، »بنیاد انقلاب اسلامی » و … را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به‌سرعت از مرز ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال به‌صورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم به‌صورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند ازجمله بسیج، سپاه پاسداران، اداره‌جات سیاسی – عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال در سال خواهد شد.

  بحث بر سر آن نیست که آیا مردم راضی هستند از مالیاتی که می‌پردازند و از درآمد کشور این‌همه برای تبلیغات و امور فرهنگی هزینه شود. بحث بر سر آن است که رقم رسمی ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال تقریباً ۵ برابر بودجه رسمی سالیانه وزارت ارشاد می‌باشد. (کل بودجه سالیانه وزارت ارشاد بعلاوه تمامی نهادهای وابسته به آن در حدود ۶۰۰۰ میلیارد ریال می‌باشد). این فقط ۵ برابر بودن بودجه نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی نیست که شگفت‌انگیز است. وزارت ارشاد و زیرمجموعه‌های وابسته به آن هر یک ریالی که هزینه می‌کنند با حساب‌وکتاب بوده و به دستگاه‌های نظارتی ازجمله مجلس پاسخگو هستند. درحالی‌که بسیاری از نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی، به هیچ دستگاه و ارگانی در قبال نحوه هزینه‌ها و مخارجاتشان موظف به پاسخگویی و حساب پس دادن نیستند.

  علیرغم همه اینها، جناب آیت‌الله سید احمد خاتمی؛ بنده یک‌بار ندیدم که جنابعالی یا سایر ائمه جمعه بعلاوه سایر منتقدین فرهنگی دولت به سروقت این نهادها بروند و محض خالی نبودن عریضه هم که شده یک‌بار از صداوسیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی، یک دوجین دستگاه‌ها و نهادهای تبلیغاتی، شورایعالی حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و … توضیح بخواهند که در برابر آن ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریالی که از بیت‌المال می‌گیرند، کدام گام جدی و اصولی را برای رشد، گسترش و ارتقاء فرهنگ کشور برداشته‌اند؟ اگر وضع فرهنگ کشور آن‌گونه که حضرت‌عالی معتقدید خراب است، چرا فقط ارشاد و قوه مجریه می‌بایستی پاسخگو باشند و جنابعالی حاضر نیستید بالاتر از گل به آن ۲۶ نهاد دیگر که ۵ برابر ارشاد بودجه‌شان است و به احدی هم پاسخگو نیستند تذکری بدهید و چیزی بفرمائید؟ اگر هم به آنان انتقادی ندارید چون کارشان را درست انجام داده‌اند، پس خیلی هم وضع فرهنگی کشور نمی‌تواند آن‌گونه که می‌فرمائید آشفته و نابسامان باشد.

  شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم؛ چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی به نظر نمی‌رسیدند.

  ایام به کام باد
  صادق زیباکلام
  یازدهم خرداد یک هزار و سیصد و نود و سه

  (۰)
  پاسخ
  1. 2.1

   علی ابرار

   http://media3.afsaran.ir/siK3m1Aw_425.jpg
   این که به دولت مربوط میشه توی صحبت های آقا کاملا منطقی و آشکار معلوم هست(البته از اسم وزارت خونه و اسم کشور هم معلومه و…!)
   اگه آقا حرف غیر منطقی ای زده که فرق حکومت اسلامی رو با بقیه گفته شما بگید ما بدونیم!
   این که لباس مناسب برای بخصوص بانوان پیدا نمیشه یا لباس ناجور به راحتی در دست رس هست با این که تولیدی های داخل ایران دارن لباس ها رو تولید میکنن یا این که وضع کارمندان دولت در محل کار نامناسب هست و… به دولت مربوط میشه دولت قبل بیعرضگی کرده مجوز بیعرضگی این دولت نمیشه این آقایون در اون زمان هم دادو بیداد میکردن ولی به جایی نرسید حرفهاشون. اتفاقا اظهار نظر آقای احمدی نژاد و آقای روحانی در این زمینه با هم مو نمیزنه!
   در ضمن تمام اون بودجه هم خرج فرهنگ نمیشه همونجور که از اسم اون سازمان ها هم پیداست!! اگر چه اگر وزارت ارشاد بازده ۱۰۰% هم داشت بودجه ۱۰۰% خرج فرهنگ نمیشد چون هزینه های دیگه ای هم وجود داره

   آقای زیبا کلام هم طبق معمول حرف خنده دار لابه لای حرف هاشون کم نیست که اتفاقا این یکی مهمه
   عادت اینجور افراد (اکثرا اصلاح طلب هستن) اینه که میان یه حرف عامه پسند میزنن که واقعیت نداره ما در حال حاظر توی جنگ فرهنگی هستیم مشکل اینه که مسئولین ما به این باور ندارن(تو کل دولت ها هم شاهدش بودیم) پس برای مقابله به بودجه هم نیاز داریم تا تولید محتوا کنیم و… حتی اگه نخوایم مقابله کنیم و مثلا مثل کره ای ها کاملا فرهنگ غرب رو بپذیریم( به تعبیر این آقایون وقتی بهتون تجاوز میشه به جای مقاومت . استقبال کنید تا شما هم لذت ببرید) بازم این بودجه فرهنگی سر جاش هست ولی به جای فرهنگ خودی اون کشور فرهنگ غرب رو گسترش میدن باهاش خودتون دیدید عقده ی موهای رنگی دارن یا چشماشونو عمل میکنن که بزرگ تر بشه و…
   البته این بخشش که از اون سازمان ها هم برای خرج کردشون حساب پس بکشن کاملا منطقیه
   در مورد بودجه نظامیهم همش همین حرفو میزنن میگن بودجه نظامی ایران خیلی زیاده و باید کمش کرد تا به مردم برسیم!!! یعنی این مدل اظهار نظرها جهالت محظه یادمه یکی از همین آقایون میگفت :”خرج کردن برای بودجه نظامی مثل اینه که پِهِن بخری بریزی وسط کویر” تحت شرایطی که بودجه ایران با این وسعت و جمعیت بین ۱۶ کشور منطقه از آخر دومه یعنی ۱۵ هستیم.
   این حرف که اگر بودجه نظامی کم بشه مردم بهتر زندگی میکنن در ظاهر برای بعضی افراد که بدون فکر گوش میدن قشنگه ولی در واقع یک خیانت به کشور هستش کشور به دفاع نیاز داره در مورد بحث فرهنگی هم همینطور
   حرف زیاده ولی خارج از حوصله هستش

   (۰)
   پاسخ
 3. 3

  Katrina

  مثه اینکه آقای زیبا کلام وطرفداراشون تا ده ماه قبل کری داشتن چون حداقل جناب ایت ا… خاتمی چندین بار تو خطبه های نماز جمعه به دولت دهم سر مسئله حجاب گیر دادن .چه دعایی کنمت بهتر از این که به قول مادرت عاقبت بخیر بشی صادق زیبا کلام

  (۰)
  پاسخ
 4. 4

  Katrina

  من یه مصاحبه قبلا از ایشون خوندم که گفته بودن تو این دولت وضعیت پوشش بدتر شده حالا چی شده باز حرفاشو کتمان کرده خدا میدونه.اینا مصداق همون دروغگوهان

  (۰)
  پاسخ
 5. 5

  امیر

  من چی نوشتم و گفتم
  شما چی میگید…
  وقتی از فرهنگ میگیم فقط طرز لباس پوشیدن نیست.
  هرچند طرز لباس پوشیدن ریشه در فرهنگ دارد اما منظور این است که:
  اولا فرهنگ ده ماهه نه ساخته میشود و نه خراب میشود.
  دوما اگر فرهنگ خوب است یک پنجمش تقصیره وزارت ارشاد (که زیر نظر دولت هست) است. ما بقی که دست آقایان است…
  شما فقط چشمان خود را بسته اید و به جای کمک مشت در هوا میزنید…
  شما سفره خود را بگشایید بگذارید ماهواره هم سفره خود را بگشاید
  تصمیم با مردم است…
  نباید به زور گفت بیایید و مسلمان بشوید…
  با همه باش ولی با هیچ کس آمیخته مشو که در انزوا پاک ماندن نه دشوار است و نه ارزشی دارد.

  (۰)
  پاسخ
  1. 5.1

   علی ابرار

   اعتراض اون دوستانی که اسمشونو آوردن مساله ی حجاب هستش تا اونجایی که من میدونم
   توی این مساله هم وزارت ارشادو دولت خیلی کار ها میتونه انجام بده که الزاما به بودجه نیاز خاصی نداره و اصلا بحث برخورد هم توشون وجود نداره !!!
   میخوای کلی بحث کنیم در مورد فرهنگ! یه نمونه آوردم نمونه دیگش کتاب امسال امام خامنه ای توی نمایشگاه کتاب شرکت نکردن چراا؟؟!! همینو خودتون تحقیق کنید در بیارید سخت نیست
   سخت نیست فهمیدن بعضی چیزها اولین اظهار نظر آقای جنتی این بوده که میخوام راه فرهنگی دولت خاتمی رو برم(قریب به مضمون) آقا چقد اعتراض کردن به وضع فرهنگی(منظور مدیریت فرهنگی مسئولان) توی اون دوره که کار از تذکر گذشته بود توی سخنرانی عمومی مستقیم میگفتن . ما نگران میشیم وقتی کسی میگه راه فرهنگی خاتمی رو میخوام ادامه بدم!!!!
   در ضمن من با دوستان دوران قدیمم هنوز هم رابطه دارم نزدیک ترین دوست من هم نظراتش مثل اصلاح طلب ها هست دلیلی نداره هر دفعه همو میبینیم بحث سیاسی کنیم!!

   مثه این که حرف های آقا رو نخوندید این حرف که به زور بقیه رو مسلمان نمیشه کرد برای مغلته توی حرف های آقا زدنش وظیفه ی دولت زمینه سازی اینکار هستشیه کاریکاتور کشیده بودن راه بهشت! حالا اونو برعکس فرض کنید میشه وظیفه ی دولت یعنی راه گناه توی مملکت اسلامی باید سخت باشه و راه ثواب باید رفتنش راحت با این تفسیر چه دلیلی داره مردم رو به بهشت ببریم مشروب رو آزاد کنیم برای شعور مردم ارزش قائل بشیم یا مثلا زنا رو آزاد کنیم تا هرکس راه درستو خودش انتخابکنه یه همچین چیزی میشه؟؟!!
   بحث ماهواره و رفع فیلتر هم همینه فهمیدنش اینقد سخته؟
   من تعجب میکنم آقای روحانی وقتی دبیر شورای عالی امنیت ملی بودن(دیگه ته سرهنگ هاست خخخخ) اینقد بدبین بودن و جانب احتیاط رو رعایت میکردن که داشتن تیپ ۶۵ هوابرد نوهد رو به علت این که خیلی آموزش دیده و قوی هستن و اگه بخوان کودتا کنن احتمالش ولو کم برای موفقیت وجود داره داشتن منحلش میکردن(کار از اساس اشتباه که خدا رو شکر نشد) حالا اینجا حقوقدان بازیشون گل کرده و حرف های به قول خودشون پوپولیستی میزنن.

   (۰)
   پاسخ
   1. 5.1.1

    امیر

    آقا شما از زمین و یمان مطلب میگی و واقعا باید اول دو ساعت فکر کرد که شما چی میگی بعد راجع بهش جواب داد یا نداد.
    لطفا از درودیوار حرف نزن.
    مگه خاتمی چیکار کرده؟
    آقا آزادی بیان ینی چی؟
    یکی اینو تفسیر کنه…
    آقا بر فرض مثال من نمیخوام مسلمان باشم. کی رو باید ببینم؟
    دیگه دوره ای نیست که با دعوا حرف بکنیم تو گوش ملت…
    من موندم در دوره احمدی نژاد ، محمد خاتمی میتونست سخنرانی کنه؟
    ۸ سال هرکسی که بر ضد کوچک ترین سیاست دولت حرف زد رو کردن ضد انقلابی و ضد خدا و ضد رهبری و ضد امام زمان وبعدا هم گفتن از سران فتنه و فلان و بهمان
    بابا جم کنید دیگه…
    یه احمقی اگه تو دوران خامی، تو روزنامش بگه حقوق زنان خوبه، باید بگیم خاتمی بده؟
    والا مسلمونا اینجوری زود قضاوت نمیکنن…

    (۰)
    پاسخ
    1. 5.1.1.1

     علی ابرار

     اصلا یه دور میخونی ببینی من چی نوشتم؟!!
     خاتمی کار خواصی نکرده یه کودتا زمان ریاست جمهوریش کرد سال ۷۸ که نگرفت یکی هم در سال ۸۸ توش شرکت داشت چیزی نیست که !!
     بله میتونست سخنرانی کنه ولی تا قبل از فتنه زمان فتنه هم زیر بیانیه ها امضاش بوده
     البته تقصیر قوه ی قضاییه ی بیعرضه ی ماست که محاکمش فقط برای پیاده نظام فتنه بود و از افراد بالایی تعداد کمی رو محاکمه کردن!
     نگا خودت از بحث خارج میشی امام های جمعه شهر های مختلف نظرشون رو درباره حجاب گفته بودن و گفته بودن که در مورد فرهنگ هم نگران هستیم چراشو گفتم تو نظر بالایی . آقای زیبا کلام طبق معمول مقلطهکردو راستو دروغو غاطی کرد . منم گفنتم که مساله. مساله ی حجاب هستش
     دوست داری در مورد خاتمی و اطرافیاش حرف بزنیم یه چیزو پیش بکش برات توضیح بدم برای این که خلاصه کنم افتضاحات فرهنگی اون دوران رو ارجاعتون دادم به نظرات رهبر این کشور البته از نظر اونها سردسته ی افراطی ها رهبر هستش
     شما که نمیخونی من چی نوشتم پس وقتمو تلف نکنم بهتره

     (۰)
     پاسخ

ارسال که پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *