مطالب مرتبط

69 Comments

 1. 3

  bandekhoda

  بنظر من اگر بخشش ها زیاد بشه . داستانی پیش میاد شبیه . میکشم دیشم میدم .

  (۱)
  پاسخ
 2. 4

  مهرناز

  درخصوص قصاص نظر بنده اینه که اسلام همیشه کامل ترین قوانین را برای زندگی انسان ها در نظر می گیرد. چرا که خداوند آفریدگار ماست و کاتالوگ ما را هم از بر است. اما درخصوص برنامه ماه عسل این را هم باید در نظر بگیریم احسان علی خانی با آن لحن و حرف هایی که زد اتفاقا خواست طوری برنامه تمام شود که بفهمیم همیشه بخشش در کار نیست. اتفاقا علیخانی به عمد خواست پدر میلاد را زیر سوال ببرد و پدر میلاد هم خوب از پس سوالات برآمد. ماه عسل سه مورد از مسایل قتل را نشان داد و ببیننده به خوبی متوجه می شد که قتل هایی همچون قتل میلاد می بایست و بایستی حکم قصاص داشته باشد چرا که ما فقط با یک قاتل روبه رو نیستم. بلکه به ذهن خلاق جهت خلاف مواجه هستیم.

  (۱)
  پاسخ
 3. 5

  علی

  سلام کسی که با نقشه وبرنامه قبلی کسی را میکشد آن هم با آن شکل فجیع را باید قوه قضاییه حکم محارب دهد و پس دادن دیه مقتول ،قاتل را اعدام کند.در کل اکثر هنرمندان و افراد معروف(سلبرتیز) طرفدار ظالم اند و مخالف اسلام.
  مرگ بر منافقین

  (۰)
  پاسخ
  1. 5.1

   فرزان

   خداوکیلی خودت فهمیدی چی گفتی از حکم قصاص رسیدی به سلبریتیا و بعدشم مخالف اسلام و اخرشم منافقین ؟؟؟؟؟

   (۰)
   پاسخ
 4. 6

  محمد

  دوستان گل شما یه مثال بزنید که امام علی تو مجازات ببخشش نشون دادند یه مثال میزنم
  عمر که توسط یک ایرانی کشته شد پسرش رفت همین طور الکی یکی از ایرانی ها رو کشت امام علی به عثمان گفت قصاص کند ولی عثمان نکرد و امام علی در اولین روز حکومت به او پیام داد هرجا پیدات کنم سرت رو جدا میکنم و در جنگ صفین کشته شد.
  بازم یه مثال:یکی از محبان علی گناهی مرتکب شده بود که باید انگشتانش قطع میشد و امام هم همین کار را کرد
  بیارید مثال بیارید که امام ببخشش نشون داده تو مجازات.به نظر خودم که هست همچین چیزی ولی خیلی کم پیدا میشه

  (۰)
  پاسخ
  1. 6.1

   سجاد

   دوست گلم شرایط متفاوته. باید تو شرایط و فضای مساوی مثال بزنی.

   (۰)
   پاسخ
  2. 6.2

   فرزان

   این داستان هایی که از بخشش امامان ساختن کلا از قرن ٣ هجری شروع شد همش ساختگیه از فرو بردن خشم کاظم و ضامن اهو همش دروغه

   ()
   پاسخ
   1. 6.2.1

    نجم

    سلام به نظر من شما خیلی اطلاعاتت دقیق نیست که اینا رو میگی بهتره بیشتر تحقیق کنی دوست من…شما بر چه اساسی میگی فرو بردن خشم کاظم دروغ و بخشش امامان عزیز ما دروغه؟ نکنه چون چند نفر دیگه گفتن شما هم میگی؟ اگه اینطوره که اصلا ارزش بحث کردن اینجا پایین میاد ولی اگه خوب تحقیق و بررسی کردی خوب متوجه میشی که حرفت درست نیست…. امیدوارم عاقبتت به خیر باشه و بتونی راه درست رو به حق همون خدا پیدا کنی..

    (۱)
    پاسخ
 5. 7

  میلاد

  به نظر من که تو قتل میلاد صرف نظر از اینکه ماجرایی که به قتل منجر شده چی بوده اصلا نباید بخششی در کارباشه, حالا بعضی قتل ها که واقعا اتفاقی پیش میان مثل مهمان اول برنامه ماه عسل که ظاهرا تو ورزش واسش اتفاق افتاده بود بخشش بهتره ولی واسه اینگونه قتلها که شخص با آگاهی کامل و فقط برای انجام قتل میره که اگه اینطور نبود بعد از زدن مقتول لااقل میزاشت بنده خدا رو برسونن بیمارستان که این کارم نکرده , بازم میگم که به نظر من بخشش این قاتل اصلا به صلاح نیست و بجای اینکه ترس به دل قاتلین محترم!بندازه یه جورایی امیدوارشون میکنه به قضیه بخششو این حرفااااا .

  (۰)
  پاسخ
 6. 8

  هانا

  منم این برنامه رو دیدم ولی این برداشتو نکردم که برای زیر سوال رفتن حق قصاص بوده یا مجری می خواسته به زور رضایت بگیره یا یه شوی تلویزیونی بوده اتفاقا برنامه حرفش این بود در کنار کسایی که از حقشون می گذرن کسانی هم هستن از این حق استفاده میکنن منم هم وقتی خودم رو جای اون پدر می گذارم فکر میکنم نمی تونم ببخشم هرچند پدری رو که در برنامه آورده بودن و بخشیده بود هم پسرش با قمه بدجور کشته شده بود.

  (۰)
  پاسخ
 7. 9

  samaneh

  من این برنامه رو ندیدم اما اول برنامه دیروزو دیدم که مجری داشت در مورد همین مسئله صحبت میکرد. گفت من گفتم ممکنه خانواده مقتول بخوان از حقشون استفاده کنن. چشام گرد شد وقتی شنیدم.از مجموع حرفاشون به این نتیجه رسیدم که اصل بر بخشیدنه واگر نمی بخشی انسان خشنی هستی.در صورتی که صریح آیات قرآن اصل را بر قصاص قرار میدهند و بعد می گوید اگر کسی خواست ببخشد.
  متاسفانه این تفکرات به طرز قارچ گونه ای داره رشد پیدا میکنه. رسانه های معاند که زیاد میگن در این مورد.مشکل این مسئله دو چیزه :
  ۱٫چرا با پول بیت المال این مباحث مطرح میشه. شورای نظارت برصدا و سیما کجاست؟اونم برای یه برنامه به شدت پر مخاطب
  ۲٫چرا در ماه مبارک رمضان که ماه خداست و طبعا حدود خداوند باید در اون بیشتر رعایت بشه این مسئله مطرح میشه.
  به نظرم نویسنده این مقاله خیلی زیاد از این برنامه تعریف کرده.درسته پرمخاطبه اما از نظر محتوا من ندیدم تناسبی با ماه مبارک داشته باشه. بیشتر موضوعاتش اجتماعیه تقریبا همش. و میشه مثلادر عید نشون داده بشه چون مهموناشون ربطی به ماه رمضان ندارن.
  به قول دکتر عباسی” حق خدا در رعایت حدود الهی است.”که با روش های گوناگون دارن اینا رو کمرنگ میکنن. و احتمالا مرحله بعدی جایگزین کردن ضدارزش با ارزشه و چون خیلی نرم این کارو می کنن یعنی اول قبح شکنی و بعد از اینکه ذهن مخاطب خالی شد برنامه ای که خودشون میخوان پیاده میکنن نه کسی اعتراضی میکنه نه حتی متوجه میشه که بخواد اعتراض کنه.اعتراض به اعدام آفرید، حکم سنگسار و … نمونه هایی از این برنامه است.

  (۰)
  پاسخ
  1. 9.1

   samaneh

   مه آفرید

   (۰)
   پاسخ
 8. 10

  سجاد

  خوده خدا تو قرآن میگه من کسانی رو که میبخشن بیشتر دوست دارم. درسته قصاص حقه شرعی و قانونیه ولی بخشش هم هست که خدا به بخشش راضی تره . برنامه احسان هم عالی بود حرف نداشت.

  (۰)
  پاسخ
 9. 11

  میلاد

  سلام.من واقعا متاسفم واسه مسئولین بوووووق که وقتی شنیدن این اتفاق به خاطر دختر و اینجور داستانها پیش اومده خجالت نکشیدن و اقای علیخانی بهتر بود اشاره میکرد به موضوع مشکلات سر راه ازدواج که مسبب همچنین معضلات و بدتر از این فسق و فجور ها میشه..

  (۰)
  پاسخ
 10. 12

  amin

  اصلا بحث درباره یک برنامه موضوعیت نداره انگار سیاست کلی صدا و سیما شده کوبیدن قصاص (البته خیلی ریز و نرم داره اینکارو پیش می بره.با این که تو اکثر برنامه ها و سریالا اخرش اون یارویی که قرار اعدام بشه نجات پیدا می کنه اما سیر کلی داستان ها در حال کوبیدن این قضیه ست.)

  (۰)
  پاسخ
  1. 12.1

   فرزان

   شما مخالفی؟ اگه غیر عمد کسی رو کشتی و پول دیه نداشتی یا نتونستی اثبات کنی که غیر عمده دوست داری خانواده ی مقتول از حق شرعی و قانونیشون استفاده کنن ؟؟؟؟؟ الکی شعار نده خودتو بزار جای طرف

   (۰)
   پاسخ
 11. 13

  علی ابرار

  قصاص بقای جامعه هست
  یک دفعه یه دعوایی پیش میاد دوتا دوست سر ندونستن یا هر چیز دیگه یه حادثه ای پیش میارن که باعث قتل میشه مثلا یکی اون یکی رو هل میده و اون سرش به جایی برخورد کنه یا هر چیزی که نیت قاتل قتل نبوده باشه اینا رو ببخشن اشکال نداره ولی وقتی نیت قاتل انجام قتل بوده به اون شکل فجیه بازم میشه بخشید؟
  ظاهرا آقای علیخانی به مادرشون علاقه دارن فرض رو بر این میذاشتن که یه دزد مادر ایشونو از عمد و به طرز وحشیانه ای کشته تا طلاهاشو بدزده!
  میبخشنش؟!

  (۰)
  پاسخ
  1. 13.1

   هانا

   در جواب این سوال که میگید کسی که عزیزش به طور فجیع کشته شده باشه قاتلو میبخشه باید بگم اینکه من و شما حتی به به ذهنمون هم بخشش نمی اد دلیل نمیشه فکر کنیم چنین انسان هایی پیدا نمیشن من خودم نمیبخشم تاکید میکنم نمی تونم ببخشم ولی این طور نیست که کسی پیدا نشه که اگر شد حتما اون آدم علی وارانه و حسین وارانه عمل کرده که در ذهن من وشما نمی گنجه مطمئنا بخشش در این موارد به راحتی صورت نمیگیره و یه فرآینده که هر کسی قادر به انجامش نیست.

   (۰)
   پاسخ
   1. 13.1.1

    علی ابرار

    دوست عزیز ما نگفتیم مهمونای برنامه چرا بخشیدن به خودشون مربوطه(خدا این حقو به اونا داده نه من) که نشستن ساعت ها و روز ها فکر کردن و بعدش قاتل رو بخشیدن ولی مهمون آخر که قصد قصاص داشت سوالات آقای علیخانی یه جوری بوده منم میخوام با حُسن نیت نگا کنم میگم که حتما میخواست تمام نظرات رو بیاره توی برنامه

    (۰)
    پاسخ
    1. 13.1.1.1

     هانا

     به نظرم حسن نیت بهتره راستش سوال آخرتون خطاب به آقای علیخانی هم به نظرم درست نبود ما از ذهنیت ایشون خبر نداریم ونباید قضاوت کنیم چون خودشون در برنامه بعد گفتند ما مطمئن بودیم که آقای اسدی رضایت نمیدن به همین خاطر در برنامه دعوت شدند درضمن به نظرم خود اقای اسدی یک انسان فهمیده و عاقل و با شعورن اگه فکر میکردن که قصد دیگری در برنامه برای حضورش بوده اعتراض می کردن ولی ایشون راضی بودن.

     (۰)
     پاسخ
  2. 13.2

   فرزان

   خوبه خودت میگی اگه غیر عمد باشه ببخشن خوبه خب حالا یه سوال اگه نبخشن چی؟؟؟ اگه شما خودت کسی رو غیر عمد هل و دادی و مرد دوستی داری خانواده ی مقتول از حق شرعی و قانونیشون استفاده کنن خداوکیلی دوست داری چنین حقی بهشون داده بشه ؟؟؟؟؟؟؟

   (۰)
   پاسخ
 12. 14

  مریم

  اقای علیخانی چند بار تاکیید کردند که قصاص حق شرعی و قانونی شماست فقط به این دلیل از اقای اسدی دعوت کردند که نشون بدن ادمایی هستن که از حقشون نمیگذرن تا شاید حساب کار بیاد دست ی سری از ادما وگرنه ایشون مطمئن بودند که اقای اسدی رضایت نمی دهند واقعا متاسفم که انقدر راحت قضاوت میکنید راجع به بقیه در صورتی که از حق شرعی قصاص صحبت میکنید و خودتون متشرع نشون میدید

  (۰)
  پاسخ
  1. 14.1

   pary

   با مریم موافقم ، آقای علیخانی فردای اون برنامه گفتند که یکسری به اشتباه این نسبت رو دادند که ما میخوایم به آقای اسدی تحمیل کنیم ببخشند در صورتی که اینطور نیست .

   (۰)
   پاسخ
 13. 15

  من کی هستم

  واقعا نمیدونم چی بگم یه مواقعی یه نفر خشمگین میشه یه کار اشتباه انجام میده اما اون اقا با قساوت قلب تموم زده سر بچه ی اون اقا رو نصف کرده یکی باید به اقای علیخانی بگه خود شما دوست فردا با همچین ادمی طرف بشی بعضی وقتا مجریای صدا سیما یه حرفایی میزنن که باید خودت رو دار بزنی.

  (۰)
  پاسخ
 14. 16

  محسن

  با سلام و عرض قبولی طاعات و عبادات
  اولا :می خواستم بگم که تیتری که واسه مطلب نوشته شده بود اصلا مناسب نبود چون همون طور که آقای علیخانی مجری محترم برنامه گفته بود برنامه ۳ بخش داشته و اصلا ایشون قصد نداشته به زور از آقای اسدی رضایت بگیره و بارها هم ایشون تو برنامشون اعلام کرده که زودذ درباره ی دیگران قضاوت نکنیم و به نظر من هم حرف کاملا منطقی و همچنین اسلامیه
  دوما:هرچیزی که آقای اسدی تصمیم می گرفتن حقشون بود که دین و قانون به ایشون داده بود و شاید اگر من هم جای ایشون بودم با این ماجرایی که ایشون تعریف کردن همین قصاص رو انتخاب می کردم(البته دور از جان همه و ان شاء الله برای کسی پیش نیاد)
  سوما:در پاسخ به نظر samane می نویسم که ایشون که برنامه رو اصلا ندیدن و فقط یه تیکه از توضیحات آقای علیخانی رو در فردای آن روز شنیدن چطوری نظر دادن که این برنامه سنخیتی با ماه مبارک نداره،و در ضمن برنامشون حامی مالی داره که مؤسسه مالی عسگریه است و شما که نمی دونین نگید پول بیت المال.
  من به عنوان یکی از مخاطبین پرو پا قرص این برنامه این برنامه رو یکی از بهترین برنامه های ماه مبارک می دونم.

  (۰)
  پاسخ
  1. 16.1

   samaneh

   ببخشید شمااز کجا به این نتیجه رسیدین که من یقیه برنامه هاشونو ندیدم؟ من گفتم اون برنامه رو ندیدم،نه بقیه برنامه ها رو.
   من که گفتم برنامه پر مخاطبه مطمئنا جذابیتایی داره که اینقدر مخاطب داره. علت عدم تناسبشم بیشتر به خاطر موضوعاتش گفتم که عموما اجتماعیه. یعنی با خودم فکر کردم اگه من این برنامه رو تو عید یا هر زمان دیگه ای میدیدم می فهمیدم این کار برای ماه رمضان ساخته شده؟ من که به این نتیجه نرسیدم. تو نظرم گفتم “من ندیدم”. شاید نظر شما این نباشه.
   من مشکلی با شخص ندارم. با این تفکری که تو برنامه مطرح شد مخافم همین.
   در مورد بودجه بیت المالم واقعا یعنی هیچ حقوقی از صداو سیما دریافت نمی کنن؟ یعنی تمام هزینه ها رو حامی مالی میده.اگه اطلاع کاملی دارین بیاین بگین.ممنون میشم.

   (۰)
   پاسخ
   1. 16.1.1

    Katrina

    دوست عزیز موسسه ی مالی ثامن الحجج اسپانسر ماه عسل هست نه عسکریه

    (۰)
    پاسخ
   2. 16.1.2

    محسن

    سلام، این رو که شما فرمودید از صدا و سیما پول نمیگیرن ؟من خبر ندارم، خوب ولی حتما بیشتر هزینه ها رو حامی مالی متقبل می شن و همچنین منظورم این نبود که شما هیچ کدام از برنامه ها رو ندیدید، منظورم همون برنامه بود و این که به اشتباه هم موسسه ثامن الحجج رو گفتم عسگریه معذرت می خوام.

    (۰)
    پاسخ
 15. 17

  بهروز

  سوره نحل آیه ۱۲۶ :
  وَإِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُواْ بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُم بِهِ وَلَئِن صَبَرْتُمْ لَهُوَ خَیْرٌ لِّلصَّابِرینَ ﴿۱۲۶﴾
  و اگر عقوبت کردید همان گونه که مورد عقوبت قرار گرفته‏اید [متجاوز را ] به عقوبت رسانید و اگر صبر کنید البته آن براى شکیبایان بهتر است (۱۲۶)

  از این آیه استنباط میشه که بخشش به قصاص اولویت داره و خدا داره به صراحت میفهمونه که بخشش برای خودتون بهتتتتتتره به این واضحی خدا داره دو تا راه نشون میده و تاکید میکنه یکی از این دو راه برای شما بهتره
  درسته قاتل مرتکب گناه بزرگی شده و باز هم روش پا فشاری کرده ولی واقعا باید دید یه بچه هجده ساله چرا دست به همچین کاری زده دوستان خیلیامون هجده ساله بودیم آیا شما همون آدمین?
  آیا اگر ما تحت یه شرایطی قرار بگیریم ممکن نیست دست به گناه ببریم?
  اینقدر به خودمون اطمینان داریم?
  همه انسان های خوب از اول خوب بودن?
  از کجا معلوم که همین آدمای گناه کار محب شش دانگه خدا و اهل بیت نشن?
  یک انسان هجده ساله که هنوز یک چهارم از سنش نگذشته باید از روی زمین برداشته بشه? هیچ راهی واسه اصلاحش جز مرگ وجود نداره?
  در جواب دوستی که گفت امام علی نمیبخشیده هممون این رو از استاد شنیدیم که امام علی در یکی از جنگ ها شش نسل از یک کافر رو میدیده و اگر یک محب توی شش نسل بوده از خونه اون کافر میگذشته!
  این پسر هر چقدر بد و منفور از کافری که به جنگ خدا رفته و جلوی ولی الله شمشیر کشیده بدتره?
  اینقدر به بنبسط اصلاح خوردیم که اولین و آخرین راه باید قصاص باشه?
  پدر میلاد حرفی زد که من واقعا تنم لرزید
  گفت کسی که از الان هدفی نداره و راه زندگیش مشخص نیست بهتره که نباشه
  الله اکبر که جای خدا هم تصمیم میگیریم و بودو نبود دیگران رو تعیین میکنیم!
  ببخش تا خدا ببخشه
  ما خودمون مصون از گناه و تخلف نیستم خدا نیاره روزی که گرفتار همین عاقبت بشیم،خدا نیاره روزی که تحت شرایطی قرار بگیریم که خودمون گناهی از گناه این پسر بزرگتر انجام بدیم اونوقته که منه محب اهل بیت میخوام و میتونم گناهمو جبران کنم ولی راهی جز مرگ برام نمیمونه!

  (۰)
  پاسخ
  1. 17.1

   علی ابرار

   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِصَاصُ فِی الْقَتْلَی
   البته قصد آقای علیخانی ظاهرا همون چیزی نیست که بعضی دوستان گفتن و قصدشون این بوده که همه ی نظرات توی برنامه بیارن(با حسن نیت نگاه کنیم) ولی متاسفانه سمت و سوی صدا و سیما داره به طرفی میره که کسی بخواد حقشو بگیره انگار اونه که داره گناه انجام میده!!
   چون فضای فکریتون مثل دوستان گل و بلبل هست این سوالو از شما هم میکنم معمولا والدین فرزندانشون خیلی دوست دارن و بچه ها هم پدر و مادر رو
   فرض کنید دور از جون مادر شما به دست یه قاتل به طرز فجیعی کشته بشه و نگذارن شما بیای و حداقل جسدشو ورداری با همون کیفیتی که بلا سر مهمون برنامه اومده بود
   آیا شما رضایت میدی؟ آخه مردن یه قاتل جانی باعث میشه هیچ وقت قتل دیگه ای صورت نگیره؟
   واقعا آروم میشی؟
   و از این مدل سوالات بی سرو ته …
   در مورد انجام قصاص بالا گفتم یه بار از روی اتفاق بوده و عصبانیت آنی یکبار با برنامه بوده و قاتل اصلا به خاطر کشتن راه افتاده با هم فرق میکنن
   قصاص بقای جامعس
   و جزاء سیئه سیئه مثلُها… و لمن انتصر بعد ظلمه فاولئک ماعلیهم من سبیلٍ؛(شوری؛ ۴۰و۴۱)
   جزاى هر بدى، بدى است همانند آن … بر کسانى که پس از ستمى که بر آن‏ها رفته باشد انتقام مى‏گیرند، ملامتى نیست.
   فمن اعتدى علیکم فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدى‏ علیکم؛(بقره؛۱۹۴)
   پس هر کس بر شما تعدى کند به همان اندازه تعدى‏اش بر او تعدّى کنید.
   و در آخر
   ولکم فی القصاص حیره یا اولی الالباب
   ای صاحبان خرد قصاص برای شما موجب حیات و زندگی است.
   پایین یه متن از هفته نامه یالثارات میذارم قضاوت با خودتون که رافت اسلامی تا چه حد؟

   (۰)
   پاسخ
   1. 17.1.1

    samaneh

    الله اکبر. چرابه این نظر منفی دادین؟ مگه غیر از آیات قرآنه با چند تا سوال؟ از سوالا ناراحت شدین یا آیات؟
    من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا. مائده۳۲

    (۰)
    پاسخ
 16. 18

  مهدیه

  آفرین به این پدر .خیلی از ایشون خوشم اومد .داغ عزیز خیلی سخته اونم اینطوری .

  (۰)
  پاسخ
 17. 19

  علی ابرار

  هفته نامه یا لثارات
  البته قبل از توقیف توسط دولت
  “عدلیه در غش و ضعف

  ۱- یک قاتل که با کسب رضایت از خانواده مقتول از قصاص رهایی پیدا کرده و باند زورگیری از زنان تشکیل داده بود به دام پلیس افتاد.

  وی بارها به دلیل ارتکاب سرقت، قاچاق مواد مخدر و… به زندان افتاده و قبل از دستگیری به صورت مسلحانه به زنان حمله کرده و با همدستی اعضای باندش، طلای آنها را به زور سرقت می‌کرد! (ایران ۳۰/۹/۹۲)

  ۲- هفت مجرم سابقه‌دار که قبلا و به دفعات به جرم شرارت، درگیری با سلاح سرد، نزاع و سرقت دستگیر و به زندان افتاده بودند با تشکیل یک باند زورگیری در روز روشن به مردم حمله کرده و اموال آنها را به زور می‌ربودند! این باند توسط پلیس دستگیر شده‌اند! (جوان ۳۰/۹/۹۲)

  ۳- سه جوان که با تشکیل باندی به زورگیری از مردم پرداخته بودند دستگیر شدند! آنها دلیل اقدام خود را نداشتن پول سیگار اعلام کردند! (جوان ۳۰/۹/۹۲)

  * باتوجه به رویه حاکم بر عدلیه، قضات محترم براساس رافت اسلامی و به اتفاق آراء نداشتن پول سیگار را جرم ندانسته و جوانانی را که به دلیل نداشتن پول سیگار به زورگیری پرداخته بودند ، تبرئه و جهت آموزش روشهای نوین سرقت مسلحانه و استراحت به چند ماه زندان محکوم خواهند کرد!

  این جوانان عزیز هم پس از استراحت در زندان و شرکت در کلاسهای خصوصی آموزش مراحل پیشرفته سرقت مسلحانه در محیط زندان، دست به تشکیل باندی مجهز و پیشرفته‌تر زده و پس از آزادی مانند تبهکاران مذکور در بند ۲ به زورگیری در روز روشن دست زده و پس از چند مرحله زورگیری مجددا توسط پلیس دستگیر‌شده و پس از استراحت مجدد در زندان و طی مراحل تکمیلی آموزش سرقت مسلحانه (به صورت عالی) در قالب باند قاتل‌های از مرگ گریخته (مانند مورد مذکور در بند ۱) به تکرار خدمات اجتماعی خود خواهند پرداخت!

  * حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی! راستی قاطعیت شما در برابر زورگیری فقط هنگامی جلوه می‌کند که زورگیری مقابل دوربین اتفاق بیفتد؟

  (مانند مورد زورگیری سال قبل که پخش تصاویر آن در فضای مجازی موجب صدور دستور قاطعانه ریاست قوه قضائیه در اجرای حکم محارب برای مرتکبین آن زورگیری،گردید) آیا ترحم بر گرگهای چند بار به زندان رفته و هر بار گستاخ‌تر و ‌آموزش دیده‌تر بیرون آمده را جفا بر زن و بچه بی‌گناه مردم نمی‌دانید؟

  یعنی عدلیه در دوران شما هم مانند دورانهای گذشته باید تجلی‌گاه رافت اسلامی برای مجرمان حرفه‌ای باشد؟”

  (۰)
  پاسخ
  1. 19.1

   گندم

   واقعاجای تاسف داره،این اسلامی که من میشناسموشمامیشناسید همه چی تمومه،همه چی به جاشه.ولی این مسلمونایی که مامیشناسیم جایی که بایدگذشت کنن جوبدجورمیگیرشون (مثل قضیه زورگیرایی که اعدام شدند)وجاییکه باید بایستن وامیدن.امیرالنومنین جاذبه ودافعه داشتته،اسلام جاذبه ودافعه داشته پون کااامله وگرنه دینی که همش بشه جاذبه میشه هندو وبودا واونیکه همش بشه دافعه میشه سراسرتلخی.
   یاعلی

   (۰)
   پاسخ
  2. 19.2

   مهدی 5

   عالــــــــــــــــــــــــــی

   (۰)
   پاسخ
 18. 20

  MahSa

  رسما گند زدید به چهره اسلام رفته
  نمیبخشن ؟ میگید اسلام دین مهربانی بخشش شیرینی داره خـدا جزاشو میده خدا خودش گفته
  میبخشن /// میگید چرا بخشید ! قصاص رو خورد کرد
  حکم خـــــــــدا !! وا اسلاللللللللللللللمااااااااا

  جم کنید بابا کی امام زمان میاد از دست شما منافقا راحت شیم

  (۰)
  پاسخ
  1. 20.1

   علی ابرار

   مثه این که دقیقا ۱۸۰ درجه متوجه قضیه شدید داریم میگیم کسی که قصاص کنه از حق خودش داره استفاده میکنه و هیچ کس نباید بهش فشار بیاره و صدا و سیما نباید به این سمت بره که قصاص رو خشونت نشون بده همین
   بازم همون سوالو از شما میکنم
   فرض کنید که اون پسر برادر شما بوده که به اون شکل وحشیانه کشته شده و حتی نگذاشتن که جنازشو وردارن و ببرن شما رضایت میدید؟!
   شما که استدلالی نیاوردید برای نبود قصاص
   این که قصاص چیز بدیه منتظر استدلالتون هستیم؟
   آیات قرآن هست(اگرمنفی نمیدید میذارم ببینید که چی گفتن )
   البته ته بعضی از آیات مثل همونی که دوستمون گذاشتن خدا گفته ببخشید بهتره حق صاحب حق رو خدا ضایع نکرده

   یک نکته جالبهم اینه که بعضی ها قصاص رو بد میدونن ولی اگر توی یک صف یک نفر خارج از نوبت بیاد جلوشون تحمل ندارن و میگن حقمون نمیذاریم که ضایع بشه!!!

   (۰)
   پاسخ
   1. 20.1.1

    مهدی 5

    عالـــــــــــــــــــــــــــــــی

    (۰)
    پاسخ
 19. 21

  mahdi

  چه قدر نظر!!!!!

  (۰)
  پاسخ
 20. 22

  سعید

  سلام
  چقد زود و آسون همه چیز رو آنالیز میکنین!
  همینه آقای علیخانی نصف بیشتر برنامه رو توضیح میده در مورد حرفا و کاراش تو برنامه…
  بنده خدا کی پدر میلاد رو محاکمه کرد؟!خودشم گف که ایشونو نیاوردن که اصرار کنن تا تحت فشار بذارنش که ببخشه.
  اگر ایشون بخوان میبخشن و اگر هم نخوان نمیبخشن.شما راحت به مردم تهمت نزنین.

  (۰)
  پاسخ
 21. 23

  شارس

  دزد رو باید انگشتشو قطع کرد (متاسفانه در کشور ما دزد رشوه میده و میره )
  قتل عمد رو دار زد
  قتل غیر عمد رو حتی الامکان بخشید
  والسلام

  (۰)
  پاسخ
 22. 24

  Alireza Fe

  از اون برنامه به بعد دیدم به احسان علیخانی کِدِر شده :-(
  رفتارش اصلا درست نبود .
  البته این یه جریانه برای مبارزه با حکم قصاص که خیلی گسترده هم هست .

  (۰)
  پاسخ
 23. 25

  samaneh

  کسانی که آیات قرآن رو در زمینه قتل و قصاص قبول ندارن میشه بیان استدلالشونو بگن. یعنی بقیه آیات قرآنو قبول دارن ؟ خب تناقض پیش میاد که. یا لااقل به عنوان یه انسان خودشونو جای خانواده مقتول بذارن و به سوالای آقای ابرار جواب بدن.
  اینو بگم مسئله مخالفت با شخص یا این برنامه نیست مخالفت با تفکره. اینکه یه عده آدم درداخل و خارج اول بیان تو بوق و کرنا کنن حکم قصاص غیر انسانیه بعد چون به مقصودشون نمیرسن دنبال رضایت گرفتن باشن . هرچندهمونابه جنایات و نسل کشی فجیع غزه یا اعتراضی ندارند یا به stop killing بسنده میکنن.اینکه این مسئله آرام آرام داره درتلویزیون جمهوری اسلامی نفوذ میکنه خطرناکه. اگرنه خب همه میدونن ولی دم میتونه قصاص کنه یا ببخشه. مسئله تجاوز ازحدود الهیه.

  (۰)
  پاسخ
 24. 26

  صالح

  دوستان آقای علیخانی فرداش همه چیز رو توضیح دادن! برنامه ماه عسل کارشناسان زیادی داره که از لحاظ دینی و مذهبی و علمی کمک برنامه هستن! در واقع نیت این برنامه از اول به این شکل بود که اینطور باشه(قتل غیر عمد=شاید بخشش، قتل عمد= شاید بخشش شاید قصاص)!
  نظرات همه ی شما بزرگواران حاکی از علم زیاد و دلسوز بودن در مورد دینمونه و این اتفاقاً خیلی خوبه اگر با آگاهی کامل انجام بشه…

  (۰)
  پاسخ
 25. 27

  لاله

  قصاص حکم خداست مثل بقیه حکماشم باید اجرا بشه

  (۰)
  پاسخ
 26. 28

  بهروز

  خانم یا آقای samaneh کسی با حکم خدا مخالفت نکرده خدا خودش حکم قصاصو گذاشته و خودشم گفته اگر خواستی قصاص کن اگرم دوست داشتی ببخش و این برات بهههههههههههتره نمیدونم چجوری باید خدا بگه،بنده مخالف با حرف خدا نیستم اتفاقا دارم فکر میکنم چرا خدا گفته بخشش برات بهتره و خدا صابرین رو دوست داره!
  بنده به شخصه نمیگم همیشه ام باید بخشید ولی دوستان اسلام دینه اصلاحه اگر ما فقط فکر قصاص باشیم یعنی از اصلاح عاجزیم این تفکرم به اندازه اون خطرناکه!
  من الانه خودم رو با هجده سالگیم مقایسه میکنم میبینم واقعا ممکن بود شرایطی پیش بیاد که دست به کار احمقانه ای میزدم ولی امروز آدم کاملا متفاوتی شدم چرا نباید فرصت جبران به یه بچه داده بشه!?
  اگر قصاص بشه مستقیم میره تو جهنم ولی اگر ما فرصت بدیم و راه نشونش بدیم شاید عاقبت متفاوتی داشته باشه!
  من نمیگم همه بخشیده بشن اتفاقا بعضی ها باید اعدام بشن ولی من دلم واسه کم سنو سالیه این بچه میسوزه!
  یه نفر میافته تو چاه ما هم یه سنگ بزرگ میندازیم تو چاه!

  (۰)
  پاسخ
 27. 29

  بهروز

  لواط کردن یکی از کبیرترین گناهان کبیرست که شخصی که اینکارو میکنه سه تا حکم داره یا گردنشو بزنن یا دست و پاشو ببندن از کوه بندازنش پایین یا تو آتیش بسوزوننش لواط هم عملی نیست که بگی طرف از دستش در رفته یا غیر عمدی بوده حالا این روایت رو بخونین

  یکی از روزها که امام علی (ع) در میان یارانش بود شخصی

  آمد خدمت آن حضرت و عرضه داشت من با پسری نزدیکی

  کرده ام مرا پاک کن ! امام علی (ع) فرمود : به خانه ات

  برگرد شاید انقلاب حالی در تو پیدا شده و اشتباه می کنی !

  روز دیگر آمد و عرضه داشت یا علی (ع) من با پسری

  همبستر شده ام مرا پاک کن ! حضرت فرمود : به خانه ات

  باز گرد شاید هذیان می گویی ! روز سوم خدمت حضرت

  آمد و عرضه داشت یا علی (ع) من با پسری همبستر

  گردیده ام مرا تطهیر کن تا گناه بزرگی که مرتکب شده ام

  بخشیده شود بار دیگر علی (ع) او را باز گرداند و دفعه

  چهارم فرمود : رسول خدا (ص) درباره شخصی مانند تو

  به سه طریق حکم کرد شما هر یک را حاضری بپذیر !

  عرض کرد آن سه حکم کدام است ؟

  امام علی (ع) فرمود:

  قانون اسلام درباره ات می گوید :

  یا باید با شمشیر گردنت زده شود ، یا دست و پایت را

  ببندند و از بالای کوه مرتفعی پرتاب کنند و یا به آتش

  بسوزانندت .

  آن شخص عرض کرد هر یک از سه حکم شدیدتر است

  برای من انتخاب کن ! امام علی (ع) فرمود : به آتش سوختن !

  شخص مجرم عرض کرد آماده سوختن هستم !

  حضرت فرمود : آماده سوختن باش ! آن شخص عرض

  کرد آماده ام !سس ایستاد و دو رکعت نماز خواند و در

  تشهد خود عرض کرد : بار خدایا ! می دانی که من

  چه گناهی انجام داده ام و تو مرا از آن ترسانیده ای !

  من پیش جانشین پیغمبرت آمدم و از او در خواست کردم

  که مرا تطهیر کند و او مرا میان سه حکم آزاد گذاشت من

  حکم شدیدتر را انتخاب کردم . ای خدای مهربان ! از تو

  می خواهم که این حکم را ((کفاره)) گناهم قرار دهی و

  روز قیامت مرا به آتش جهنمت نسوزانی !

  شخص جنایتکار با چشم گریان بر خواست و در چاله ای

  که به دستور امام علی (ع) برایش حفر کرده بودند و

  آتش شعله ور از آن زبانه می کشید و برای سوختنش

  آماده بود و آن را می دید وارد شد !

  امام علی (ع) به گریه افتاد و تمام یارانش هم به گریه

  افتادند . سپس حضرت فرمود : برخیز ! با کاری که انجام

  دادی فرشتگان را به گریه انداختی ! خدا گناهت را بخشید !

  از این پس چنین کاری را انجام مده .

  (۰)
  پاسخ
  1. 29.1

   مهدی 5

   هیچ ربطی به موضوع بحث ندارد.
   آن نتیجه گیری که مد نظر شماست را به هیچ عنوان نمی توان از این داستان گرفت.

   (۰)
   پاسخ
 28. 30

  Katrina

  بچه ها من اون برنامه رو دیدم اتفاقا از ماه عسل و آقای علیخانی ام خوشم میاد اما قبول کنید با اینکه آقای علیخانی چندبار. تاکید داشت قصد گرفتن رضایت رو ندارن اما نحوه ی برخورد و حرف زدنش با اون پدر ب من مخاطب القا میکرد ک ایشون خیلی زیرپوستی دنبال گرفتن بخشش هست .اخرشم جوری گفت حق قضاوت با شما ک انگار اون پدر کار اشتباه کرده حتی من از همکارم هم پرسیدم و اونم از دست علیخانی دلخور بود و.ب پدر میلاد حق میداد حالا شاید واقعا نیتش این نبوده اما نحوه ی اجراش یه چیز دیگه میگه مثلا اونجا ک گفت با قصاص مشکلات حل نمیشه.یادمه تو یه سخنرانی استاد گفتن همین قصاص ها باعث شده جامعه ی ما مثه غرب آمار بالای قتل نداشته باشه.در مورد قتل غیرعمد. خب بخشش خوبه اما قتل برنامه ریزی شده چه فرقی با ترور داره اگه اینجوری باس قاتلین شهدای ترور هم بخشیده بشن.لطفا منطقی باشین و خیلی ادای افراد مهربون رو درنیارین هیچ چیز افراطش خوب نیس حتی محبت مادر ب فرزند بقیه ک بماند.

  (۰)
  پاسخ
 29. 31

  samaneh

  سلام آقا بهروز. من خانومم.(فکر کنم ازاسمم معلومه!)
  قیاس در این موارد اشتباهه، طبق فرمایش امام صادق(ع).
  بعد از آن خطاب به ابو حنیفه کرد و فرمود: حکم قتل ، شدیدتر و مهمّتر است ، یا حکم زنا؟

  ابو حنیفه گفت : قتل شدیدتر است .

  امام علیه السلام فرمود: اگر چنین است ، پس چرا خداوند شهادت بر اثبات قتل را دو نفر لازم دانسته ؛ ولى شهادت بر اثبات زنا را چهار نفر قرار داده است ؟!

  سپس حضرت به دنباله این پرسش فرمود: بنابر این باید توجّه داشت که نمى توان احکام دین را با قیاس استنباط کرد.
  بالا حرفامو گفتم . فقط یه جمله: ولکم فی القصاص حیاه یا اولی الالباب. خداوند حرف بیهوده نمیزند.وکلا باید جامع نگاه کرد.

  (۰)
  پاسخ
 30. 32

  بهروز

  سلام خانوم سمانه دلیل اینکه نگفتم خانوم اینه که فامیلی یکی از مسئولین دانشگاه بنده فرزانه هست و یه ماجرایی پیش اومد که باعث شرمندگی بنده شد واسه همین تا مطمئن نشدم قاطع نمیگم خانوم یا آقا :-) عرض به حضورتون که قصد بنده از روایت اون حکایت قیاس نبود بلکه دوستی گفتن حضرت علی نمیبخشیده و بنده این مثال بارز رو بیشتر واسه ایشون نقل کردم و باید بگم حضرت صادق فرمودند اگر کسی قرار باشه دو بار سنگسار بشه اون شخص انسان لواط کاره و این عمل جزو کبیرترین و شنیع ترین و سنگین ترین مجازات رو به همراه داره!

  و بنده برای چندمین بار تکرار میکنم
  من نگفتم خدا حرف بیهوده میزنه
  من نگفتم خدا حرف بیهوده میزنه
  من نگفتم خدا حرف بیهوده میزنه

  خداوند میفرماید این راه بهتر تکرار میکنم بهههتر
  از دیدگاه شما بهتر یعنی چی?
  بهتر یعنی بنده ی من اگر دلت گندست اگر میتونی زنده موندن قاتل عزیزتو تحمل کنی اگر آتش انتقام و کینه درونت رو میتونی کنترل کنی پس ببخش که من با توام!!!

  اگر آیاتی که شما واسه من میاری حرف خداست آیه ای که بنده هم نقل کردم حرف خداست

  شما میگین من خودمو بزارم جای خانواده مقتول
  حالا من به شما میگم خودتو بزار جای خانواده قاتل و خود قاتل
  خواهر من من و شما از این ماجرا خیلی دور نیستیم ها ما پیامبر زاده نیستیم ما معصوم و مصون نیستیم این اتفاقا پشت در خونه من و شماست خدا نیاره که شرایط واسه ورودش محیا بشه اونوقت منه شیعه راهی ندارم جز مردن و آتش جهنم!

  قیاس نمیکنم ولی طلاق هم حکم خداست پس زود باید اجرا بشه!!

  اسلام دینه اصلاحه اگر جامعه شیعه گرفتار اینطور مسائله این مشکله منه شیعست که فقط اسمه شیعه رو یدک میکشم امثال این قاتل الان تو شکم مادراشونن من و جامعه اینا رو به این سمت حل میدیم!

  (۰)
  پاسخ
 31. 33

  مهرداد

  ببخشید اگه به احسان علیخانی ربطی نداره که دخالت کنه بعد اون وقت به شما چه ربطی داره که دخالت می کنید ؟

  (۰)
  پاسخ
  1. 33.1

   فاراقلیط

   رسانه برای من و شمای مخاطب برنامه میسازه … پس حقمونه که نقد کنیم.

   (۰)
   پاسخ
 32. 34

  حسین

  قصاص حیات جامعه است
  واقعا متاسفیم که وضع فرهنگی کشور بدین شکل پیش رفته که افرادی پیدا شدند که بدین شکل در جامعه دست به اعمال وحشیانه می زنند ، این اعمال نشان از تلمبار شدن اعمال ضد فرهنگی انجام شده در طول سالیان گذشته و بخشش های بی موقع و نا آگاهانه ای است که توسط اولیای دم صورت گرفته است ، بدون شک حکم قصاص برای بقای جامعه لازم است

  (۰)
  پاسخ
 33. 35

  راستگو

  اگه در اثر یه اتفاق غیر عمدی مثل میهمان اول برنامه کسی کشته شده بهتره که بخشیده بشه ولی اگه مثل میلاد قتل با برنامه ریزی قبلی و عمدی صورت گرفته باشه و کاملا غاصبانه از بردن اون به بیمارستان جلوگیری بشه بخشیدن اون اشتباهه وباعث میشه دیگه آدما بگن میکشیم رضایت میگیریم دیگه آخرش اینه دییشو میدیم.
  اگه قصاص نشه به ضرر جامعه ست به آینده فکر کنیم نه الان

  (۰)
  پاسخ
 34. 36

  احمد

  ابهاماتی در مورد قانون قصاص وجود دارد
  ۱-دونفر قاتل با یک انگیزه و بطور مشابه مرتکب قتل دو مقتول می شوند یکی بخاطر رافت خانواه مقتول بخشیده شده و دیگری اعدام می شود ایا عدالت رعایت شده است
  ۲- فشار بر روی خانواده های مقتولین انقدر زیاد است که برخی اوقات مجبورند رضایت دهند ایا این عدالت است چرا مثل همه دنیا کسی که قتل کرده مجازات بشه و ربطی به خانواده مقتول نداشته باشه
  ۳ – اگر کسی اولیایی نداشته باشد تکلیف چیست
  ۴- اگر قاتل فامیل اولیای دم باشد و بدین سبب بخشیده شود ایا عدالت رعایت شده است
  ۵- حق مقتول چه می شود . ایا مقتول حق حیات نداشته
  ۶- اگر اولیای دم از قتل مقتول خرسند باشند و قاتل را ببخشند ایا عدالت رعایت شده است . مثلا دو برادر با هم دشمنی شدیدی دارند و کس دیگری را هم ندارند اگر کسی یک برادر را بکشت و برادر دیگر با خرسندی قاتل را ببخشد ایا عدالت رعایت شده است

  (۰)
  پاسخ
 35. 37

  نسرین

  ب نظرم قصد آقای علیخانی گرفتن رضایت یا محکوم کردن این پدر نبود… پدر میلاد هم مطمئن بود ک قرار نیس ازش رضایت بگیرن. وگرنه اصلا ب این برنامه نمیومد…اون جمله متعجب ک مجری گفت:”با قصاص همه چی حل میشه؟!!”… این بیشتر از زبان مخاطب توسط علیخانی مطرح شد…اتفاقا هرسه بخش هنرمندانه انتخاب و اجرا شد…

  (۰)
  پاسخ
 36. 38

  علی

  کسانی که اصرار دارند قاتلی که به عمد و با وحشیگری به دلایل بی مورد کسی را کشته بخشیده شود تنها در صورتی می توانند چنین درخواستی بکنند که عزیز ترین کس انها توسط فردی کشته شده باشد
  شما که دم از بخشش و عفو می زنید اگر پسر ۱۸ ساله یا برادرتان فقط بدلیل یک مشاجره لفظی توسط یکنفر با وحشیگری کشته شده باشد آیا باز هم اینگونه می خواهید
  آیا پدری که تمام زندگی اش را گذاشته تا جوانی را ۱۸ ساله کند و بعد او توسط یکنفر وحشیانه کشته شده باشد را مقصر می دانید که چرا عفو نمی کند؟
  خدای من جامعه به چه سمتی دارد می رود
  فکر می کنید قاتل حالا که گیر افتاده این حالات روحانی و تغییر یافته شدن را پیدا کرده؟
  حتی برای بخشش او پول هم هزینه می شود؟
  اینکه آن فرد دیگر جرمی مرتکب می شود مهم نیست
  این مهم است که این تفکرات موجب رواج قتل می گردد و کسی که در سر ایده قتلی را می پروراند احتمال کمی هم خواهد داد که در زندان عده ای ساده لوح با دیدن حالت زار و پشیمان وی راه بیفتند پول جمع کنند و او را آزاد کنند و سپس بعنوان یک از مرگ برگشته قهرمان درجامعه باز گردد و حتی کار و موقعیت خوبی نیز بیابد
  چون با تبلیغات امروزی رسانه ها این افراد آدمهای بسیار خاص و خوبی می شوند
  امیدوارم کسانی که این سمفونی را راه اندازی کرده اند حداقل یکبار در موقعیت مشابه قرار بگیرند تا دیگر چنین روندی را تبلیغ نکنند….

  (۰)
  پاسخ
 37. 39

  فاطمه ناطقی

  با سلام و عرض خسته نباشید این هشداری است برای تمام ما انسان ها که بدانیم حفظ خون مردم امری است واجب و ریختن آن گناهی نابخشودنی است. آقای علیخانی خداوند همانطور که مهربان و رئوف است شدیدالعذاب هم هست و بارها در قرآن ذکر شده که عده ای در جهنم اعمال خویش خالدون هستند. این جوان باید قصاص شود تا دیگران بدانند برای هر عمل خیری پاداشی است و برای هر عمل شری جزایی وجود دارد.

  (۰)
  پاسخ
 38. 40

  فاطمه

  من این برنامه را دیده ام. منظور احسان علیخانی این نبود که آقای اسدی را وادار به بخشش کنند. کاش به جای آنکه خود را جای والدین قاتل بگذاریم یک لحظه هم خود را جای والدین مقتول بگذاریم. من که فکرش را هم نمی توانم بکنم. یک نفر بیاید و فرزند عزیز مرا که سالها به امیدی او را بزرگ کرده ام از بین ببرد. من هم اگر باشم چنین کسی را هرگز نمی بخشم.

  (۰)
  پاسخ
 39. 41

  احسان

  به نام خدا
  سلام. میخواستم بگم کسی که به وضع وحشتناک شخصی را کشته به عمد به نظر شما ارزش بخشش داره؟ به نظر شما این فرد درست بشو است؟ بی شک عده بیشتر این ها اگر بخشیده هم شوند باز به این کار ها ادامه میدهند. حال اگه در جامعه ای ترس از قصاص نباشد به نظر شما آمار قتل بیشتر از این نمیشود؟ خلاصه اینکه اینجور افرا باید از صحنه روزگار محو شوند.
  نتیجه گیری با خودتون

  یا حق

  ()
  پاسخ
 40. 42

  بهروز

  احسان دوست عزیز تصمیم اینکه کسی باید از صحنه روزگار محو بشه یا نشه با ما نیست!

  (۰)
  پاسخ
  1. 42.1

   مهدی 5

   بله این تصمیم با خداوند متعال است.
   همان خداوندی که با رحمت بی نهایتش پیامبران الهی و در راس آنها حضرت رسول اکرم (ص) را با معجزه جاودانی قرآن کریم برای هدایت فرزندان آدم فرستاد.
   اگر ما مسلمان هستیم که شکر خدا هستیم میدانیم که تک تک آیات قرآن حکم خداوند متعال و لازم الاجرا هستند.
   طبق آیات ۱۷۸ سوره بقره و ۴۵ سوره مائده قصاص به مثل حکم قطعی الهی است و حقی است که خداوند برای اولیای دم مقرر نموده و آنها را مابین قصاص و بخشش مخیر ساخته است.
   پس باید بدانیم اولیای دم چه خواهان قصاص باشند و چه بخشش انتخاب با خودشان است ، البته بخشش بهتر است اما هیچ الزامی برایشان نیست.

   (۰)
   پاسخ
   1. 42.1.1

    فرزان

    شما تا حالا پیامبران رو دیدی ؟ اصلا خدارو دیدی ؟ وقتی هیچکدوم رو ندیدی چطور با قاطعیت میگی خدا اونا رو فرستاده مگه خدا مثل ما جسم داره که اینطوری میگی!! اگه یه نفر ١۴٠٠ سال پیش یه اشتباهی رو مرتکب بشه و بر اساس رسم عرب جاهلی حکم تعیین کنه شمام باید بعد از ١۴٠٠ سال همون اشتباه رو مرتکب بشی ؟؟؟؟ مگه محمد خدااست که بخواد تعیین کنه کی زنده باشه کی نباشه خدا اگه دلش بخواد نفس اون قاتل رو میبره !! ١۴٠٠ سال گذشته والا موبایل ها بعد از ۶ ماه اپدیت میشن شمام مغزتو یه گرد گیری بکن تار عنکبوت بسته

    ()
    پاسخ
 41. 43

  باجلانی

  جانا سخن از زبان ما میگویی….
  وقتی این برنامه رو دیدم به قدری عصبی شدم که حساب نداره!!
  مجری برنامه به راحتی این پدر رو محکوم کرد و حق قانونی و شرعی ایشون رو زیرسوال برد.
  من هم با خشونت در جامعه مخالفم ولی به نظرم در این مورد، خشونت در بخشش این قاتل روانی هست.
  کلا یه مدته خیلی مشکوک قصاص و اعدام در جامعه داره زیرسوال میره. یک سری از افراد معروف و شناخته شده هم با حمایت از این امر به آن دامن میزنند.
  من هم به عنوان یک مسلمان با بخشش بیشتر از قصاص موافقم اما اون چیزی که اهمیت داره این هست که چه زمانی و نسبت به چه کسانی این اتفاق رخ بده وگرنه اتفاقاتی در جامعه رخ میده که آتش اون دامن همه افراد جامعه رو خواهد گرفت….

  (۰)
  پاسخ
  1. 43.1

   یکی

   سلام
   اما فردای اون روز اقای علیخانی توضیح دادند که علت دعوت از اقای اسدی صرفا این بود که مطمئن بودن رضایت نمیدن و میخواستن نشون بدن که ادمهایی هستند که میبخشند و خیلی ها هم روی حقشون مسرند
   بنظرم دارید سخت میگیرید

   (۰)
   پاسخ
  2. 43.2

   فرزان

   شما خدایی؟ احساس خدا بودن میکنی ؟ فکر کردی کی هستی که اجازه بدی یه موجود زنده دیگه نفس بکشه یا نکشه ؟ حق قانونی حق قانونی !!!! این حق قانونی شما رنگ و بوی وحشیگری داره انسانیت توش نیست .خیلی دلم میخوادبدونم اون دنیا اگه خدا از قصاص گر ها بپرسه به چه جراتی موجودی که من خلق کردمو کشتین اونا چی دارن بگن ! احتمالا میگن اسلام

   ()
   پاسخ
   1. 43.2.1

    مرتضی مهدی نژاد

    چی چی داری می گی واسه خودت؟!!!!!!!!!رسما قاطی کردینا!!!!(جملات متناقض هم که میگید عین اون فردی که داشت میگفت: به قرآن خدا وجود نداره)
    اصلا بیا اسلام وقرآنو هم چی رو بذاریم کنار ومادی فک کنیم :
    فکر می کنید اگه قرار باشه قصاصی وجود نداشته باشه ، موجب شده ایم چند نفر زنده بمانند ؟
    نه خیر دقیقا بر عکس این است . در این صورت افراد قاتل بی باکتر شده وقتل وکشتار همه جارو فرا می گیره . واین حکم قصاص به علت این است که افراد بیشتری زنده بمانند
    یعنی همون مطلبی که قرآن می فرماید:
    براى شما در قصاص حیات و زندگى است اى صاحبان خرد

    (۰)
    پاسخ
 42. 44

  ehsan

  سلام.آقای دکتر الهی قمشه ای حرف قشنگی می زنند. ایشون میگن : من با قصاص موافقم و خیلی ها بخاطر این قضیه با من مشکل دارن و میگن که این با تفکر شما منافات داره.من یک سوال می کنم ،چرا افرادی که مخالف قصاص هستند برای حق یک فرد که مشکل داره سینه چاک میکنن اما افراد زیادی که بخاطر این فرد آسیب می خورن را در نظر نمی گیرن!؟

  ()
  پاسخ

ارسال که پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *