مطالب مرتبط

4 Comments

 1. 1

  سید مصطفی

  متن فایل صوتی جنجال‌برانگیز لو رفته از جلسه امنیتی وزیر خارجه ترکیه با رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور درباره حمله به سوریه:

  داود اوغلو(وزیر خارجه): نخست وزیر معتقد است که مزار سلیمان شاه (در شمال سوریه) فرصت مناسبی است که باید از آن استفاده کرد..

  فیدان(رئیس دستگاه اطلاعاتی): اگر لازم شد چهار نفر را به سوریه خواهم فرستاد تا هشت موشک به ترکیه شلیک کنند. همین دلیل، برای ورود ما به سوریه و حمله کافی است. حتى می‌توانیم مزار سلیمان شاه را –اگر نیاز شد- خراب کنیم !!

  فریدون سنیر اوغلو: متاسفانه امنیت ملی ترکیه بهانه ارزان‌قیمتی شده که سیاستمداران داخلی برای انتخابات سر آن معامله میکنند.

  یاشار غولار: [خب] یک دلیل به ما بده. یک علت [وبهانه پیدا کن]… یعنی نباید یک دلیل مستقیمی برای ورود مبارزان به سوریه بتراشیم؟

  داود اوغلو (با صدای بلند): اگر بخواهیم وارد شویم، منظورم این است که به عنوان وزارت خارجه، نباید تابع در ظاهر هم که شده تابع عرف بین الملل باشیم و نامه‌ای بفرستیم یا هشداری بدهیم یا اینکه کنسولگری سوریه در استانبول را مطلع کنیم طبق تشریفات دیپلماتیک؟

  فریدون سنیر: اوضاع بین المللی خیلی تغییر کرده است. یعنی اینکه هر اقدام نظامی علیه داعش امری مقبول است ونزد غربیها مطلوب است چون جامعه بین الملل آن را امتداد القاعده میداند اما در خصوص قبر سلیمان شاه، میتوانیم افکار عمومی را متقاعد کنیم که آنجا بخشی از خاک ترکیه است..

  یاشار غولار: از لحاظ نظامی مشکلی در این خصوص نداریم.

  هاکان فیدان: اگر دخالت مستقیم کردیم آن وقت باید بدانید که باید بدانید که بمب‌های زیادی در داخل خود ترکیه منفجر خواهد شد و مرزها خارج از کنترل کامل است.

  فریدون: بمب و انفجار در داخل، را سه سال پیش صحبتش را کردیم، ابتدای ورودمان به سوریه. یادت هست؟

  یاشار غولار: نظر من شخصا حمایت [دستگاه] اطلاعات است. و [حمایت] آقای فیدان در کار مداومش درخصوص رساندن سلاح و مهمات به گروه‌های معارض که با نظام سوریه می‌جنگند، ودر کنار ما هستند. آقای وزیر باید در این باره با وزارت کشور و دفاع مکاتبه شود.

  داود اوغلو: بهتر نبود نیروهای ویژه و تانک می‌فرستادیم تا شبیه همان کاری که در دوره صدام، در عراق انجام دادیم، میکردیم [؟] و معارضان سوری را آموزش می‌دادیم و آنجا برای مدتی طولانی می‌ماندیم. مثل آنچه در شمال عراق رخ داد [؟].

  فریدون سنیر اوغلو: من این را (والله) از اول پیشنهاد دادم [خطاب به یشار غولار] آنجا بودی چگونه نیروها و تانکها را وارد شمال عراق کردیم.

  یاشار غولار: بله.. نیروهایمان را..

  فریدون سنیر اوغلو: یادت نیست چگونه موفق شدیم آنجا در عراق و بدون اجازه کسی حتى دولت، وارد شدیم؟

  یاشار غولار: البته آن زمان، دستوری بود و اجرا شد و تمام شد. حرفت را در این باره تایید میکنم ولی موضوع درباره سوریه فرق می‌کند و باید آن را [حسابی] بررسی کنیم.

  تا آنجا که من میدانم سوریه کاملا متفاوت از رفتار عراق در زمان صدام، رفتار خواهد کرد. آنها [سوریه] می‌تواند کارهای زیادی بکند که رعدآسا و نابودکننده باشد. آنها برگ‌های [بازی] غیرمنتظره‌ای دارند.

  داود اوغلو: جناب ژنرال برای اینکه امکانات سوریه را و برگ‌های برنده‌ای را که دارد، بدانیم، نظر وزارت خارجه این بود که به طور آشکار و مستقیم در سوریه دخالت نکنیم.

  پ ن: بر اون پدرتون لعنت !!! من دیگه حرفی ندارم !

  (۰)
  پاسخ
  1. 1.1

   علی ابرار

   واقعا مغز خر خوردن وارد جنگ مستقیم بشن ترکیه کامل بهم میریزه
   دوستان آذری زبانمون برید توی سایت های ترکیه ای نظر بذارید و وبسایت راه بندازید جنایات تروریست ها رو به صورت عریان نشون بدید بدون سانسور . مردم ایران که هیچی نمیدونن ولی مردم ترکیه الان مهم تر هستن

   (۰)
   پاسخ
   1. 1.1.1

    ali

    ترکی استانبولی با آذری خیلی فرق میکنه تقریبا میشه گفت اکثر آذری های ایران بالای ۸۰ درصدشو متوجه نمیشن نمیدونم چرا ته دلم از این حرفت خوشم نیومد

    (۰)
    پاسخ
    1. 1.1.1.1

     علی ابرار

     چنتا دوست دارم نصفه نیمه بلدن
     از کدوم بخشش؟؟

     (۰)
     پاسخ

ارسال که پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *