مطالب مرتبط

124 Comments

 1. 41

  علی ابرار

  مثه این که شما نمیخوای جواب بدی سوالم واضح بود! اسرائیلیات جواب آوردی برای من. صحاح سته رو مثه این که قبول نداری؟؟ سر این که کلا منجی خواهد آمد هیچ کسی هیچ بحثی نداره حالا شما میخوای جواب ندی بحث دیگس من گفتم منظورم امام زمان شیعه نیست منجی آخر الزمان رو میگم کلی بالا مدرک آوردم کلی هم اینجا میذارم برای این که نگی یدونس یا کمه
  حضرت مهدی عج در کتب اهل سنت

  ۱ – حضرت مهدى‏ در صحاح سته
  ۲ -حضرت مهدى در بعض کتب اهل سنت

  بسم اللّه الرحمن الرحیم‏

  ۱ – حضرت مهدى‏ (ارواحنا فداه و عجّل اللَّه تعالى فرجه) در صحاح سته
  حتمى بودن خروج مهدى ( ع ) اینکه مهدى ( ع ) خواهد آمد امرى است که شیعه و سنّى بر آن اتّفاق دارند و حتّى غیر مسلمانان نیز در کتابهایشان مژده یک نجات دهنده را در آخرالزّمان به پیروانشان داده‏اند .

  به عنوان نمونه: در تورات ، اشعیاى نبى ، فصل ۱۱ آمده است:
  « . . . مسکینان را به عدالت داورى خواهد کرد و به جهت مظلومان زمین به راستى حکم خواهد کرد . . . گرگ با برّه سکونت خواهد کرد و پلنگ با بزغاله خواهد خوابید و گوساله و شیر پروارى با هم ، و طفل کوچک آنها را خواهد راند . . . در تمامى کوه مقدّس من ضرر و فسادى نخواهند کرد . زیرا که جهان از معرفت خداوند پر خواهد شد . »

  در عهد عتیق ، کتاب مزامیر ، مزمور۳۷ ، چنین آمده است:
  « . . . زیرا که شریران منقطع خواهند شد و امّا منتظران خداوند وارث زمین خواهند شد . هان! بعد از اندک زمانى شریر نخواهد بود . در مکانش تأمّل خواهى کرد و نخواهد بود ، و امّا حلیمان وارث زمین خواهند شد . . . و میراث آنها خواهد بود تا أبدالآباد . »

  درسوره انبیاء آیه ۱۰۵ مى‏خوانیم:
  « وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِى الزَّبورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أنَّ الارضَ یَرِثُها عِبادِىَ الصَّالِحُونَ .
  یعنى: ما در زبور (داود ( ع ) ) نوشتیم که سرانجام ، وارث زمین بندگان شایسته من خواهند شد . حال یکبار دیگر متن زبور را که در این نوشتار آوردیم بخوانید و با این آیه مقایسه کنید و ببینید که چگونه خداوند این قسمت از زبور را محفوظ نگه داشت تا آیندگان بدانند که حکومت زمین سرانجام به دست انسانهاى شایسته خواهد افتاد و سرنوشت افراد شرور و ظالم جز نابودى نیست .

  در انجیل لوقا ، فصل۱۲ آمده است:
  «کمرهاى خود را بسته ، چراغهاى خود را افروخته بدارید ، و شما مانند کسانى باشید که انتظار آقاى خود را مى‏کشند که چه وقت از عروسى مراجعت کند ، تا هر وقت آید و در را بکوبد بى درنگ براى او باز کنند . خوشابه حال آن غلامان که آقاى ایشان چون آید ایشان را بیدار یابد . پس شما نیز مستعدّ باشید ، زیرا در ساعتى که گمان نمى‏برید پسر انسان مى‏آید» .

  بر خوانندگان محترم مخفى نیست که معناى عبارت انجیل لوقا همان انتظار فرج است که از نظر شیعه منتظر واقعى ظهور امام زمان ( ع ) مانند کسى است که منتظر آمدن مهمان عزیزى است که قبلاً خانه راتمیز کرده و غذا را آماده مى‏کند . او نیز خانه دل را از آلایشهاى مادّى تمیز کرده و از گناهان مى‏پرهیزد . معروف را دوست دارد و بدان امر مى‏کند و از منکر بیزار است (نه بى‏تفاوت) و از آن نهى مى‏نماید و چون منتظر نابودى ظلم است به اندازه توانش با آن مى‏ستیزد . یاور حقّ و عدل و دشمن باطل و جور است . این است معناى انتظار فرج که در روایات اهل بیت ( ع ) آن را افضل عبادات شمرده‏اند .

  ترمذى اصل روایت را از رسول گرامى اسلام ( ص ) نقل کرده است که: «افضل العباده انتظار الفرج» . ج۵ سنن ، ص۵۲۸ – کتاب الدعوات ، باب ۱۱۶ – فى انتظار الفرج و غیر ذلک ، ح ۳۵۷۱ . امّا قطعاً آنها از این روایت آنطور که شیعه معنى مى‏کند برداشت نمى‏کنند .

  صاحبان صحاح نیز در مورد حتمى بودن خروج مهدى ( ع ) روایاتى نقل کرده‏اند که ذیلاً مى‏آید:

  ۱ – اگر از عمر دنیا بیش از یک روز نمانده باشد خداوند آن روز را طولانى مى‏کند تا آنکه مردى از اهل بیتم مبعوث شود که اسم او اسم من است . او زمین را از قسط و عدل پر مى‏کند همانگونه که از ظلم و جور پر شد . الف – سنن ترمذى ، ج۴ ص ۴۳۸ – کتاب الفتن ، باب ۵۲ ما جاء فى المهدى ، ح ۲۲۳۱ .
  ب – سنن ابى‏داود ، ج۴ ص۱۰۶ – کتاب المهدى ، ح ۴۲۸۲ (مختصراً) و ۴۲۸۳ .

  ۲ – دنیا به پایان نمى‏رسد تا آنکه مردى از اهل بیتم بر عرب حکومت کند که اسم او اسم من است . سنن ترمذى ، همان ، ح ۲۲۳۰ .

  ۳ – اگر از عمر روزگار فقط یک روز مانده باشد خداوند مردى از اهل بیتم را مبعوث مى‏کند که زمین را پر از عدل کند همانگونه که پر از ستم شد . سنن ابى‏داود ، کتاب المهدى ، همان .

  روایتهاى مزبور از رسول خدا ( ص ) نقل شده است و معناى آنها – چنانچه خوانندگان محترم نیز متوجّهند – این است که خروج مردى از اهل بیت پیامبر ( ع ) حتمى است نه آنکه یک روز از عمر دنیا مانده و او یکروزه دنیا را پر از عدل و داد مى‏کند .

  ۲ – مهدى ( ع ) از اهل بیت است

  روایات قسمت اوّل این فصل با صراحت مى‏گوید که مهدى ( ع ) از اهل بیت رسول خدا ( ص ) مى‏باشد . حال به روایات دیگرى که آن حضرت را از اهل بیت مى‏داند نگاهى مى‏افکنیم:

  ۱ – «المهدىّ منّا أهل البیت» . سنن ابن‏ماجه ، ج۲ ص۱۳۶۷ – کتاب الفتن ، باب خروج المهدى (۳۴) ح ۴۰۸۵ . رسول گرامى اسلام ( ص ) فرموده است:
  مهدى از ما اهل بیت است .

  ۲ – پیامبر اکرم ( ص ) فرموده است: «ما اهل بیتى هستیم که خداوند براى ما آخرت را بر دنیا برگزیده است و همانا اهل بیت من بعد از من سختیها دیده و از وطن رانده مى‏شوند . تا آنکه قومى از ناحیه مشرق پیدا مى‏شوند که با آنها پرچمهاى سیاه است و طلب خیر (و حقّ) مى‏کنند و به آنها داده نمى‏شود . آنان مى‏جنگند و آنچه را که خواستند به آنها مى‏دهند و نمى‏پذیرند تا آنکه آن (حکومت) را به مردى از اهل بیتم (یعنى حضرت مهدى ( ع ) ) مى‏دهند و او آن (یعنى زمین) را پر از قسط و عدل مى‏کند همانگونه که دیگران آن را پر از ظلم و جور کردند . پس هر که آن زمان را درک کرد به طرف آنها برود ولو چهار دست و پا بر روى برف و یخ» . همان ، ص&rlm1366 ، ح ۴۰۸۲ توضیح آنکه روایت فوق به همین مضمون و یا مشابه آن در مصادر شیعه نیز نقل شده است و با توجّه به روایاتى که درباره قیام مردى از قم در روایات ما آمده ، انقلاب اسلامى ایران به رهبرى حضرت آیهالله خامنه‏اى حفظه‏اللَّه به زودى به دست مبارک امام زمان ( ع ) سپرده خواهد شد . انشاءاللَّه .

  توجّه به این نکته لازم است که زمان ظهور را کسى نمى‏داند و آنچه که گفتیم و نقل شده برداشتهائى از روایات اهل بیت ( ع ) است . امید است که هرچه زودتر این امر واقع شود تا دست ظلم متجاوزان قطع و سرزمینهاى اسلامى یکپارچه و مقتدر گشته و قدرتهاى پوشالى ذلیل و نابود شوند .

  ۳ – مهدى ( ع ) از فرزندان فاطمه ( س ) است

  (المهدى من ولد فاطمه) . همان ، ص۱۳۶۸ ، ح ۴۰۸۶ .
  روایت فوق را که مى‏فرماید: «مهدى از فرزندان فاطمه است» امّ‏سلمه از رسول خدا ( ص ) نقل کرده است . همین روایت با همین سند به این عبارت نیز آمده است:
  (المهدىّ من عترتى من ولد فاطمه) . سنن ابى‏داود ، کتاب المهدى ، ح ۴۲۸۴ . یعنى مهدى از عترتم و از فرزندان فاطمه است .

  حال با توجّه به آنچه که گذشت و فهمیدیم که صاحبان صحاح (از جمله ابن ماجه) پذیرفتند که اوّلاً مهدى از اهل بیت رسول خدا ( ص ) بوده و ثانیاً از فرزندان فاطمه زهرا ( س ) مى‏باشد ، به یک روایت از سنن ابن ماجه نظرى مى‏افکنیم . او از انس بن مالک و انس از رسول خدا ( ص ) چنین روایت مى‏کند:
  (هر چه مى‏گذرد امور مردم سخت‏تر شده و دنیا به آنان پشت کرده و مردم بخیل‏تر مى‏شوند و ساعت (شاید مراد ساعت قیامت باشد نه ساعت ظهور امام زمان ( ع ) چه آنکه براى هر دو زمان ، کلمه ساعت استعمال شده است . ) بر پا نمى‏شود مگر بر بدترین مردم و مهدى نیست مگر عیسى بن مریم) . ج۲ سنن ، ص۱۳۴۰ – کتاب الفتن ، باب شدّه الزّمان ، ح ۴۰۳۹ .

  تعجّب است از محدّثى مانند ابن ماجه که چشم خود را به روى آنچه که خود نقل کرده ببندد و با نقل این روایت ، عیسى بن مریم ( ع ) را از اهل بیت و از فرزندان فاطمه ( س ) بداند!

  بهترین توجیه این است که بگوئیم دیگران این حدیث را به کتاب او افزودند! در این صورت چه اعتمادى به روایات اهل سنّت! وقتى بشود به صحاح آنها دستبرد زد و حدیثى به آن افزود با بقیّه کتابها بهتر مى‏توان چنین کرد.

  ۴ – زمینه سازان حکومت حضرت مهدى ( ع )

  (یخرج ناس من المشرق فیوطّئون للمهدى یعنى سلطانه) . همان ص۱۳۶۸ – باب خروج المهدى ، ح ۴۰۸۸ .

  رسول گرامى اسلام ( ص ) فرموده است: مردمى از مشرق خروج مى‏کنند و زمینه را براى مهدى ( ع ) (یعنى حکومت او) فراهم مى‏کنند .

  (یخرج رجل من وراء النّهر یقال له الحارث بن حرّاث ، على مقدّمته رجل یقال له منصور ، یوطّى‏ء او یمکّن لآل محمّد ( ( ع ) ) کما مکّنت قریش لرسول‏اللَّه‏r وجب على کل مؤمن نصره او قال «اجابته» سنن ابى‏داود ، کتاب المهدى ، ح ۴۲۹۰ .

  على ( ع ) از رسول گرامى اسلام ( ص ) روایت مى‏کند که فرمود: مردى از آنطرف رود (شاید مراد ، دجله یا فرات باشد) خروج مى‏کند که به او «حارث بن حرّاث» گویند . پیشرو لشگرش مردى است به نام «منصور» که زمینه را براى حکومت آل محمّد ( ع ) فراهم مى‏کند همانگونه که قریش براى رسول خدا ( ص ) کردند . بر هر مؤمنى واجب است او را یارى کند (یا آنکه گفته:) «دعوتش را اجابت کند» .

  ظاهراً آنچه که در قسمت دوم این فصل گذشت همان است که در این قسمت بدان اشاره رفت و آن گروه که از ناحیه مشرق و یا از آنطرف رود خروج مى‏کنند به احتمال قریب به یقین اشاره به انقلاب اسلامى ایران دارد و امّا کلمه «حارث» یا «منصور» قطعاً اسم واقعى نیست بلکه «حارث» کسى است که بذر انقلاب عظیمى را کاشت و پیشرو لشگر هم از جانب خدا یارى مى‏شود .

  ۵ – نزول حضرت عیسى ( ع ) و امامت حضرت مهدى ( ع )

  (کیف انتم اذا نزل ابن مریم فیکم و امامکم منکم) . الف – صحیح بخارى ، ج۴ ص۲۰۵ – کتاب بدء الخلق ، باب نزول عیسى بن مریم ( ع ) .

  ب – صحیح مسلم ، ج۱ ص ۱۳۶ – کتاب الایمان ، باب ۷۱ ، ح ۲۴۴ .

  رسول گرامى اسلام ( ص ) مى‏فرماید: چگونه خواهید بود آنگاه که پسر مریم در میان شما بیاید و امام شما از شما باشد!

  ( . . . فینزل عیسى بن مریم‏r فیقول امیرهم: تعال صلّ لنا . فیقول: لا . انّ بعضکم على بعض امراء تکرمه اللَّه هذه الامّه) . صحیح مسلم ، همان ص۱۳۷ ، ح ۲۴۷ .

  این روایت را ابن‏ماجه نیز اندکى مفصّل‏تر در ضمن حدیثى طولانى که تقریباً ۴ صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده نقل کرده است . (ج۲ سنن ، ص۱۳۶۱ – کتاب الفتن باب ۳۳ ، ح ۴۰۷۷) .

  یعنى: . . . سپس عیسى بن مریم ( ع ) نازل مى‏شود . امیر آنها به او مى‏گوید: بیا و براى ما نماز بخوان (یعنى بعنوان امام جماعت) او مى‏گوید: خیر ، همانا بعض از شما بر بعض دیگر امیر مى‏باشید به خاطر این که خداوند این امّت را گرامى داشته است .

  این دو حدیث به خوبى نشان مى‏دهد که هنگام نزول عیسى‏بن مریم ( ع ) امام او کسى دیگر است که با توجّه به روایات گذشته او جز حضرت مهدى ، صاحب الزّمان صلوات‏اللَّه‏علیه‏وعجّل‏اللَّه فرجه نیست .

  از آنجا که از روایات گذشته فهمیدیم که برنامه اصلى حضرت مهدى ( ع ) پرکردن زمین از عدل و داد است ، لذا لازم است آن حضرت داراى حکومتى مقتدر و کارگزارانى صالح باشد و این امرى است که تقریباً همه فرق مسلمین بدان اعتقاد دارند و نیز از روایات این قسمت روشن شد که عیسى بن مریم ( ع ) نیز نازل مى‏شود و چون امامت و قدرت حکومت به دست حضرت مهدى ( ع ) مى‏باشد به ناچار باید گفت که حضرت عیسى ( ع ) جهت کمک آن حضرت مى‏آید . شاید علّت آن کثرت پیروان مسیحیّت در آن زمان مى‏باشد که وقتى حضرت عیسى ( ع ) پشت سر امام زمان ( ع ) به نماز بایستد آنان که از پیروانش طالب حقّند اسلام را زود مى‏پذیرند .

  با اینحال مى‏بینیم صاحبان صحاح – مخصوصاً بخارى و مسلم – کوشیده‏اند که قدرت حکومت را در آن زمان در اختیار حضرت مسیح ( ع ) قرار دهند و در تمامى این دو کتاب اسمى از حضرت مهدى ( ع ) نمى‏بینیم . شاید تصوّر کردند که اگر چشم خود را ببندند دیگران هم نابینا خواهند ماند ، غافل از آنکه:
  «شب‏پره گر وصل آفتاب نخواهد رونق بازار آفتاب نکاهد»

  ۶ – خسف بیداء

  از روایات اهل بیت ( ع ) چنین مى‏فهمیم که دو دسته نشانه براى ظهور امام زمان ( ع ) به وقوع خواهد پیوست . دسته اوّل نشانه‏هاى عامّى که تا این زمان مى‏توان ادّعا کرد همه آنها به وقوع پیوسته است . دسته دوم معروف است به علائم حتمیّه ظهور و آن پنج علامت است:
  ۱ – خروج سفیانى
  ۲ – صیحه آسمانى
  ۳ – کشته شدن نفس زکیّه
  ۴ – خسف بیداء
  ۵ – خروج یمانى

  تعبیر پنج نشانه فوق به علائم حتمیّه ، از خود روایات اتّخاذ شده است .
  اهل سنّت مسأله خروج سفیانى و خسف بیداء را در روایات خویش نقل کرده‏اند .

  در فصل بعد که گفتار بعض دانشمندان اهل سنّت را مى‏خوانیم از خروج سفیانى نیز سخن خواهیم گفت .

  در صحاح ستّه آمدن لشگرى از شام (لشگر سفیانى) و فرو رفتن آنها بین مکّه و مدینه (خسف بیداء) نقل شده است که ذیلاً اقوال آنها مى‏آید . همه این روایتها از پیامبر اکرم ( ص ) مى‏باشد:

  بخارى مى‏نویسد: لشگرى به جنگ کعبه مى‏آید (قصد کعبه مى‏کنند) و چون به زمین بى آب و علفى (بیابان یا بیداء) رسیدند در زمین فرو مى‏روند . . .

  مسلم مى‏نویسد: یک نفر به خانه خدا پناه مى‏برد و لشگرى به طرف او مى‏رود که در بیابانى فرو مى‏روند . او در حدیث بعد ، از قول ابوجعفر مى‏نویسد که قسم خورد آن بیابان در اطراف مدینه است . (انّها لبیداء المدینه) .

  ترمذى مى‏نویسد: مردم از نبرد با این بیت دست بر نمى‏دارند تا آنکه گروهى به نبرد مى‏آیند و چون به بیابانى رسیدند همه آنها در زمین فرو مى‏روند .

  ابن ماجه نیز شبیه آنچه که ترمذى گفته ، نقل نموده است .

  ابوداود اندکى آن را شکافته و چنین روایت مى‏کند:

  هنگامى که خلیفه‏اى مرد ، اختلافى پدید مى‏آید . مردى از اهل مدینه به مکّه مى‏گریزد . مردمى از اهل مکّه نزد او رفته و با او بین رکن و مقام بیعت مى‏کنند (در اینجا ابوداود مى‏نویسد که آن مرد با اکراه قبول مى‏کند و این مطلب نمى‏تواند صحیح باشد) . لشگرى از شام به سوى او مى‏رود که در بیابان بین مکّه و مدینه در زمین فرو مى‏روند . چون مردم چنین دیدند برگزیدگانى از شام و گروهى از عراق مى‏آیند و با او بین رکن و مقام بیعت مى‏کنند . . . او اموال را (عادلانه) تقسیم مى‏کند و به سنّت پیامبر رفتار مى‏کند . . .

  حاکم در مستدرک روایت ابوداود را اینگونه نقل مى‏کند:

  با مردى از امّتم بین رکن و مقام به عدد اهل بدر (یعنى ۳۱۳ نفر) بیعت مى‏شود و از عراق و شام نیز گروهى به کمک مى‏آیند . پس از آن لشگرى از شام (به جنگ با او) مى‏روند و چون به بیداء رسیدند در زمین فرو مى‏روند

  چنانچه ملاحظه مى‏فرمایید در هیچکدام از روایات فوق اسمى از سفیانى نیست و نیز ننوشته‏اند که آنکس که با او بین رکن و مقام بیعت مى‏شود کیست . امّا از اینکه ابوداود آن را در کتاب المهدى آورده معلوم مى‏شود آن مرد حضرت مهدى ( ع ) است .

  حاکم در مستدرک روایت دیگرى دارد که نام سفیانى و فرو رفتن او و لشگرش را در بیابان ذکر مى‏کند . روایت چنین است:

  مردى (به نام سفیانى) از دمشق خروج مى‏کند و . . . مردى از اهل بیتم (نیز) خروج مى‏کند . خبر به سفیانى مى‏رسد . او با لشگرى به سوى او مى‏رود . . . تا به بیابانى مى‏رسند و در آنجا فرو مى‏روند و جز یک نفر که خبر آن را مى‏آورد کسى نجات نمى‏یابد . الف – صحیح بخارى ، ج&3 ص&86 – کتاب البیوع ، باب ما ذکر فى الاسواق .

  ب – صحیح مسلم ، ج&4 ص&10 – 2208 ، کتاب الفتن و اشراط السّاعه ، باب الخسف بالجیش الذى یؤمّ البیت ، ح&8 – 4 .

  ج – سنن ترمذى ، ج&4 ص&415 – کتاب الفتن ، باب&21 ما جاء فى الخسف ح ۲۱۸۴ .

  د – سنن ابن‏ماجه ، ج&2 ص&51 – 1350 ، کتاب الفتن ، باب ۳۰ جیش البیداء ، ح ۵ – ۴۰۶۳ .

  ه – سنن ابى‏داود ، کتاب المهدى ، ح&4286 .

  و – مستدرک حاکم ، ج&4 ص&478 ح ۸۳۲۸ و ص&565 ح&8586 .

  تذکر این نکته لازم است که حدیث دوم حاکم به عنوان حدیثى صحیح به همان شرطى که بخارى و مسلم گفته‏اند روایت شده است که این دو آن را نقل ننمودند .

  از بسیارى از روایات فریقین (شیعه و سنّى) چنین بر مى‏آید که سفیانى در لشگرى که به سوى «مردى از اهل بیت» – که همان مهدى موعود(عج) مى‏باشد – مى‏فرستد ، خود در آن لشگر نیست و لذا روایت اخیر مستدرک ، که سفیانى را هم جزء کسانى مى‏داند که در لشگر مزبور بوده و به زمین فرو مى‏روند ، نمى‏تواند صحیح باشد .

  حضرت مهدى(ارواحنا فداه و عجل اللَّه تعالى فرجه) در بعض کتب اهل سنت

  مسأله خروج مردى از اهل‏بیت ( ع ) به نام «مهدى» امرى است که علماى زیادى از اهل سنّت درباره آن دست به قلم بردند . یکى از نویسندگان معاصر به نام محمد بن احمد بن اسماعیل ، کتابى نوشته بنام «المهدى ، حقیقه لا خرافه» او در فصل دوم این کتاب مطالبى دارد که ما فهرست آن را در اینجا مى‏آوریم:

  ۱ – اسامى ۳۱ نفر از اصحاب را ذکر مى‏کند که احادیث حضرت مهدى ( ع ) را روایت کرده‏اند .
  ۲ – اسامى ۳۸ نفر از دانشمندانى را که آن احادیث را در کتابهایشان نقل کرده‏اند مى‏آورد .
  ۳ – نام ۶۳ نفر از علما را که آن احادیث را صحیح یا حسن دانسته‏اند ذکر مى‏کند .
  ۴ – ۳۱ نفر از دانشمندان را نام مى‏برد که مستقلاً کتابى درباره حضرت مهدى ( ع ) نوشته‏اند که بعض از آنها بیش از یک کتاب تدوین نمودند .

  ما در این مختصر اسامى ۱۷ نفر از علماى عامّه را – از ابتداى قرن پنجم تا آخر قرن سیزدهم – که درباره حضرت مهدى ( ع ) مطالب یا روایاتى نوشتند و نیز بعض از نوشته‏هاى آنها را مى‏آوریم:

  ۱ – «حاکم نیشابورى – الامام الحافظ ابوعبداللَّه محمد بن عبداللَّه» ، متوفّاى ۴۰۵ هجرى – در جزء چهارم کتاب معروفش «المستدرک على الصّحیحین» احادیث متعدّدى درباره حضرت مهدى ( ع ) دارد که در آنها حضرتش از اهل بیت پیامبر ( ص ) و از فرزندان فاطمه ( س ) معرّفى شده و او است که جهان را پر از عدل و داد مى‏کند .

  ما در آخر فصل قبل به دو حدیث – درباره خسف بیداء و خروج سفیانى – اشاره کردیم اینک حدیثى دیگر:

  (عن ابى‏سعید خُدرى ( رض ) قال: قال رسول‏اللَّه‏: «لاتقوم السّاعه حتّى تملأ الارض ظلماً و جوراً و عدواناً ثمّ یخرج من اهل بیتى من یملأها قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و عدواناً») . ج&4 ص&600 ، ح ۸۶۶۹ . یعنى: ساعت (مراد ساعت ظهور است نه ساعت قیامت) بر پا نمى‏شود تا آنکه زمین پر از ظلم و جور و تعدّى شود ، سپس از اهل بیتم کسى خروج مى‏کند که آن را پر از عدل و داد مى‏کند همان گونه که پر از ظلم و جور شد .

  سپس مى‏نویسد: این حدیث صحیحى است به همان شرطى که شیخین (بخارى و مسلم) قرار گذاشتند ولى آندو این را ننوشتند .

  تذکّر این نکته نیز لازم است که او کتاب مذکور را – همانطور که از اسمش پیدا است – تألیف کرد تا بگوید روایات صحیح دیگرى است که در صحیحین نیامده است . او حدیث ابن‏ماجه را نیز که روایت کرده: «لا مهدى الاّ عیسى بن مریم» در کتابش آورده و مى‏گوید: من این حدیث را ننوشتم که به آن احتجاج کنم (یعنى به عنوان حدیثى صحیح آن را نقل کرده باشم) بلکه از راه تعجّب (که چطور ابن‏ماجه آن را در سنن خویش آورده) آن را نوشتم .

  ۲ – «ابوسالم کمال الدّین محمّد بن طلحه بن محمّد بن الحسن شافعى» ، متوفّاى ۶۵۲ هجرى – درکتاب «مطالب السّؤول فى مناقب آل الرّسول» – چنانچه از نامش پیدااست – در مناقب ائمه ۱۲ گانه شیعه مطالبى دارد . (او نیز آل پیامبر ( ع ) را منحصر در ۱۲ امام شیعه مى‏داند – دقّت شود – ) . در باب دوازدهم آن که درباره امام دوازدهم ( ع ) است چنین مى‏نویسد:
  «الباب الثانى عشر فى ابى‏القاسم محمّد بن الحسن الخالص بن على المتوکّل ابن القانع (یکى از القاب امام جواد ( ع ) ) ابن علىّ الرّضا ابن موسى الکاظم ابن جعفر الصّادق ابن محمّد الباقر ابن على زین العابدین ابن الحسین الزّکى ابن علىّ المرتضى امیرالمؤمنین ابن ابى‏طالب ، المهدى ، الحجّه ، الخلف الصّالح ، المنتظَر ( ع ) و رحمه اللَّه و برکاته» .

  چنانچه ملاحظه مى‏فرمائید او اسامى ۱۲ امام را تقریباً با همان القابى که نزد شیعه مشهورند معرّفى مى‏کند . معلوم مى‏شود که آنان همیشه با این القاب شناخته مى‏شدند . او پس از تعریف از امام عصر(عجّ) مى‏نویسد:

  «امّا نسبه اباً و امّاً فابوه الحسن الخالص ابن . . . (تا آخر اسامى که دیگر تکرار نمى‏کنیم . ) و امّه امّ ولد تسمّى صقیل (صحیح آن صیقل است . ) و قیل حکیمه (حکیمه خاتون عمّه امام حسن عسکرى ( ع ) بوده که هنگام تولّد حضرت ولى عصر ( ع ) در آنجا حضور داشت . ) و قیل غیر ذلک ، و امّا اسمه فمحمّد و کنیته ابوالقاسم و لقبه الحجّه و الخلف الصّالح و قیل المنتظَر» .

  خلاصه معناى این فراز چنین است:
  پدرش امام حسن عسکرى ( ع ) و مادرش صیقل یا حکیمه یا غیر آن و اسمش محمّد و کنیه‏اش ابوالقاسم و لقبش حجّت و خلف صالح بوده و منتظَر هم گفته‏اند .
  او همچون بسیارى از دانشمندان اهل سنّت ، امام زمان ( ع ) را فرزند امام حسن عسکرى ( ع ) دانسته و کنیه و لقب او را همچون شیعیان بیان کرده است .

  آنگاه بعض از روایاتى را که از ابوداود و ترمذى نقل کردیم آورده و حدیث منقول در صحیحین را که: «کیف انتم اذا نزل ابن مریم فیکم و امامکم منکم» ، به پنجمین قسمت از فصل قبل رجوع فرمائید . بر آن حضرت تطبیق مى‏دهد و بعد از نقل بعض روایات چنین نتیجه مى‏گیرد که حضرت مهدى ( ع ) از فرزندان فاطمه ( س ) و نیز از عترت و اهل بیت رسول خدا ( ص ) و همنام آن حضرت بوده و او است که زمین را پر از عدل و داد مى‏کند و او از فرزندان عبدالمطلّب و یکى از سروران بهشت است . اشاره به روایتى است که در ج&2 سنن ابن‏ماجه ، ص&1368 ، ح&4087 . کتاب الفتن باب خروج المهدى ، از انس بن مالک نقل شده که رسول خدا ( ص ) فرمود: «ما فرزندان عبدالمطلب سروران اهل بهشتیم من و حمزه و على و جعفر و حسن وحسین و مهدى( ( ع ) )» . سپس اشکال مى‏کند که اگر کسى بگوید اینها دلیل نیست که او همان ابوالقاسم محمّد بن الحسن است چه آنکه فرزندان فاطمه ( س ) زیادند و تا روز قیامت هر که از ذریّه او باشد از فرزندان آن حضرت و از عترت طاهره و از اهل بیت است . پس باید دلیل دیگرى براى اثبات ادّعاى خود بیاورید .

  در جواب مى‏گوید که پیامبر ( ص ) براى او نشانه‏هائى از رخسار و جبهه و بینى و غیر ذلک فرمودند و همه آنها بر فرزند امام حسن عسکرى ( ع ) تطبیق مى‏کند .
  مجدّداً اشکال مى‏کند که شاید بعدها شخص دیگرى از فرزندان فاطمه ( س ) با همین مشخّصات به دنیا بیاید .

  جواب مى‏دهد که وقتى با همان نشانى کسى پیدا شد ، به صرف احتمال نمى‏توان از آن دست برداشت و اگر بخواهیم اینگونه عمل کنیم هر نشانه‏اى براى هر امرى که در روایت آمده باشد احتمال وجود امر دیگرى با همان نشانى وجود دارد . باید گفت اگر در روایتى نشانه‏اى براى امرى ذکر شده باشد ، اگر بنا بود که این نشانه تکرارى باشد نشانه از نشانه بودن ساقط خواهد شد مثل اینکه کسى بگوید درب منزل ما که در فلان کوچه است سبز رنگ است که اگر غیر از آن منزل ، منزل دیگرى نیز سبز رنگ باشد نمى‏تواند نشانه باشد و لذا ما نشانه‏هائى را که در روایات براى امرى وارد شده باشد منحصر به فرد مى‏دانیم . آنگاه چنین ادامه مى‏دهد:

  مسلم در صحیح خود نوشته است که پیامبر ( ص ) به عمر فرمود: شخصى از اهل یمن به نام اویس با این مشخّصات مى‏آید . اگر مى‏توانى از او طلب مغفرت کن؛ ج ۴ صحیح مسلم ، ص ۱۹۶۹ ، کتاب فضائل الصحابه ، باب ۵۵ من فضائل اویس‏القرنىّ ( رض ) ح&225 . و چون شخص مزبور با همان نشانه‏ها پیدا شد دیگر عمر نگفت شاید بعداً کسى دیگر با همین مشخّصات بیاید .

  همچنین است قضیّه خوارج و نیز حال یهود که وقتى نبىّ مکرّم اسلام ( ص ) با همان نشانه هائى که در تورات ذکر شد مبعوث گردید ، گفتند: شاید کسى دیگر با همین نشانه‏ها بیاید و خداوند آنان را سرزنش کرد . اشاره به آیه ۸۹ از سوره بقره که خداوند آنان را لعنت مى‏کند . ‏بنابر این اگر ما کسى را با همان صفاتى که پیامبر ( ص ) فرمود یافتیم و آن در وجود محمّد بن الحسن ، الحجّه ، الخلف الصّالح ، متجلّى شد دیگر منتظر شخص دیگرى با همان صفات نباید بمانیم .

  بعد از آن اشکال دیگرى مطرح مى‏کند که: آنچه گفتى درست است امّا در روایت آمده است که اسم پدر او اسم پدر رسول خدا ( ص ) است در حالى که اسم پدر خلف صالح حسن است نه عبداللَّه .

  در جواب مى‏گوید: اوّلاً – در زبان عرب به جدّ اعلا نیز پدر اطلاق مى‏شود . چنانچه در قرآن آمده: «مِلَّهَ اَبیکُمْ اِبْراهیمَ» . سوره حجّ آیه ۷۸ – یعنى: (این آیین همان) آیین وروش پدرتان ابراهیم مى‏باشد . ثانیاً – بر کنیه نیز «اسم» گفته مى‏شود . بخارى و مسلم نقل کردند که پیامبر ( ص ) على ( ع ) را ابوتراب نامید و «اسمى» نزد او محبوب‏تر از آن نبود . (توجّه داشته باشید که «ابوتراب» «کُنیه» است نه «اسم») . اینکه در روایت آمده است که اسم پدر او عبداللَّه است به این اعتبار مى‏باشد که جدّ اعلاى او یعنى امام حسین ( ع ) «ابوعبداللَّه» بود ، یعنى او فرزند حسین است نه حسن که کنیه او ابومحمّد بود (البتّه ما استدلال او را بسیار خلاصه کردیم گرچه جاى تأمّل نیز مى‏باشد) .

  مشابه استدلال اخیر او را به طور خلاصه «محمّد بن یوسف گنجى شافعى» در کتاب «البیان فى اخبار صاحب الزّمان» آورده آنگاه اسامى بیش از ۳۰ نفر را که روایت «اسمه اسمى»(که رسول خدا ( ص ) فرمود: اسم او اسم من است) را نقل کردند مى‏آورد که هیچ کدام از آنها جمله و «اسم ابیه اسم ابى» (که آن حضرت فرموده باشد: و اسم پدرش اسم پدر من است) را بدان نیفزودند مگر «عبیداللَّه بن موسى» از «زائده» . آنگاه نتیجه مى‏گیرد که هیچ عاقلى شکّ نمى‏کند که این اضافى – باتوجّه به اینهمه مخالف – اعتبارى ندارد .

  ۳ – «سبط ابن جوزى» متوفّاى ۶۵۴ هجرى در کتاب تذکره الخواص ، معروف به: «تذکره خواصّ الامّه فى خصائص الائمّه ( ع ) » در فصل مربوط به امام زمان ( ع ) تحت عنوان: «فصل فى ذکر الحجّه المهدى» چنین مى‏نویسد:

  «هو محمّد بن الحسن بن على بن . . . على بن ابى‏طالب علیه(وعلیهم) السّلام و کنیته ابوعبداللَّه و ابوالقاسم و هو الخلف الحجّه صاحب الزّمان ، القائم و المنتظَر و التّالى و هو آخر الائمّه» . او در ابتدا اسامى دوازده امام ( ع ) را به ترتیب نقل کرده (که ما به جهت اختصار در اینجا و در موارد دیگر چند نقطه مى‏گذاریم . ) و پس از آن کنیه‏ها والقاب حضرت مهدى ( ع ) را ذکر مى‏کند و مى‏گوید که او آخرین امامها (ى شیعه) است . آنگاه این حدیث را با سندش از ابن عمر نقل مى‏کند که پیامبر ( ص ) فرمود: «یخرج فى آخر الزّمان رجل من ولدى اسمه کاسمى و کنیته ککنیتى یملأ الارض عدلاً کما ملئت جوراً فذالک هو المهدى»؛ یعنى: در آخرالزّمان مردى از فرزندانم خروج مى‏کند که اسمش مانند اسم من و کنیه‏اش مانند کنیه من است . زمین را پر از عدل مى‏کند همانگونه که پر از ستم شد و او همان مهدى است . و خود این را حدیثى مشهور مى‏داند . سپس چند روایت دیگر نقل کرده و درباره رفع استبعاد از طول عمر آن حضرت مثالهائى از معمّرین تاریخ آورده و پس از نقل شعرى در مدح ائمّه ( ع ) مى‏نویسد: «قلت: و من شروط الامام ان یکون معصوماً لئلاّ یقع فى الخطأ و لانّهم حجج اللَّه على عباده و من شرط الحجّه العصمه من کلّ وصمه . انتهى ذکر الائمّه ( ع ) » . یعنى: از شروط امام این است که معصوم باشد تا در خطا واقع نشود (او به حقّ معناى عصمت را عصمت از خطا دانسته است نه عصمت از گناه و این عصمت است که از جانب خداوند به بندگان برگزیده‏اش داده مى‏شود چه آنکه اگر آنان – که پیشوایان امّتند – در خطا واقع شوند و یا سهو و نسیان به آنان دست دهد دود آن به چشم پیروانشان مى‏رود که گفتارشان را وحى منزل مى‏دانند و خطا و سهو یا نسیان ، طبیعى هر انسانى است و معصوم کسى است که از چنین نقصى مصون باشد و این نخواهد شد مگر با عنایت خاصّه الهیّه) .
  دیگر آنکه آنان حجتّهاى خدا بر بندگانش مى‏باشند و شرط حجّت بودن مصون بودن از هر عیب مى‏باشد .
  در آخر عبارت افزوده است: «تمام شد یاد ائمّه ( ع ) » .

  ۴ – «ابن ابى‏الحدید معتزلى» متوفّاى ۶۵۵ هجرى در ج&7 شرح نهج‏البلاغه ، ص&59 ، در ذیل: «بابى ابن خیره الاماء» (که امیرالمؤمنین ( ع ) فرموده است: پدرم فداى پسر بهترین کنیزان باد) مى‏نویسد:

  «اگر گفته شود که این مرد کیست ، درجواب گوئیم: امّا امامیّه ، آنها مى‏گویند که او امام دوازدهم آنها است و مادر او کنیزى بود به نام نرجس و امّا اصحاب ما (یعنى معتزله) ، آنان مى‏گویند که او مردى فاطمى است (یعنى از اولاد فاطمه زهرا ( س ) مى‏باشد) که در آینده به دنیا خواهد آمد و مادر او کنیزى است و او الآن موجود نیست» . آنگاه سؤال دیگرى مطرح مى‏کند خوانندگان محترم توجّه داشته باشند که این سؤالات مربوط به مطالبى است که در شرح نهج‏البلاغه آن را به عنوان حدیث نقل کرده است و برداشت او از رجعت و انحصار آن به گروهى از بنى‏امیّه و غیر آن جهت انتقام‏گیرى نیز خالى از اشکال نیست و ما در اینجا قول این دانشمند معروف اهل سنّت را نقل مى‏کنیم نه آنکه در صدد ردّ و ایراد نیز باشیم . که: از بنى‏امیّه چه کسى در آن زمان موجود است که آن مرد (فاطمى) از آنها انتقام مى‏گیرد؟ در جواب مى‏گوید: «امّا امامیّه ، آنها قائل به رجعتند و مى‏گویند که وقتى امام منتظَر آنها ظاهر شد ، گروهى از بنى‏امیّه و غیر آنها رجعت مى‏کنند و او از همه دشمنان آل محمّد ( ع ) انتقام مى‏گیرد» . آنگاه قول معتزله را چنین نقل مى‏کند: «و امّا اصحاب ما ، آنها مى‏گویند که خدا در آخر الزّمان مردى از فرزندان فاطمه ( س ) را خلق مى‏کند که اکنون موجود نیست و او زمین را پر از عدل و داد مى‏کند همانگونه که پر از ظلم و جور شد و از بیدادگران به شدیدترین وجهى انتقام مى‏گیرد و مادرِ او – همانطور که در این خبر و غیر آن از سایر اخبار آمده – کنیزى است و اسم آن مرد نیز محمّد است همچون اسم رسول خدا ( ص ) . آن مرد آنگاه ظاهر مى‏شود که بر بسیارى از سرزمینهاى اسلام پادشاهى از تبار بنى‏امیّه استیلا یافته است و او همان سفیانى است از فرزندان ابوسفیان بن حرب بن امیّه که در خبر صحیح (چنانچه نقل کردیم) وعده آن داده شده و آن امام فاطمى او و پیروانش از بنى‏امیّه و غیر آنها را مى‏کشد و در این هنگام مسیح ( ع ) از آسمان فرود مى‏آید و . . . »

  در ج&10 ص&95 و ج&19 ص&104 نیز از حضرت مهدى ( ع ) یاد کرده و مى‏گوید که اجماع همه فرقه‏هاى اسلامى است که دنیا به آخر نمى‏رسد مگر با قیام آن حضرت .

  ماگفتار این دانشمند اهل سنّت را ، که بر خلاف عقیده شیعه و حتّى بر خلاف عقیده بسیارى از علماى اهل سنّت است ، عیناً ترجمه کردیم تا عدّه‏اى با دیدن یا شنیدن بعض تمجیدهائى که او از امیرامؤمنین ( ع ) نموده است ، او را شیعه ندانند . در حالى که حضرت امیر ( ع ) کسى است که غیر مسلمانان نیز او را تعریف و تمجید نموده و درباره شخصیّت بى‏نظیر او کتابها نوشته و اشعارى سروده‏اند که نمونه آن «عبدالمسیح انطاکى» است که قصیده‏اى طولانى – و شاید بتوان گفت طولانى‏ترین قصیده – (۵۵۹۵ بیت) در مدح امیرالمؤمنین ( ع ) سروده است . علاّمه امینى ( ره ) ۱۵ بیت آن رادر ج&3 الغدیر ص&9 نقل کرده است .

  ۵ – «محمّد بن یوسف بن محمّد گنجى شافعى» . او در سال ۶۵۸ هجرى به شهادت رسید . سبب شهادتش نوشتن کتابى بود به نام: «کفایه الطّالب فى مناقب امیرالمؤمنین على بن ابى‏طالب» صلوات اللَّه و سلامه علیه . با آنکه مستندات آن ، محدّثین اهل سنّت مى‏باشند با اینحال به جرم این گناه نابخشودنى! در ۲۹ رمضان در جامع دمشق کشته شد . آرى ، این است رفتار آنانکه دم از پیروى از سنّت رسول خدا ( ص ) مى‏زنند با کسانى که حقّ مى‏گویند . در مقدّمه کتابمان: «پیامبر در صحاح» علّت کشته شدن «نسائى» صاحب سنن را نوشتیم که بیان‏گر یکى دیگر از رفتار اهل سنّت با علماى خودشان مى‏باشد .

  این دانشمند اهل سنّت کتابى دارد به نام: «البیان فى اخبار صاحب الزّمان ( ع ) » که ما فقط به ذکر عناوین ابواب سیزده‏گانه آن اکتفا مى‏کنیم و این عناوین ، اجمالاً بیان کننده عقاید نویسنده آن مى‏باشد:

  ۱ – درباره خروجش در آخرالزّمان .
  ۲ – درباره این حدیث نبوى که: «مهدى از عترت من و از فرزندان فاطمه است» .
  ۳ – درباره این حدیث که: «مهدى از سادات اهل بهشت است» . ر – ک: پاورقى شماره ۲۵۳ ، متن عربى آن چنین است:
  «نحن ولدَ عبدالمطّلب ساده اهل الجنّه انا و حمزه و على و جعفر و الحسن و الحسین و المهدى( ( ع ) )» .
  ۴ – درباره امر پیامبر ( ص ) به پیروى از مهدى ( ع ) .
  ۵ – درباره یارى نمودن اهل مشرق آن حضرت را .
  ۶ – درباره مدّت سلطنت آن حضرت بعد از ظهور .
  ۷ – دراینکه او در نماز ، امامِ حضرت عیسى ( ع ) خواهد بود .
  ۸ – پیامبر ( ص ) مشخّصات مهدى ( ع ) رابیان مى‏فرماید .
  او در ذیل عنوان فوق ، روایت: «مهدى طاوس اهل بهشت است» را نیز نقل مى‏کند .
  ۹ – پیامبر ( ص ) تصریح مى‏فرماید که مهدى ( ع ) از فرزندان حسین ( ع ) است .
  ۱۰ – درباره کَرَم مهدى ( ع ) .
  ۱۱ – در ردّ این قول که ، «مهدى همان عیسى بن مریم است» . (اشاره به روایت ابن‏ماجه که بحثش گذشت) .
  ۱۲ – درباره این حدیث نبوى که: «امّتى که من در اوّل آن و عیسى در آخر آن و مهدى در وسط آن است هلاک نخواهد شد» .
  ۱۳ – درباره کنیه او و اینکه خُلق و خُویَش شبیه پیامبر ( ص ) مى‏باشد . او در آخر باب اوّل – چنانچه گذشت – استدلال مى‏کند که پدر حضرت مهدى ( ع ) همان امام حسن عسکرى ( ع ) بوده است .

  ۶ – «ابن تیمیّه» متوفّاى ۷۲۸ هجرى ، در جزء چهارم کتاب «منهاج السنّه» حدیث نبوى: «یخرج فى آخرالزّمان رجل من ولدى اسمه کاسمى و کنیته کنیتى یملأ الارض عدلاً کما ملئت جوراً . » یعنى: در آخرالزّمان مردى از فرزندانم خروج مى‏کند که اسمش مانند اسم من و کنیه‏اش کنیه من است . زمین را پر از عدل مى‏کند همانگونه که پر از ستم شد . را قبول داشته و او را همان «مهدى» ( ع ) مى‏داند و نیز بعض احادیثى را که ابوداود و ترمذى ، دائر بر حتمى بودن این خروج و اینکه آن حضرت از عترت پیامبر ( ص ) و از فرزندان فاطمه ( س ) است ، آورده‏اند نقل کرده و آنها را احادیثى صحیح مى‏داند .

  ۷ – «شیخ السلام ابراهیم بن محمّد بن المؤیّد الحمویى الخراسانى» متوفّاى ۷۳۲ هجرى در کتاب: فرائد السّمطین فى فضائل المرتضى و البتول و السّبطین و الائمّه من ذرّیّتهم ( ع ) . » روایات زیادى در مورد حضرت مهدى ( ع ) نقل مى‏کند که بعض آنها قبلاً گذشت . از جمله روایاتى که این عالم اهل سنّت نقل مى‏کند این است که حضرت مهدى ( ع ) داراى غیبت است و نیز: «هر که خروج مهدى ( ع ) را انکار کند به آنچه که بر محمد ( ص ) نازل شده کافر گشته است . » و نیز: «انتظار فرج افضل عبادات است . » و نیز در ضمن همین روایات ، به مسأله ولایت و وصایت ائمّه اثناعشر ( ع ) اشاره شده و در بعض از آنها اسامى آن بزرگواران نیز آمده است .

  مؤلّف محترم ، این روایات را در باب ۶۱ از سمط دوم از فوائد السّمطین ، در ضمن ۱۵ عنوان نقل کرده و در آخر آن با سندش از ابن عباس چنین روایت مى‏کند که رسول خدا ( ص ) فرمود:

  «همانا علىّ بن ابى‏طالب پیشواى امّتم و بعد از من جانشین من در میان آنها است و از فرزندانش قائم منتظَر است ، آنکس که خدا به دست او زمین را از قسط و عدل پر مى‏کند همانگونه که از ظلم و جور پر شد . قسم به آنکس که مرا به عنوان بشارت دهنده به حقّ برانگیخت ، آنان که در زمان غیبتش بر امامت او ثابتند بسیار اندکند .

  جابر بن عبداللَّه انصارى برخاست و گفت: یا رسول‏اللَّه! آیا قائم از فرزندانت غیبت دارد؟ فرمود: آرى ، به پروردگارم قسم . همانا خداوند به همین غیبت مؤمنین را آزموده و کافران را نابود مى‏کند . اى جابر! این امر از امر خدا و سرّى از سرّ او بوده و علمش از بندگان مخفى است . مبادا در آن به شکّ افتى که شکّ در امر خدا کفر است» متن عربى این روایت چنین است: «ان علىّ بن ابى‏طالب امام امّتى و خلیفتى علیها من بعدى و من ولده القائم المنتظر الذى یملأ اللَّه به الارض عدلاً و قسطا کما ملئت ظلما و جورا و الذى بعثنى بالحقّ بشیرا ان الثّابتین على القول به فى زمان غیبته لأعزّ من الکبریت الاحمر فقام علیه جابر بن عبد اللَّه الانصارى فقال: یا رسول‏اللَّه! و للقائم من ولدک غیبه؟ قال: «اى و ربّى لیمحّص اللَّه به الذین آمنو و یمحق الکافرین . یا جابر! انّ هذا الامر من أمر اللَّه و سرّ من اسرار اللَّه . علمه مطوىّ عن عباده . فایّاک و الشّکّ فیه! فانّ الشّکّ فى أمر اللَّه کفر» .

  ۸ – «ابن قیّم» متوفّاى ۷۵۱ – که از شاگردان ابن تیمیّه بود – در فصل پنجاهم کتاب: «المنار المنیف فى الصّحیح و الضعیف . » درباره حضرت مهدى ( ع ) روایاتى نقل مى‏کند که همه آنها قبلاً گذشت . او روایت: «لا مهدى الاّ عیسى بن مریم . » را که ابن‏ماجه در سنن خویش آورده ذکر نموده و آن رابه ضعف سند و به تعارضش با روایاتى که مهدى ( ع ) را از فرزندان فاطمه ( س ) مى‏داند و نیز به غیر آن ردّ مى‏کند .

  ۹ – «ابن صبّاغ مالکى – على بن محمّد – » متوفّاى ۸۵۵ در فصل دوازدهم از کتاب: «الفصول المهمّه فى معرفه احوال الائمّه ( ع ) » چنین مى‏نویسد:
  «الفصل الثّانى‏عشر فى ذکر ابى‏القاسم محمّد الحجّه الخلف الصّالح ابن ابى‏محمّد الحسن الخالص» و در ادامه چنین مى‏نویسد: «و او امام دوازدهم است و (ذکر) تاریخ ولادت و دلایل امامتش و (نیز) ذکر بعض از اخبارش و غیبتش و مدّت قیام دولت او و (نیز) ذکر کنیه و نسبش و غیر آن از آنچه که به او مربوط مى‏شود» . متن عربى آن چنین است: «و هو الامام الثّانى عشر و تاریخ ولادته و دلایل امامته و ذکر طرف من اخباره و غیبته و مدّه قیام دولته و ذکر کنیته و نسبه و غیر ذلک ممّا یتّصل به» . و بعد از نقل چند روایت مى‏نویسد:

  «ابوالقاسم محمّد الحجّه بن الحسن الخالص در شب نیمه شعبان سال ۲۵۵ در سامرّا به دنیا آمد و امّا نسبش از جهت پدر و مادر: او ابوالقاسم محمّد الحجّه پسر حسن خالص پسر على هادى . . . پسر على بن ابى‏طالب صلوات اللَّه علیهم اجمعین مى‏باشد و امّا مادرش او کنیزى بود به نام نرگس ، بهترین کنیزان ، و گفته شد که اسم او غیر آن (نرگس) مى‏باشد . کنیه او ابوالقاسم و لقبش حجّت ، مهدى ، خلف صالح ، قائم ، منتظَر (یعنى کسى که همه در انتظار اویند) ، صاحب الزّمان و مشهورترین آنها مهدى است» و بعد از نقل روایات متعدّدى درباره آن حضرت ، آیه «لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدّینِ کُلِّه‏» اشاره به آیه: «هو الّذى ارسل رسوله بالهدى و دین الحقّ لیظهره على الدّین کلّه» که در قرآن مجید سه بار ذکر شده است .
  ۱ – سوره توبه ، آیه ۳۳
  ۲ – سوره فتح ، آیه ۲۸
  ۳ – سوره صفّ ، آیه ۹
  یعنى: او است خدائى که رسولش را به همراه هدایت و دین حقّ فرستاد تا آن (دین) را بر تمامى ادیان (و مکاتب) غلبه دهد . را از قول سعید بن جُبیر ، مربوط به آن حضرت مى‏داند . آنگاه با نقل روایاتى درباره علائم ظهور ، آن را به پایان مى‏برد .

  ۱۰ – «ابن طولون» از دانشمندان قرن دهم ، متوفّاى ۹۵۳ ، و از اهالى دمشق مى‏باشد . او در کتابش به نام: «الائمه الاثناعشر» درباره امام دوازدهم چنین مى‏نویسد:
  «و ثانى‏عشر هم ابنه (یعنى ابن الحسن العسکرى) محمّد بن الحسن و هو ابوالقاسم محمّد بن الحسن بن علىّ الهادى ابن محمّد الجواد ابن . . . علىّ بن ابى‏طالب رضى اللَّه عنهم» . و او را همان مهدى مى‏داند . آنگاه شعرى را نقل مى‏کند که در آن اسامى آن بزرگواران به ترتیب آمده است .

  ۱۱ – «عبدالوهّاب شعرانى» متوفّاى ۹۷۳ در کتاب: «الیواقیت و الجواهر فى بیان عقائد الاکابر» حضرت مهدى ( ع ) را فرزند امام حسن عسکرى ( ع ) دانسته و مى‏نویسد که تاریخ ولادت او نیمه ماه شعبان سال ۲۵۵ بوده و اکنون که سال ۹۵۸ است عمر او ۷۰۶ سال مى‏باشد . (صحیح آن ۷۰۳ است) .

  ۱۲ – «ابن حجر هیتمى مکّى» متوفّاى ۹۷۴ در کتاب: «الصّواعق المحرقه» – که در ردّ بر شیعه نوشته است – مى‏نویسد:
  آیه دوازدهم: «و انّه لعلمٌ للسّاعه» (آیه ۶۱ از سوره زخرف) یعنى: همانا او (حضرت عیسى ( ع ) ) علم است براى ساعت (شاید مراد این است که حضرت عیسى ( ع ) وقتى نزول کرد باعث مى‏شود که مردم علم به ساعت ظهور امام زمان ( ع ) پیدا کنند) .
  تذکّر این نکته نیز لازم به نظر مى‏رسد که ابن حجر در کتاب مزبور بیش از ۱۵ آیه در فضائل اهل بیت ( ع ) ذکر کرده که دوازدهمین آنها آیه فوق است که بعد از نقل آن مى‏نویسد که این آیه درباره مهدى ( ع ) نازل شده است . آنگاه مى‏نویسد: به زودى احادیثى که صراحت دارد او از اهل بیت نبوى است خواهد آمد . سپس مى‏افزاید: حال که چنین است (یعنى حال که آیه فوق مربوط به حضرت مهدى ( ع ) بوده و او نیز از اهل بیت مى‏باشد معلوم مى‏شود که) نسل فاطمه و على ( ع ) با توجّه به آیه فوق داراى برکت مى‏باشد (که تا آخرالزّمان این نسل پاک استمرار دارد) و خدا از آن دو پاکانى خارج مى‏کند و نسل آنها را کلیدهاى حکمت و معدنهاى رحمت قرار مى‏دهد و آن به این دلیل است که پیامبر ( ص ) آن دو و ذرّیه آنها را از شیطان رانده شده در پناه خدا قرار داد .
  آنگاه جریان ازدواج آندو را شرح مى‏دهد و از ابوداود روایت مى‏کند که ابوبکر و عمر از فاطمه ( س ) خواستگارى کردند و پیامبر ( ص ) از آندو رو برگرداند . آنها نزد على ( ع ) رفته و از او خواستند که به خواستگارى برود . سپس بعد از نقل ازدواج آن دو و اینکه این ازدواج به امر خدا صورت گرفت ، روایات مربوط به خروج حضرت مهدى ( ع ) را در طى چند صفحه مطرح مى‏کند و در ضمن آنها حدیث: «لا مهدى الاّ عیسى بن مریم» را متعرّض شده و آن را به خاطر مجهول بودن محمّد بن خالد (که در سند آن حدیث است) قبول نمى‏کند .

  آنگاه دو جریان درباره امام حسن عسکرى ( ع ) نقل مى‏کند که آوردن آن در این نوشتار خالى از لطف نیست:
  ۱ – امام حسن عسکرى ( ع ) کودک بود و مى‏گریست و کودکان دیگر بازى مى‏کردند . بهلول – که پنداشت او حسرت اسباب بازیهاى آنها را مى‏خورد – به او گفت: آیا برایت چیزى بخرم که با آن بازى کنى؟ گفت: اى کم عقل! ما براى بازى آفریده نشدیم . گفت: پس براى چه خلق شدیم؟ گفت: براى کسب علم و عبادت . گفت: از کجا مى‏گوئى؟ گفت: از قول خداى عزّوجلّ: «اَفَحَسِبْتُمْ اَنَّما خَلَقْناکُمْ عَبَثاً وَ اَنَّکُمْ اِلَیْنا لاتُرْجَعُونَ؟» سوره مؤمنون ، آیه ۱۱۵ – یعنى: آیا پنداشتید که ماشما را بیهوده (و براى بازى) آفریدیم و شما به سوى ما برنمى‏گردید؟

  بهلول از او خواست که موعظه‏اش کند . حضرتش در ضمن چند بیت شعر اندرزش داد و خود بیهوش بر زمین افتاد و چون به هوش آمد بهلول به او گفت: چه شده! تو که کودکى و گناهى ندارى . گفت: از من دور شو اى بهلول! من دیدم که وقتى مادرم مى‏خواهد هیزم بزرگ آتش بگیرد از هیزم‏هاى کوچک استفاده مى‏کند ، مى‏ترسم که من از هیزم‏هاى کوچک جهنّم باشم .

  ۲ – آنگاه که امام حسن عسکرى ( ع ) در زمان معتمد زندانى گشت ، در سامرّا قحطى شد . خلیفه – معتمد پسر متوکّل – دستور داد که براى نماز باران بروند . سه روز نماز خواندند و خبرى نشد . مسیحیان همراه راهبى بیرون رفتند و چون راهب دست خود را به آسمان بلند مى‏کرد باران مى‏آمد . روز دوم نیز چنین شد . اینجا بود که افراد ضعیف الایمان به شکّ افتادند و عدّه‏اى نیز از دین برگشتند . این امر بر خلیفه گران آمد . (چون او به عنوان خلیفه پیامبر ( ص ) بر مسند قدرت تکیه زده بود ، و چون مردم از دین برگردند قدرت او نیز رو به زوال خواهد رفت . ) دستور به احضار امام حسن عسکرى ( ع ) داد و به او گفت: امّت جدّت رسول خدا ( ص ) را ، قبل از آنکه هلاک شوند ، دریاب . ببینید چگونه خلیفه ستم‏کار عبّاسى با علم به عظمت مقام معنوى امام ( ع ) او را زندانى کرده و چون قدرت خود را در خطر مى‏بیند به عنوان نجات امّت از گمراهى از حضرتش استمداد مى‏طلبد و عاقبت نیز همچون نیاکانش او را به شهادت مى‏رساند و امام زمان ( ع ) را هم تحت تعقیب قرار مى‏دهد و حضرتش به سرداب مى‏رود و دیگر جز عدّه معدودى کسى او را نمى‏بیند تا آنکه روزى ظاهر شود و جهانى را از لوث وجود معتمدهاى زمان پاک کند . عجّل اللَّه تعالى فرجه الشّریف . حضرت فرمود: فردا بیرون بروند و من انشاءاللَّه شکّ آنها را بر طرف مى‏کنم و با خلیفه صحبت کرد که اصحابش را از زندان آزاد کند . او نیز چنین کرد .

  فردا چون مردم براى طلب باران بیرون رفتند و راهب دست خود را همراه نصارى‏ بالا برد ، آسمان را ابر فرا گرفت . امام حسن ( ع ) دستور داد دست راهب را بگیرند . دیدند که در دستش استخوانى است . آن را از دستش گرفت و فرمود: حال طلب باران کن . او دستش را بالا گرفت . ابرها کنار رفت و خورشید نمایان شد . مردم تعجّب کردند . خلیفه به امام حسن ( ع ) گفت: سرّ آن چیست؟ فرمود: این استخوان پیامبرى است که این راهب از بعض قبور آن را یافته است و چون زیر آسمان قرار گیرد باران مى‏آید . آن را آزمودند . همان طور بود که فرمود . لذا شکّ و شبهه از مردم بر طرف شد و حضرتش با عزّت و احترام به منزلش رفت و خلیفه نیز هر از چندى هدایائى برایش مى‏فرستاد . تا آنکه در سامرّا در سنّ ۲۸ سالگى از دنیا رفت و گفته‏اند که او نیز (همچون پدرانش ( ع ) ) مسموم شد و غیر از یک پسر که همان «ابوالقاسم محمّد الحجّه» باشد فرزندى نداشت که ه

  (۲)
  پاسخ
  1. 41.1

   علی ابرار

   آقا این لینکش
   http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=20

   خلاصه بحثم اینه که چرا این خلیفه رو انتخاب نمیکنید فک کنم فهمیدی چی میخوام بگم جواب نمیدی!

   (۲)
   پاسخ
   1. 41.1.1

    امیر حسین

    علی آقا با این که خیلی زیاد قبولت دارم اما فکر کنم داری اشتباه میکنی یعنی برای اینکه یک کسی که وهابی شده را بازگزداند(البته از پاسخ های این آقا معلومه که از صفر صفر وهابی بوده) باید یک برنامه مدون را طی کرد و برنامه را از بالا به پایین مطرح کرد و رفع شبهه کرد اما شما از وسط کار اومدی و داری بحث میکنی، من فکر کردم بهتره اول به این آقا اثبات کرد که عبدالوهاب مسلمان نبوده بعد اثبات کرد امام علی و یازده فرزندش بر حق اند و بعد مسئله ظهور و انقلاب اسلامی و …. تا اینجوری دیگه دهنش کاملا بسته باشه وخواست شبهه ای اون وسطا بیاره بگیم اون که قبلا رفع شده.
    البته اگر فکر میکنی من اشتباه میکنم تذکر بده تا من روشم رو اصلاح کنم.

    (۲)
    پاسخ
    1. 41.1.1.1

     علی ابرار

     این دوستمون یا مادر زاد حنبلی بوده یا این که از اول وهابی بوده از طرز حرف زدنش حرف شما درسته من میخواستم از اینجا شروع کنم چون سایت مال امام زمان هستش که ظاهرا فهمید منظورم چیه یه جواب درست و حسابی نداد و اصل ظهور رو گفت وجود نداره که اینقد سند آوردم که وجود داره اگر بخوایم از خود ابن تیمیه و عبدالوهاب شروع کنیم برای ما بیشتر جنبه ی کمدی داره حالا هر جور راحتید منم وسط کار کمک میکنم اگه مایل باشید

     (۲)
     پاسخ
     1. 41.1.1.1.1

      امیر حسین

      درسته واقعا خنده داره
      برای من یه کتاب فرستاده مسخرس ۱۰صفحه اولشو نقد کردم براش فرستادم حال قراره جواب بده اگه به جایی گیر کردم رو کمکتون حساب کردم.

      (۳)
 2. 42

  بنده خدا

  باسلام خدمت کاربران و مدیریت محترم سایت در جواب آقای سید امین باید بگویم که بنده هم اهوازی هستم و عرب زبان میباشم خبری که شما انرا شایعه مینامید باید بگم شایعه نیست و صددرصد درست میباشد واین را هم بگم که امار سنی های اهواز بیشتر از ۲۵۰۰نفر هست آمار خیلی بیشتر از اینهاست البته انها وهابی نشدن بلکه هدایت شدند و به الله سبحان وتعالی شرک نمیکنن و صحابه رسول اکرم وعائشه مادر مومنان و همسر پیامبر گرامی را لعنت و نفرین نمیکنن الله اکبر الله اکبر لااله الا الله

  (۵)
  پاسخ
 3. 43

  س

  امام زمان هم از نسل همون امام علی ع است اللهم عجل لولیک الفرج

  (۵)
  پاسخ
 4. 44

  وسام

  با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز،لطفا منطقی اظهارنظرمن یه احوازی هستم ومهندس میکانیک صنعتی ولی بدلیل عرب بودنم هیچ جایی نمیتونم مشغول شم الان به نظرشما یکی ازاین فرقه های که دراحوازدرحال ترویج مذهب های نادرست هستن به من پیشنهاد بدن که ۱۰۰میلیون بهت میدیم بیا عضو گروه ما شو باید چیکارم کنم البته من ضغیف و نفسم نیستم وافتخارمیکنم یه شیعه هستم وتحت تاثیرایناقرارنمیگیرم ولی کسی که بیکارباشه وعرصه زندگی براوتنگ شده باشه مسلماواردیکی ازاین فرقه هامی شود پس بیاید دنبال ریشه کارهای اشتباه باشیم که کسی جزمسولین نیستن من سیاسی نیستم ولی من برای دفاع ازحقوق بشری خودم ازادنه حرف حقیقت ومیزنم.منالله التوفیق برای تمامی دوستان گلم

  (۳)
  پاسخ
  1. 44.1

   احمدرضا ساماني

   این مبلغ خیلی خیلی کمه واسه فروختن اهل بیت پیامبر (ص) ، عمر سعد حکم یکی از بزرگترین بلاد جهان اسلام را در قبالش طلب کرد.
   چرا به خودشون توسل نمیکنی!؟

   (۱)
   پاسخ
  2. 44.2

   ahmad

   با سلام آقای مهندس مکانیک عزیز دین وحب اهل البین فروشی نیست اگر به قول شما کسی با ۱۰۰ میلیون دینش را بفروشد فردا با ۱۵۰میلیون و همیشه میفروشد اگه قراره به مردم پول داده بشه تا غیر مسلمان نشن مسلمانیشان ارزشی ندارد

   (۰)
   پاسخ
 5. 45

  احسان

  سلام من از طرف مردم اهواز اینو میگم اهواز مردمش با فرهنگ و متدین هستند این وهابیا نامرد که اینقدر راحت ادم میکشن اگه تو شهر اهواز هم باشن مثل حیون تو سوراخاشون قایم شدن و توی تاریکی خلوتی شهر بیرون میان اینجا هوا گرمه ظهرا کسی زیاد بیرون نمیره اگه یکی از دختر پسرا بخواد بره دانشگاه یا سر کار این نامردا سر کلشون پیدا میشه لعنت تو شرف نداشتشون از همه می خوام هواسشون جم باشه سوار هر ماشینی نشن و با هر قریبه ای صحبت نکنن اینا شاید توی شهر های دیگه سر کلشون پیدا بشه ربطی هم به اهواز مردمش نداره نزارید این هرفا باعث بشه به هم بد بین بشیم بد شانسی ما هم اینه که همسایه های مرزی مون همه بی ثابت هستند

  (۴)
  پاسخ
 6. 46

  شايان

  نابود شد ، کسی که ارزش خود را ندانست. حضرت علی(ع)

  (۴)
  پاسخ
 7. 47

  حسین

  لعنت خدا بر وهابیت نجس
  من از این یارو عبدالعزیز آل شیخ متنفرم
  یه حرفایی در مورد عاشورا زده و عروسی پسر حرومزاده اشم تو عاشورا گرفته حیف که دستم بهش نمیرسه
  ولی یه وب زدم بر ضدش تا یکم دلم خنک بشه
  http://40eh.blogfa.com/

  (4)
  پاسخ
 8. 48

  mohamad7

  اگر شبکه الولایت راه اندازی بشه قول میدم همشون سوسک بشن ایت الله قزوینی در شبکه ولایت فارسی اساسی حال اینا رو گرفته

  (۱)
  پاسخ
  1. 48.1

   یکی

   سلامتی آیت الله دکتر سید محمد حسینی قزوینی صلوات
   http://www.velayattv.com/fa/index.php

   http://www.valiasr-aj.com/fa/index.php

   (2)
   پاسخ
 9. 49

  مسلمان

  هیچ تغییر مذهبی و مکتبی بدون مطالعه میسر نخواهد شد .
  یعنی مذهب ما (تشیع) آنقدر سست بنیاد است که به راحتی ۲۵۰۰ نفر وهابی شده اند؟
  بیایید شبهاتی که در مذهبمان وجود دارد را از روی قرآن حل کنیم تا این چنین بلایایی سرمان نیاید .

  (۳)
  پاسخ
 10. 50

  حسن

  این امار عجیب به نظر نمی رسد زیرا که در اهواز افراد زیادی از فامیل بنده وهابی شدند

  (۳)
  پاسخ
 11. 51

  مصطفی

  باسلام
  به احتمال زیاد این هایی که وهابی شدند ازابتداشیعه نبودندوسنی بودند حالا هم که وهابی شدن بیشتر گمراه شدن
  فدای نام علی یاد علی جان علی فدای یک لحظه نگاه علی
  عشق است علی واولاد علی
  یاد علی…

  (۳)
  پاسخ
 12. 52

  fatemeh

  خدایا خدای من!!!!!!!!! باورم نمیشه اهواز؟؟؟؟ همین اهوازی که چند سال پیش مردمش…
  افسوس که کار ما شده حسرت گذشته ها رو خوردن.سخته اینکه قبول کنم شهری که چند سال پیش مردمش واسه بیرون کردن دشمن چه ها که نکردن حالا… حالا واسه دشمن و خواسته هاش بغل وا کردن.!!! دوس ندارم و نمی خوام قبول کنم به این جا رسیدیم به جایی که فکر بهش منو…
  خیلی می ترسم خیییییییییییییلی.
  قراره چی بشه؟؟؟؟
  چرا داریم پس رفت می کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا هرچی تلاش می کنیم که از جاهلیت خلاص شیم بیشتر و بیشتر توش فرو می ریم چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ۲۵۰۰ نفر؟؟؟ اگه ۳۱۳ نفرفقط ۳۱۳تا ازینا اهل خدا بود و اینقدر که رسانه و دشمن روشون تاثیر میذاره دین خدا و قرآن حرفای اماما روشون تاثیر میذاشت حالا…
  نه لیاقت یه همچین آدمایی همینه که برن وهابی بشن…
  خدای ما و آقامون هم بزرگه!در پناه حق
  اللهم عجل لولیک الفرج

  (۲)
  پاسخ
 13. 53

  Katrina

  درضمن جز معصوم کسی نمیتونه بالای سر معصوم نماز بخونه همین نشون میده کتابتون منسب ب شیعه اس همین

  (۲)
  پاسخ
 14. 54

  رهگذر

  با سلام. دشمن، دشمن است و همیشه دشمن باقی می ماند.
  با آرزوی عاقبت بخیری و خوشبختی همه ی مسلمانان جهان
  اللهم عجل لولیک الفرج

  (۲)
  پاسخ
 15. 55

  داوود

  درود بر شیعه علی (ع)

  (۲)
  پاسخ
 16. 56

  از دوستان

  هر انسان آزاده ای اگر استدلال های تشیع و وهابیت را بشنود من به شما قول می دهم تشیع را انتخاب کند و جای هیچ نگرانی نیست مگر اینکه ما کم کار کنیم و بیشتر تبلیغات اون نامسلمان ها به گوششان برسد.
  اتفاقا چند وقت پیش یکی از همین مفتی های عربستان(اگر اشتباه نکنم) گله داشت از اینکه خیلی از اهل سنت با تبلیغات شیعیان,شیعه شدند و اینکه می گفت شیعیان می خواهند همه ی اهل سنت رو شیعه کنند و از این قضیه خیلی شاکی بود.چرا؟چون انسان ذاتا حق پذیر است مگر معدود افرادی که به خاطر جاه و مال و مقام و کلا بگم منافع دنیویشون حاظرند چشمشون رو روی حقایق ببندند که دیر یا زود به عذاب پروردگار دچار خواهند شد.

  (۱)
  پاسخ
 17. 57

  علی ابرار

  نام:شاهرخ ضرغام
  نام پدر : صدرالدین
  تاریخ تولد : ۱۳۲۸
  محل تولد : تهران
  تاریخ شهادت : هفدهم آذرماه ۱۳۵۹
  محل شهادت : آبادان
  اینها مشخصات شناسنامه ای اوست. کسی که در سی و یک سال عمر خود زندگی عجیبی را رقم زد. از همان دوران کودکی با آن جثه درشت و قوی خود، نشان داد که خلق و خوی پهلوانان را دارد .
  شاهرخ هیچگاه زیر بار حرف زور و ناحق نمی رفت.وی از کودکی از جثه ای قوی برخوردار بود اما زورگو نبود. یک‌بار آموزگارش توی گوشش زد و او هم او را کتک زد و اخراج شد. دشمن ظالم و یار مظلوم بود. دوازده سالگی طعم تلخ یتیمی را چشید. از آن پس با سختی روزگار را سپری کرد .
  در جوانی به سراغ کشتی رفت. سنگین وزن کشتی می گرفت. چه خوب پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می کرد. قهرمان جوانان، نایب قهرمان بزرگسالان، دعوت به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی. همراهی تیم المپیک ایران و…
  اما اینها همه ماجرا نبود. قدرت بدنی، شجاعت، نبود راهنما، رفقای نا اهل و … همه دست به دست هم داد. انسانی بوجود آمد که کسی جلودارش نبود هرشب کاباره، دعوا، چاقوکشی و …

  پدر نداشت. از کسی هم حساب نمی برد. مادر پیرش هم کاری نمی توانست بکند الا دعا! اشک می ریخت و برای فرزندش دعا می کرد. خدایا پسرم را ببخش، عاقبت به خیرش کن. خدایا پسرم را از سربازان امام زمان(عج) قرار بده . دیگران به او می خندیدند. اما او می دانست که سلاح مومن دعاست. کاری نمی توانست بکند الا دعا. همیشه می گفت: خدایا فرزندم را به تو سپردم. خدایا همه چیز به دست توست. هدایت به وسیله توست. پسرم را نجات بده!
  ???
  زندگی شاهرخ در غفلت و گمراهی ادامه داشت. تا اینکه دعاهای مادر پیرش اثر کرد. مسیحا نفسی آمد و از انفاس خوش او مسیر زندگی شاهرخ تغییر کرد .
  بهمن۵۷ بود. شب و روز می گفت: فقط امام، فقط خمینی (ره)

  وقتی در تلویزیون صحبت های حضرت امام پخش می شد، با احترام می نشست. اشک می ریخت و با دل و جان گوش می کرد.
  می گفت: عظمت را اگر خدا بدهد، می شود خمینی، با یک عبا و عمامه آمد. اما عظمت پوشالی شاه را از بین بُرد.
  همیشه می گفت: هرچه امام بگوید همان است. حرف امام برای او فصل الخطاب بود.
  برای همین روی سینه اش خالکوبی کرده بود که: فدایت شوم خمینی.
  ولایت فقیه را به زبان عامیانه برای رفقایش توضیح می داد. از همان دوستان قبل از انقلاب، یارانی برای انقلاب پرورش داد. وقتی حضرت امام فرمود: به یاری پاسداران در کردستان بروید. دیگر سر از پا نمی شناخت. حماسه های اورا در سنندج، سقز، شاه نشین و بعدها در گنبد و لاهیجان وخوزستان و… هنوز در خاطره ها باقی است.

  شاهرخ از جمله کسانی است که پیر جماران در رسایشان فرمود: اینان ره صد ساله را یک شبه طی کردند. من دست و بازوی شما پیشگامان رهائی را می بوسم و از خداوند می خواهم مرا با بسیجیانم محشور گرداند.
  وقتی از گذشته زندگی خودش حرف می زد داستان حُر را بازگو می کرد خودش را حُر نهضت امام می دانست. می گفت: حُر قبل از همه به میدان کربلا رفت و به شهادت رسید، من هم باید جزء اولین ها باشم.

  در همان روز های اول جنگ از همه جلوتر پا به عرصه گذاشت. آنقدر دلاورانه جنگید که دشمنان برای سرش جایزه تعیین کردند. آنقدر شجاعانه رفت تا کسی به گرد پایش نرسد. رفت و رفت. آنقدر رفت تا با ملائک همراه شد . شاهرخ پروازی داشت تا بی نهایت. در هفدهم آذر پنجاه و نه دشتهای شمال آبادان این پرواز را ثبت کرد. پروازی با جسم و جان. کسی دیگر او را ندید ؛ حتی پیکرش پیدا نشد.
  می گویند مفقود الاثر، اما نه، او از خدا خواسته بود همه گذشته اش را پاک کند. همه را، هیچ چیزی از او نماند. نه اسم، نه شهرت، نه مزار و نه هیچ چیز دیگر. خدا هم دعایش را مستجاب کرد.
  اما یاد او زنده است. نه فقط در دل دوستان، بلکه در قلوب تمام ایرانیان. او سرباز ولایت بود. مرید امام بود. مرد میدان عمل بود و اینها تا ابد زنده اند.
  هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
  ثبت است برجریده عالم دوام ما

  http://www.pic.tooptarinha.com/images/uuxtg1ubk2aqnmnwko1h.jpg

  (1)
  پاسخ
 18. 58

  محمد رضا

  بسم الله الرحمن الرحیم.ازینکه به سخن بنده گوش فرا دادید و با احترام خواستار مباحثه شدید ممنونم.بخصوص از خواهرم سارا که اولین قانون مباحثه را رعایت کرد(زود قضاوت کردن و بیش داوری کردن ممنوع)من حاظرم به تمام سوالات شما جواب بدم اما نه در این فضای محدود و البته امنیتی لذا خواهش دارم به ایمیل بنده سر بزنید تا انشا الله در یک فضای دوستانه و البته برادرانه به مباحثه ای محترمانه ببردازیم.برای برادرم امیر حسین هم کتابی مختصر در نضر دارم که اگه منت گذاشته و به ایمیلم بیایند برایشان میفرستم.اما برای اینکه دست خالی اینجا را ترک نکنم چند ایه قران را به بیشگاه خواهرم سارا عرضه میکنم چرا که در مرام مسلمان نیست که تقاضا را بی باسخ بگذارد.۱۸یونس/۲۰و۲۱نحل/۱۹۴اعراف/۱۹تا۲۲فاطر/۵۲روم.والسلام.

  (۱)
  پاسخ
  1. 58.1

   محمد رضا

   بسم الله الرحمن الرحیم.سلام به خواهرم بهار.موضوع جهاد نکاح متاسفانه یکی از تهمتهایی بود که در فضای مجازی و البته بطور سازمان یافته بر علیه اهل سنت یا به قول خودشان وهابیت اعمال کردند و خود دکتر محمد العریفی با حضور در جلوی رسانها اعلام کرد که هیچ ادم معمولی حاظر به گفتن چنین حرفی نیست چه برسد به عالمان و روشنفکران.اما سوال اینجاست چرا شما و همه انسانهای ازاده و باک از شنیدن این سخن ناراحت شدید؟جواب مشخص چون این عمل با فطرت باک انسان در تعارض.حالا یکبار دیگر باهم جهاد نکاح را تعریف میکنیم(البته با عذرخواهی)جهاد نکاح یعنی ازدواج مدت دار و موقت زنان مسلمان با مجاهدین برای ارضای میل جنسی انان برای کسب رضای الله.حالا خواهر عزیزم جمله (برای کسب رضای الله)و(مجاهدین)را حذف کن.انچه میبی تعریف ازدواج موقت(صیغه)در مذهب تشیع میباشد.جهاد نکاح یک دروغ بود اگر هم به فرض راست باشد حرف چند عالم افراطی است نه اهل سنت اما صیغه از مبانی فقهی تشیع است.امید است با فطرت باک خود قضاوت کنی.واسلام.

   (۲)
   پاسخ
   1. 58.1.1

    در Katrina

    برادر محترم وهابی ها با اهل سنت فرق دارن اینو عالمان اهل سنت میگن ک ما از اونا نیستیم و خود وهابی ها هم دارن ک هرکس حنبلی نیس مسلمون نیس حالا شما تکلیف خودتو مشخص کن .وقتی حرف میزنید شفاف صحبت کنید وگرنه آدمی مثه من فک میکنه میخواین مارو با برادران و خواهران گرامی اهل سنتمون وارد دعوا کنید و خیلی نرم دارین عمل میکنین.یا رومی روم باشید یا زنگی زنگ ما هم بتونیم از کتابایی ک قبول دارین استدلال بیاریم

    (۱)
    پاسخ
   2. 58.1.2

    mahdi

    اول این که قرآن تاویل پذیره. دوم جهاد نکاح واقعی بود وخیلی ها ناموسشون رو دادن دست وهابیا.سوم شما حق نداری خودتو به برادران ما اهل سنت بچسبونی.چهارم یک زن نمیتونه با چند مرد ازدواج کنه .پنجم غیر از جهاد نکاح شما لواط هم دارید.شش هرکسی ک شهادتین بگه کسی حق نداره بهش بگه کافر.هفت در مورد زیارتگاه ها هم بگم که ما اونارو نمیپرستیم و نیاز هامون رو از خود اونا نمیخایم.ودر آخر اگه عالمای شما فکر میکنن حق با اوناس بیان با عالمای شیعه مناظره کنن.

    (۰)
    پاسخ
   3. 58.1.3

    در Katrina

    کجای تشیع نوشته زن شوهر دار و زنی ک عده اش نگذشته میتونه بره ازدواج کنه?کدوم مذهب میگه ی خانم تو یه روز و چند ساعت میتونه چندتا شوهر کنه؟شما فیلماروندیدین؟خیلی از این افراد به زور دارن تن ب این جهاد میدن.در شیعه حقه اثنی عشری رضایت زن اولویته.در ضمن صیغه زمان پیامبر بزرگمون هم بوده پس حداقل با این حرفتون ب پیامبرمون توهین نکنین.شیعه هم همون روش رو قبول داره .

    (۰)
    پاسخ
   4. 58.1.4

    در Katrina

    سلام آقای محمدرضا .میخواستم بپرسم چرا ج آقایانی ک ازتون سوال کردن رو نمیدین و فقط ج خانمهارو میدین؟لطفا ج سوالات اقایون ابرار و امیرحسین رو بدید ما منتظریم

    ()
    پاسخ
  2. 58.2

   محمد رضا

   بسم الله الرحمن الرحیم.جند روز بیش از برادرم امیر حسین تقاضا کردم به ایمیلم سر بزند تا باهم مباحته ای محترمانه داشته باشیم اما به هر دلیل اتفاق نیفتاد بس همینجا بطور مختصر جواب ایشان را میدهم.انشاالله.سوال کردند کدام عقیده امام محمد بن عبدالوهاب با امام علی یکسان است؟قبل از باسخگویی لازم است تذکر بدهم خواننده بعد از خواندن این مطلب به کتب مربوطه رجوع کرده و با علم و دانش جواب بدهد نه از روی احساس.در ضمن قبل از هر تحقیقی باید تعصب را کنار گذاشت تا حقیقت را دید.اما جواب(۱-صاف کردن قبور و تخریب هرگونه بارگاه/در کتاب کافی و کتاب وسائل امده از حضرت صادق روایت است از حضرت علی که فرمود.رسول خدا مرابسوی مدینه فرستاد درباره خراب کردن قبور و صاف کردن صورتها و فرمود.صورتی را مگذار مگر انکه ان را محو کنی و قبری را مگذار مگر اینکه مساوی زمین کنی%در کتاب مستدرک الوسائل جلد ۱صفحه ۱۳۲از حضرت علی نقا شده.شنیدم رسول الله فرمود قبر مرا عید(محل جشن) نگیرید%در کتاب محاسن برقی و کتاب وسائل باب ۴۳ از ابواب دفن اموات از حضرت علی نقل شده.هرکس قبری را تجدید و یا مجسمه ای بسازد از اسلام خارج است%در کتاب مصنف جلد ۳ صفحه۵۰۶امده.ابن طاووس روایت کرده که بیامبر ازینکه بر قبر مسلمین بنایی ساخته شود و یا گچکاری و یا زراعت شود نهی فرمود و گفت بهترین قبور شما قبری است که شناخته نشود۲-خواندن مردگان.حضرت علی در خطبه ۱۱۱ نهج البلاغه فرموده.هرکس مردگان را بخواند باسخ نمیدهند و ظلم و ستمی را دفع نکنند و متوجه مداحی کسی نشوند%در خطبه ۲۲۱ فرموده.اگر مردگان مایه عبرت شوند بهتر است تا مایه فخر فروشی(قابل توجه مدافعان حرم!!!!!)همچنین میفرماید.انان گویا بودند و لال شدند و شنوا بودند و کر شدند.همچنین در قران ایاتی است که به وضوح شنوا بودن مردگاه را رد میکند.۲۲ فاطر میفرماید.همانا الله هرکه را بخواهد شنوا میسازد ولی تو(بیامبر)انانی که در قبر هستند را نمیتوانی شنوا سازی.همچنین ۸۰نمل و ۵۲ روم.۲۵۹ بقره.۱۱۶ و۱۱۷ مائده)۳-واسطه قرار دادند در دعا.(۵ احقاف.وچه کسی ظالمتر از ان است که غیرالله را میخواند درحالی که تا قیامت به او باسخ نمیدهد و از دعای انان غافل اند%)(۲۰و۲۱نحل.وکسانی که غیر الله را میخوانند خالق چیزی نیستند بلکه خود مخلوقند مردگانیند که زنده نیستند و نمیدانند کی مبعوث میشوند.همچنین ۱۹۴ اعراف ۳زمر و ….%نامه ۳۱ نهج البلاغه.خدایت برای تو واسطه و شفیع در دعا قرار نداده است%همچنین نگاه کن به خصبه ۲۱۵٫و موارد دیگر که از حوصله من خارج است.لازم به ذکر است تمام موارد از قران-نهج البلاغه و کتب شیعه میباشند.وسلام.

   (۱)
   پاسخ
   1. 58.2.1

    علی ابرار

    ماشالله تخصص خاصی توی شبهه انداختن داری اونم چیزایی میگی که جواب طولانی میطلبه
    مرده ها می‌شنوند و قادر به پاسخگویی هستند + فایل pdf

    http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=180

    آیه‌ای در قرآن کریم در باره جواز توسل به مردگان وجود دارد؟

    http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=1326

    (1)
    پاسخ
  3. 58.3

   يتيم

   ۸۷ مریم- ۶۴نساء- ۱۰۵ توبه-۴۵زخرف-۵ منافقون

   (۰)
   پاسخ
  4. 58.4

   محمد رضا

   با سلام. کتاب فرق الشیعه از کتب معتبر شیعه است.اگر خواستار مباحته هستید از مهمترین موضوع شروع کنید یعنی شرک و توحید

   (۰)
   پاسخ
  5. 58.5

   sadeghi

   قبلا هم گفتم شما برو کتاب “حق با کیست” رو مطالعه کن.
   نیازی به پاسخ ما نیست.

   ()
   پاسخ
  6. 58.6

   محمد رضا

   باسلام خدمت برادران و خواهران عزیز.بدلیل دغدغهای فکری و برخی مشکلات احتمالا دیگر نمیتوانم به شما سر بزنم همین دو سه روزی که باهم بودیم برای من خاطره خوبی بود .از خداوند بزرگ خواهانم که منزلگاه همه ما را در بهشت قرار دهد.فقط بدانید من هم مانند شما بودم و گمان میکردم تشیع بر حق است اما الله هدایتم کرد.بس گمان نکن مذهب ابا و اجدادی همیشه بر حق است.راستی اگر کسی هنوز مایل به سخن با این بنده حقیر است میتواند به ایمیلم سر بزند.فی امان الله.

   ()
   پاسخ
 19. 59

  mor

  بچه ها تو مملکتی امام رضا حست هیچ وقت فرقه کثیف وهابیت جا نداره درود بر ایران شیعه و مرگ بر عربستان دشمن اسلام :-P

  (1)
  پاسخ
 20. 60

  آرش

  باسلام خدمت دوستان آخه مذهبی که خلفاش فراری از جنگها بودن و خودشون اعتراف کردن که در جنگ احد از جنگ فرار کردن و مثل بز بالای کوه رفتن اشارم به (ابوبکر و عمره ) و یا اینکه املاک فدک که متعلق به خانم فاطمه زهرا بود رو غصب کردن چه انتظاری می توان داشت این از خدا بی خبرا الان توی سوریه به بچه ۳ ساله هم رحم نمی کنن و سر می برن به امید نابودی وهابیت و سربلندی روز افزون مذهب حقه شیعه ۱۲ امامی با لطف پروردگار و کمک آقا امام زمان – یا علی

  (۱)
  پاسخ
 21. 61

  علی

  میخوام به این آقامحمدرضا بگم اولا قیافه آدمهای باادب وخیلی نجیب را تظاهرنکن.دوم اینکه اسم اهل سنت را نیار چون تو فقط یه وهابی قهاری هستی مثل جدبزرگت عبدالوهاب وابن تیمیه، وچرا اینقدر ترسو هستید که میایید تغییراسم میدیدومثل اون هاشمی مجری شبکه ضاله کلمه فامیلی سادات رو برای خودتون میزارید.لعنت به دشمنان علی بن ابیطالب.لعنت به بغض تکبروهابی نجس.

  (۱)
  پاسخ
 22. 62

  سيدامين

  شایعه است من اهوازی هستم واهوازیها ظلمی که به علی (ع) و اهل بیتش شده را با ریختن خونشون انکار نمی کنند و منتظر انتقام از وهابی ها هستند و این فطنه از کشور های خلیجی است تا یک تیر دو نشون بزنند هم عرب ا (ایرانی) علیه ملت وملت را عله عرب ایرانی در سورتی که جهاد عرب.فارس.لر.کرد نداره همه باهم و وهابی ها از این جهاد شیعه می ترسند / هم دل باشید ونه زارید دشمن خون علی(ع) فراموش بشه.

  (۰)
  پاسخ
 23. 63

  اکبرفاطمه(س)

  سلام
  به قول استاد این آدمهایی که دینشون رو به دنیا میفروشن همون بهتر که شیعه نباشن و غربال بشن که وجودشون باعث ننگ شیعه وشکستن دل آقا صاحب الزمان نباشه.

  (۰)
  پاسخ
 24. 64

  صدای مظلوم

  واقعا آدم حیرت میکنه یعنی چقدر ایمانشون ضعیفه که وهابی شدن !
  البته من خودم ادعایی ندارم که خیلی با ایمان هستم
  خوب این مورد دیگه آخرشه !
  چقدر راحت غربال میشیم …

  (۰)
  پاسخ
 25. 65

  سارا

  آقای محمدرضا سلام
  با این وقایعی که توجهان رخ میده و کلی شیعه دارن کشته میشن باید به ما حق بدید که ما نسبت به وهابیها حساس باشیم، من خودم به شخصه اعتقاددارم که نباید در مورد شما زود قضاوت کردچون فکر میکنم شما از روی رفتاربعضی از شیعه ها نسبت به این مذهب بدبین شدید، شاید هم دلایل منطقی دارین که به این نتیجه رسیدید. فقط یه سؤال داشتم اینکه تومذهب جدیدتون توصیه به هدایت دیگران برای خروج از گمراهی شده؟ اگر لطف کنید دلایلتونو بیان کنید ممنون میشم. شاید ما توگمراهی هستیم وخودمون خبر نداریم؟
  ممنون

  (۰)
  پاسخ
 26. 66

  عبدالضعيف

  سلام
  تقوا آن نیست که با یک )تق( وا برود
  اگه دین کسی چه شیعه چه سنی انقدر آبکیه که به این سادگی با هر چرت و پرتی عوض بشه به درد نمیخوره اسم اسلامو کثیف نکنه بهتره

  (۰)
  پاسخ
 27. 67

  منتظر نور

  آقا محمدرضا مذهب شیعه آنقدر عقلانی هست که هیچ دین و مذهب و فرقه ای نمیتونه باهاش برابری کنه. من خودم دوستان اهل سنت زیادی دارم که به اهل بیت پیامبر احترام میزارن و محب اهل بیت هستن و منم متقابلا به عقاید اونها احترام میزارم ولی بین سنی و وهابی فرق زیادی هست همونطور که بعضی از بزرگان اهل سنت گفتن در رد وهابیت همان یک حدیث از پیامبر کافیه و اگه نمیدونید بهتون بگم حدیث چی بود. اگر واقعا احساس میکنی هدایت شدی و مسیر درست رو انتخاب کردی دعا میکنم همه شما که وهابیت را اسلام اصیل میدانید و یزید لعنت الله علیه رو امیرالمومنین در آخرت همنشین یزید شوید ما هم که شیعه هستیم و از نگاه شما کافر ان شاالله همنشین آقامون امام حسین ع بشیم…

  (۰)
  پاسخ
 28. 69

  بهار

  سلام دوستان بد نیست که در باره پیدایش وهابیت این مقاله رو بخونید در ضمن دوستانی که به آقای محمدرضا حرفهای نامربوط زدند یادتون باشه که ماها شیعه هستیم و تشیع سرتا سر عقلانیت و ادبه یادتون باشه با توهین کردن به عقاید کسی نمیشه حق رو بهش قبولوند همونطور که ما روی مقدساتمون حساس هستیم و اگه کسی به اونها توهین کنه باهاش برخورد میکنیم کسان دیگه که به دین و مذهب دیگری اعتقاد دارن هم همینطور هستن پس لطفا جانب ادب و احترام رو رعایت کنید و برای اثبات حقانیت مذهب تشیع فقط با دلیل و منطق بحث کنید.
  http://www.zorieh.com/fa/wahhabi-excommunication-british-colonialism

  (0)
  پاسخ
 29. 71

  بهار

  آقای محمد رضا میشه لطف کنید درباره این فاجعه جهاد نکاح که علمای شما به اون فتوا دادن دلایل عقلی بیان کنید و لطفا بگید که کجای قرآن وسیره پیامبر حکم به همچی عمل شنیع داده
  http://vahdat-eslam.blogfa.com/post/218/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%BE-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%84%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AD-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87

  (0)
  پاسخ
 30. 72

  علی ابرار

  چنتا موردوباز کردید که مجبور میشم توضیح بدم و طولانی هم میشه ولی جواب سوال منو ندادید من منظورم امام زمانی که شیعه اعتقاد داره نبود امام زمانی که اهل سنت اعتقاد دارن بوده که چرا انتخابش نمیکنید؟ منتظر این جواب هستم ولی وسط صحبت هاتون شبهاتی مطرح کردید مجبورم جواب بدم شما هم اون سوال ساده رو جواب بدید ممنون

  وَلَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الأَْرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ/(الانبیاء(۱۰۵)

  ” در « زبور » بعد از ذکر (تورات) نوشتیم: «بندگان شایسته ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد» ”
  با توجه به نص صریح قرآن زمانی خواهد آمد که زمین به صالحان به ارث خواهد رسید آیا این وعده اتفاق افتاده؟ پاسخ منفیه کی اتفاق میوفته؟ پاسخ روشنه بعد از ظهور توضیح میدم اعتقاد به امام زمان فقط در بین شیعه نیست بلکه در بین همه ی ادیان وجود داره البته ما با اهل سنت کار داریم اینجا از رسول گرامی اسلام رسیده که خداوند در موردش فرموده : لاینطق عن الهوی إن هو إلاّ وحی یوحی، رسول الله (ص) فرموده اند: مهدی با آمدنش زمین را پر از عدل و داد خواهد نمود پس از آنکه از ظلم و جور پر شده باشد.
  آنچه برادران اهل سنت ما در مورد امام منتظر عجل الله فرجه نوشته اند شامل کتابهای بسیاری می شود که در ذیل به عناوین برخی از این کتابها اشاره می کنیم:

  ۱-ابو نعیم اصفهانی(از بزرگان علمای اهل سنت)، سه کتاب به نام های مناقب المهدی، صفات مهدی و کتاب چهل حدیث را در مورد امام مهدی(عج) نوشته است.

  ۲-جلال الدین سیوطی (صاحب تألیفات متعدد و تفسیر معروف) دو کتاب به نام های العرف الوردی فی اخبار المهدی و علامات مهدی نوشته است.

  ۳-حماد بن یعقوب الرواجنی، اخبار مهدی.

  ۴-ابن حجر عسقلانی، القول المختصر فی علامات المهدی المنتظر

  ۵-محمد بن یوسف الکنجی الشافعی، البیان فی أخبار صاحب الزمان

  ۶-ملا علی المتقی الهندی، صاحب کتاب کنز العمال، که این کتاب یکی از مهمترین کتب در بحث مورد نظر است، و نیز البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان

  ۷-علی بن سلطان الهروی الحنفی، المشرب الوردی فی أخبار المهدی

  ۸-برادران اهل سنت ما در جواب ابن خلدون که اعتقاد به امام مهدی را انکار نموده، کتابهای زیادی نوشته اند، مثلاً أحمد بن محمد بن صدیق المغربی کتاب «إبراز الوهم المکنون من کلام ابن خلدون» را نوشته که نام دیگر این کتاب «المرشد المبدی لفساد طعن ابن خلدون فی أحادیث المهدی» می باشد.

  ۹-شهاب الدین الحلاونی الشافعی منظومه ای مشتمل بر پنجاه و پنج بیت حول اوصاف امام مهدی با استفاده از احادیث نبوی شریف به رشته نظم در آورده که آن را “القطر الشهدی فی أوصاف المهدی” نامیده است.

  ۱۰-محمد البلبیس شافعی محدث معروف، در شرح منظومه شهاب الدین الحلاوی کتابی با عنوان “العطر الوردی بشرح القطر الشهدی” نوشته است.

  ۱۱-شمس الدین سفارینی نابلسی، کتاب لوائح الأنوار البهیه وسواطع الأسرار الأخریه، را در شرح أرجوزه ای در موضوع امام مهدی با نام الدره المضیه فی عقیده الفرقه المرضیه لشمس الدین السفارینی، نوشته است.

  ۱۲-شیخ بهائی قصیده ای معروف با نام وسیله الفوز والأمان فی مدح صاحب الزمان دارد که أحمد بن علی حنفی یکی از أحد علمای برادران اهل سنت در شرح آن کتابی با نام “فتح المنان فی شرح قصیده الشیخ البهائی المعروفه بوسیله الفوز والأمان فی مدح صاحب الزمان” تحریر نموده است.

  احادیث نبی اکرم(ص)، نزد اهل سنت، در موضوع امام مهدی عجل الله فرجه:

  رسول الله (ص) فرمود: اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد، خداوند آن روز را آنچنان طولانی می کند تا مردی از اهل بیتم را برانگیزد که همنام من است و او زمین را از قسط و عدل پر خواهد کرد، بعد از اینکه از ظلم و جور پر شده باشد. (۱)
  هر کدام از کتب حدیث یا تفسیر یا تاریخ اسلامی شیعه یا سنی را باز کنیم احادیث فراوانی خواهیم یافت که در موضوع ظهور مهدی و اشارات امام بقیّه الله عجل الله فرجه وارد شده و در آنها دهها حدیث پیرامون: چشم، بینی، مو، قد و قامت و حتّی دندانهای ایشان و … در اوصاف امام حجت منتظر عجل الله فرجه با دقتی فوق تصور آمده است. (۲) و آنچه که از حوادث آخر الزمان روی خواهد داد و اینکه چگونه حکم ایشان به عدل و داد جاری خواهد شد و چگونه خدای سبحان او را بر خواهد انگیخت و حق و اهل آن را توسط او یاری خواهد داد، مثلاً نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: او پول ها را به طور یکسان تقسیم خواهد کرد. (۳)و اینها هرگز خیال نیست، بلکه واقعیت است، چرا که سخن رسول الله صلی الله علیه و آله است، همان پیامبری که برای امتش اخبار آسمانی می آورد و به ما از اخبار آخرت و ملل گذشته خبر داده، برای ما از آینده نیز خبر داده، همان که از قضیه امام حسین (ع) (۴) و قضایای مربوط به امام علی (ع) و غصب حق ایشان با دقّت تمام خبر داده(۵) و اینکه وی با سه گروه ناکثین و قاسطین و مارقین می جنگد(۶) و چگونه در محراب نماز به شهادت می رسد(۷) همه این اخبار با همان دقّتی که روایت شده بود واقع شد، و همین گونه نیز اخباری که وی از امام حجت عجل الله تعالی فرجه خبر داده، روی خواهد داد.- قدیمی ترین مؤلف سنی که به عقیده امام مهدی پرداخته، حفاظ نعیم بن مروزی متوفی سال ۲۲۲۷هـ. است که کتاب “الفتن و الملاحم” را نوشته و او از شیوخ بخاری و دیگر کتب صحاح است.

  – سخنی از امام ابی الحسن علی بن اسماعیل اشعری. متوفی سال ۳۲۴هـ. در کتابش با عنوان مقالات الاسلامیین نقل شده است و این اشعری مذهب سنی که هیچ ارتباطی با مذهب شیعه دوازده امامی ندارد، (خصوصاً در آن زمان که ممکن نیست تصور کنیم این فرد برای کسب قدرت یا پول به نفع شیعه، سخنی چاپلوسانه و تملق آمیز به زبان آورده باشد)، او در کتابش که فرهنگنامه ای کوچک و کم حجم است ، از ملل و نحل سخن می گوید، در مورد طایفه شیعه می گوید: “همانا علی بن محمد بن علی بن موسی بر امامت فرزندش حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی تصریح نموده است، او در سامرا زندگی می کرد و حسن بن علی بر امامت فرزندش محمد بن الحسن بن علی که نزد ایشان غائب منتظر است ادّعا می کنند روزی ظهور می کند و زمین را پر از عدل و داد خواهد نمود بعد از اینکه از ظلم و جور پر شده باشد&quot.

  – سخن نسب شناس مشهور (ابو نصر سهل بن عبد الله بن داود بن سلمان بن ابان بن عبد الله بخاری) از علمای اعلام قرن چهارم هجری در کتابش با نام “سرّ السلسله العلویّه” می گوید: امامیه به این خاطر نام پسر امام علی النقی الهادی را جعفر کذاب گذاشته اند که او ادّعا کرد میراث برادرش حسن (امامت امام حسن عسکری) از آن اوست، نه از قائم حجت (عجل).

  – سخن امام الذهبی، امام شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان اذهبی در “سیر اعلام النبلاء و تاریخ الاسلام” و نیز در “العبر فی خبر من غبر الامام الذهبی” در جلد اول این کتاب، مؤلف وقائع تاریخی۲۶۰ سال از آغاز سیره نبوی تا سال ۷۷۲ و وفیات الاعیان و مراتب آنان را بر حسب ترتیب تاریخی بیان می کند. و در ضمن آن می آورد: حسن بن علی الجواد بن محمد بن علی بن علی الرضا بن موسی بن الکاظم بن جعفر الصادق العلوی الحسینی، یکی از ائمه دوازده گانه است که رافضه معتقد به عصمت آنان هستند و او پدر منتظر محمد صاحب سرداب است.

  – الذهبی در کتاب خود تاریخ اسلام می گوید: حسن بن علی بن محمد بن علی الرضا بن موسی بن جعفر الصادق ابو محمد الهاشمی الحسینی یکی از ائمه شیعه که معتقد به عصمت آنان می باشند. و به او حسن عسکری گفته می شود زیرا در سامرّاء ساکن بود، و به آنجا عسکر گفته می شد، و او پدر منتظر رافضه است و مادرش کنیزی بود و امّا پسرش محمد بن الحسن است که رافضه ادّعا می کنند قائم خلف الحجه است، او در سال پنجاه و هشت یا پنجاه و شش هجری متولد شد و بعد از پدرش دو سال زندگی کرد و سپس ناپدید شد و ادّعا می کنند که او از چهارصد و پنجاه سال پیش در سرداب باقی است و او صاحب الزمان است و زنده است و علم اولین و آخرین را می داند و هرگز کسی او را ندیده است، ر.ک سیر اعلام النبلاء ج۱۲- ص۳۸۹-۳۹۱٫

  – شمس الدین بن خلّکان در “تاریخ ابن خلّکان” و “وفیات الاعیان” می گوید: ابوالقاسم محمد بن الحسن العسکری بن علی الهادی بن محمد الجواد دوازدهمین امام شیعه دوازده امامی معروف به حجت می باشد و اوست که شیعه معتقدند منتظر و قائم و مهدی و … می باشد ولادت او در روز جمعه نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج اتفاق افتاد، و آنگاه که پدرش وفات یافت، پنج سال داشت و نام مادرش «نرجس» بود.

  – شیخ عبد الله الشبراوی در کتاب “الاتحاف بحبّ الاشراف”به نقل از کتاب «المهدی الموعود المنتظر» از نجم الدین العسکری می گوید: یازدهمین امام الحسن الخالص به لقب العسکری است که در ربیع الاول سال ۲۳۲هـ در مدینه(۸) متولد شد و در روز جمعه ربیع الاول سال ۲۶۰ هـ. در بیست و هشت سالگی وفات یافت، همین شرف برای او کافیست که امام مهدی منتظر فرزند اوست.

  – امام محمد، “الحجه” پسر امام حسن الخالص در شب نیمه شعبان سال ۲۵۵هـ. پنج سال قبل از وفات پدرش در سامراء متولد شد، پدرش او را به هنگام تولد مخفی کرد، و این به خاطر شرایط سخت حاکم و ترس از خلفای عباسی بود که در آن زمان هاشمیان را تعقیب و زندانی می کردند یا به قتل می رساندند، چون آنان کسانی را که سلطنت ظالمان را نابود می کنند را به قتل می رساندند، و او امام مهدی (عج) است، آنطور که او را از خلال احادیثی که از رسول اکرم صلّی الله علیه و آله به آنان رسیده معرفی کرده اند.

  -شیخ عبد الوهاب شعرانی در کتاب الیولقیت و الجواهر ص۱۴۵٫ سال ۱۳۰۷ هـ. می گوید: مهدی علیه السلام از اولاد امام حسن عسکری علیه السلام است و تولد او در شب نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج بود و او باقی خواهد بود تا آنکه با مسیح ابن مریم علیه السلام جمع شوند…

  – -شیخ سلمان حنفی در ینابیع المودّه به نقل از ابن عبّاس می گوید: شخصی یهودی به نام نعثل نزد پیامبر (ص) آمد و گفت: ای محمد، از تو درباره چند چیز سؤال می کنم که از مدّتها پیش دلم را به اضطراب وا داشته است، بگو جانشین تو کیست؟ زیرا هیچ پیامبری نبوده مگر اینکه وصی و جانشینی داشته است و پیامبر ما موسی بن عمران یوشع بن نون را وصی خود قرار داد. پیامبر (ص) فرمود: جانشین من علی بن ابیطالب است و بعد از او، دو نوه ام حسن و حسین و بعد از آنها نه امام از صلب حسین به دنبال هم می آیند.

  آن مرد گفت:ای محمد، نامهای آنها را به من بگو!

  پیامبر (ص) فرمود: بعد از حسین، پسرش علی، و بعد پسرش محمد، و بعد پسرش جعفر، و بعد پسرش موسی، و بعد پسرش علی، و بعد پسرش محمد، و بعد پسرش علی، و بعد پسرش حسن، و بعد پسرش حجت، محمد المهدی، و اینها دوازده تن هستند… تا آخر حدیث.

  – مسعودی در کتاب مروج الذهب می گوید: در سال دویست و شصت ابو محمد حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی ابن ابیطالب رضی الله عنهم در زمان خلافت معتمد در سن بیست و نه سالگی درگذشت و او پدر مهدی منتظر (عجل) است.

  – ابن القیّم الجوزی در کتاب “المنار المنیف فی الصحیح و الضعیف&quot. ج۱/ص۲۸۹ . بعد از ذکر شماری از احادیث در مورد مهدی منتظر (عجل) می گوید: مردی از اهل بیت نبی صلی الله علیه و آله و از فرزندان حسن بن علی در آخر الزمان خارج می شود و در آن زمان که زمین از ظلم و جور پر شده باشد، او آن را از عدل و داد پر می کند و اکثر احادیث بر همین مطلب دلالت دارند…الخ. علاّمه محقق شیخ لطف الله صافی اسامی ۶۵ تن از علمای اهل سنت را که به ولادت مهدی تصریح نموده اند، را ذکر کرده است. (۹)

  – ابی الفداء در کتاب “المختصر فی اخبار البشر” می گوید: جاسوسان متوکل خبر دادند که نزد علی الهادی که یکی از امامان دوازده گانه امامیه و پسر محمد الجواد است، کتاب و سلاح موجود است، متوکل گروهی از ترکان را به سوی او فرستاد و آنان شبانه و به ناگاه بر او هجوم آوردند و او را در خانه ای دربسته یافتند در حالی که بر او روپوشی از جنس مو بود و رو به قبله نشسته آیات قرآن را در وعد و وعید قیامت تلاوت می کرد و فرشی جز رمل و سنگ زمین نداشت. او را نزد متوکل بردند. متوکل در حال نوشیدن جام شراب بود، وقتی او را دید در چشمش بس بزرگ آمد، پس او را در کنارش نشاند و جام را به او داد: او گفت: ای امیر المؤمنین، گوشت و خونم هرگز آلوده به شراب نشده، متوکل او را عفو کرد و گفت: شعری برای ما بخوان. فرمود: شعر کمی از من روایت شده، متوکل گفت: باید بخوانی پس چنین سرود: “بر بالای کوهها خانه ساختند و مردانی زمخت از آنان نگهبانی کردند، امّا این قله ها آنان را بی نیاز نساخت و بعد از آنکه در عزّت قلعه هایشان بودند در حفره هایی پنهان شدند، و چه بد جایگاههایی برگزیدند، بعد از آنکه در قبر قرار داده شوند بر آنان فریاد می زنند، آن خانواده و تاجها و لباسهای نیکو کجا رفت؟ قبرشان را بشکاف و ببین که کرمها بر آن چهره ها می لولند؛ چرا که آنان مدّت زمانی طولانی خوردند و نوشیدند و حال خورده می شوند” آنگاه متوکل گریست و دستور داد بساط شراب را بردارند و او را با احترام به منزلش بازگردانند. او پدر حسن عسکری بن علی الزکی بن محمد الجواد بن علی بن موسی الرضا بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق بن محمد الباقر بن علی زین العابدین بن حسین بن علی بن ابیطالب (رضی الله عنهم) و یازدهمین امام از امامان دوازده گانه است. او پدر محمد المنتظر صاحب سرداب است که دوازدهمین امام از امامان دوازده گانه به اعتقاد شیعیان است و آنها می گویند: او در خانه پدرش در سامراء وارد سرداب شد، در حالی که مادرش منتظر او بود و دیگر به سوی مادرش بازنگشت و در آن زمان نه سال داشت و آن سال دویست و شصت و پنج بود.

  اعتقاد به امام بقیّه الله (عج)، در طول روزگاران متوالی پیوسته از عقاید ثابت و مورد توافق علمای سنت و دیگر مذاهب بوده و اگر رأی نادری هم پیدا شده که به انکار یا شک در آن برخاسته، علماء و محققان در مقابل آن ایستاده اند زیرا آن را انکار یکی از عقاید ثابت اسلام دانسته اند که با احادیث متواتر از شخص پیامبر (ص) ثابت گشته است.

  بهترین مثال در این مورد بحث ابن صدیق مغربی در ردّ سخن ابن خلدون در کتاب “الوهم المکنون من کلام ابن خلدون” در بیش از صد و پنجاه صفحه است که در این کتاب قسمت عمده ای از آرای ائمه حدیث را در صحّت احادیث مهدی منتظر و تواتر آن ذکر کرده است، سپس مباحث ابن خلدون را یکی یکی با استناد بر بیست و هشت حدیث معتبری که ذکر می کند، مردود می سازد و احادیث مهدی علیه السلام را با صد حدیث دیگر تکمیل می نماید، هر چند که ابن خلدون اعتقاد به امام مهدی منتظر را به طور جزم نفی ننموده ولی آن را بعید می شمارد و تنها با چند حدیث، مورد مناقشه قرار می دهد، علما او را از موارد نادر در تکذیب این عقیده اسلامی می دانند، عقیده ای که با ذکر آن در احایث فراوان به حدّ تواتر رسیده و صحّت آن ثابت شده است. به همین سبب از او انتقاد کرده اند که او یک مورّخ است و نه اهل تخصص در حدیث، و نمی تواند در این مورد جرح یا تعدیل یا اجتهاد روا نماید.

  نمونه دوم: کتاب “مهدی ینتظر بعد الرسول خیر البشر&quot. و مؤلفش شیخ عبد الله قرشی رئیس محاکم شرعی قطر است که در پی جنبش مسجد الحرام چاپ شد و رهبر این جنبش محمد عبد الله قرشی ادّعا کرد که او مهدی منتظر است. بدنبال چاپ این کتاب علمای حجاز در مقابل عبد الله قرشی ایستادند و ادّعای او را ردّ کردند، از جمله عالم و محدّث شیخ عبد المحسن العباد مدرس دانشگاه اسلامی مدینه منوّره که در ضمن بحث جامعی در بیش از پنجاه صفحه به نام “الردّ علی من کذب بالاحادیث الوارده فی المهدیّ (عجل)” به او جواب داده است.

  منابع:

  (۱) سنن أبی داوود: ۲ / ۳۰۹ حدیث ۴۲۸۲، سنن ترمذی: ۳ / ۳۴۳ حدیث ۲۳۳۱ _ ۲۳۳۲، الدر المنثور سیوطی: ۶ / ۵۸، کنز العمال: ۱۴ / ۲۶۴ حدیث ۳۸۶۶۱٫٫
  (۲) سنن أبی داوود: ۲ / ۳۱۰ حدیث ۴۲۸۵، المستدرک على الصحیحین حاکم نیشابوری: ۴ / ۵۵۷، البیان شافعی: ۵۱۵ باب ۱۹، الفتن ابن حمّاد: ۱۰۱، و غیر ذلک .
  (۳) المستدرک على الصحیحین: ۴ / ۵۵۸، مسند أحمد: ۳ / ۳۷، مجمع الزوائد هیثمی: ۷ / ۳۱۳٫
  (۴) البدایه والنهایه ابن کثیر: ۸ / ۲۱۷، الإصابه ابن حجر: ۱ / ۳۷۱، تاریخ دمشق: ۱۴ / ۲۲۳
  (۵) شرح نهج البلاغه ابن أبی الحدید: ۲۰ / ۳۲۶، تأریخ بخاری: ۲ / ۱۷۴، تذکره الحفاظ ذهبی: ۳ / ۹۹۵٫
  (۶) المستدرک على الصحیحین حاکم نیشابوری: ۳ / ۱۳۹٫
  (۷) مجمع الزوائد هیثمی: ۹ / ۱۳۶، کنز العمال متقی هندی: ۱۳ / ۱۹۲ حدیث ۳۶۵۷۱ .
  (۸) تاریخ صحیح نزد ما ربیع الثانی است .
  (۹) منتخب الأثر فی الإمام المهدی الثانی عشر، علامه شیخ لطف الله صافی : ۳۲۷، چاپ دوم ، سال ۱۴۰۳ هجریه / ۱۹۸۳میلادی،چاپ مؤسسه الوفاء ، بیروت/ لبنان

  تمام این تفاسیر رو آوردم که بگم اعتقاد به امام زمان وجود داره بحثم هم سر این نیست سوالم خیلی واضحه دارم میپرسم چرا امام زمان خودتونو انتخاب نمیکنید که کشور های اسلامی و جهان رو نجات بدید؟؟

  (۱)
  پاسخ
  1. 72.1

   محمد رضا

   بسم الله الرحمن الرحیم.در جواب برادرم علی.دانشمندان بسیاری هستند که احادیث مربوط به امام زمان را تکذیب کردند مانند.مولانا مودودی-ابن خلدون-ابن قیم-امام شاطبی-امام دارقنطی-امام ذهبی-علامه محمد رشید رضا و…اما برای اینکه بدانید امام زمان(با معذرت)ساخته و برداخته بدعت گذاران است و جایی در اسلام ندارد اجازه میخواهم چند تشابه بین امام زمان یهودیان و امام زمان شیعیان بگویم تا بدانید این تفکر از یهود وارد مذهب تشیع شده.قضاوت با شما.ویزگی امام زمان یهودیان.۱همه ملل جهان را زیر سلطه یهود در اورده و همه کشورها مطیع انان خواهد شد(تعالیم صهیونیسمصفحه۵۷).۲مسیح مزعوم(امام زمان یهودیان)بعد از قیام انان را در بیت المقدس جمع کرده و دولتی تشکیل داده و دنیا را از غیر خودش خالی نموده تا مدت فراوانی مرگ بسراغشان نمی اید(افحام یهودصفحه۱۲۵).۳یهودیان براکنده را جمع میکند(سفر حزقیال).۴شکنجه مردگان(سفر زکریا).۵محاکمه همه ملتها بخاطر یهود(سفر یوئیل).۶کشتن دو سوم جهان(سفر اشعیا).۷ازدیاد خیرات در عهد مسیح مزعوم(سفر یوئیل) امام زمان شیعیان.۱جمع نمودن شیعیان از همه جا(بحار النوار جلد ۵۲ صفحه۳۱۸)۲٫قتل اعراب بخصوص قتل قریش(ارشاد مفید صحفه ۳۶۴و بحار النوار جلد۵۲ صفحه۳۳۸)۳٫کشتن دو سوم بشر بعد از ظهور(الرجعه احسانی صفحه۵۱و بحار النوار جلد ۵۲ صفحه۳۵۳)۴٫امام زمان و تخریب خانه کعبه و مسجالحرام و مسجدالنبی(رجعه احسانی صفحه۱۸۴و۱۶۲و ارشاد مفید صفحه۳۶۵)و …قضاوت با شما.والسلام.

   ()
   پاسخ
 31. 73

  حاج علی

  آدم باید خیلی خر باشه که وهابی بشه. . .تا زمانی که مولایی مثل امیرالمومنین علـــــــــــــــی ع هست چه نیازی به هر چیز دیگری هست؟ یـــــــــــــــــــا علی

  (۰)
  پاسخ
 32. 74

  س

  آهای **** امام زمان را خدا انتخاب کرده نه ما به وقتشم گردن تورا میزنه وهابی نجس

  (۰)
  پاسخ
 33. 75

  یه اهوازی

  چرا دولت حق نفت و پول خوزستان رو به خوزستانی ها نمیده تا وهابی ها تو اهواز با وعده پول کلان به مردم بی بضاعت نیان دینشونو بخرند؟مشکل از دولته که باعث به وجود اومدن این شرایط شده.

  (۰)
  پاسخ
  1. 75.1

   ahmad

   هیچ مسلمانی به خطر بی پولی دینش را نمیفروشد اهوازیها از طوایف و قبایل زیادو متفاوت اما منسجم و متحد تشکیل شدن لر بختیاری عرب دزفولی شوشتری وخیلی قومیتهای دیگر همه هم اراده خاصی به ائیمه اطهار دارن پس بدون دلیل و منطق در باره مردم این شهر غیور صحبت و قضاوت نشود

   (۰)
   پاسخ
  2. 75.2

   ahmad

   ما نباید دینمان را در معرض فروش قرار بدیم دولت قرار نیست به ما پول بده که مسلمان باقی بمانیم پذیرفتن دین اسلام من چه ربطی به دولت دارد که حالا میگم پول بده تا مسلمان بمانم دولت کار خودش را میکند من هم به عنوان یک مسلمان کار خودم طمع انسان اینقدر زیاد است که اگر نخوایی مسلمان بمانی حتی اگر تمام ثروت دنیا را بدهند با چند دینار بی ارزش هم دین فروخته میشود

   (۰)
   پاسخ
 34. 76

  ahmad

  سلام شما خودتون دارید ترویج وهابیت میکنید این آمارای غلط رو چرا انشار میدید من اهوازیم به دلیل اینکه خونه ندارم تقریبا همه جای اهواز به صورت کرایه نشینی زندگی کردم اما خوشبختانه اون طوری که شما گفته اید نیست لطفا بدون علم صحبت نکنید و اسلام عزیز رو که ارزان دراین مملکت عزیز بدست نیامده را زیر سئوال نبرید ما خون دادیم عزیزانمان در جلو چشمان خودمان پررپر شدن وحالا هم هرچه داریم برای حفظ اسلام و انقلابمان میدیم

  (۰)
  پاسخ
 35. 77

  ye ahwazie bad bakht

  Salam sharmande ke Fingilish minevisam vali mikham ye chizi begam

  man ye ahwaziam va arab ham nistam man adame sadeiiiam harfi ke mizanam mese delam safo sadast emrooz ye khabare besyar ajib dard nak shenidam + aks va tasaviR az ye jenayat ke anjam shode Ozr mikham ke ino migam kheili mazerat mikham kar nadaram be baghie ha az arab mohtaram ham ozr mikham shenidam ke too ahwaz jadidan bache ha dokhtar ha va pesaraye javoon ro mibaran cheshmo goosheshoono be ham midoozan karaye vahshatnaki rooshoon anjam midan va bad mikoshaneshoon mese in ke film ham migiran va bad too film ham migan ke mikhan risheye fars ha va ajam ha ya gheyre arab haro too ahwaz az tah besoozoonan va bekanan in khabaro ba aks va film didam hala man ye javoone 22 saleham khodaii in khabararo ke mishnavam mooo be tanam sikh mishe hala shoma bia begoo ke mani ke khanevade daram ye dadash ye khahar 1 madar ye pedar age kasi ba khodam ya ba yeki az khanevadam in karo kone chi bayad begam ? bayad az arab motanafer sham ya az vahabiat ? chera mikham risheye ajam ha ya gheyre arab haro az ja bekanan mage ma zolmi kardim mage gheyRe ine ke maro hich jaiii too edareha ghabool nemikonan khodaiii ina age ensaniat daran va deleshooon vase arab ya vahabiat misooze chetoR fekRe ino nemikonan ke daran esme khodeshoon ham bad mikonan hala shoma begid vase maii ke too khozestan zendegi mikonim che amniati vojood dare ke balaii saremooon nayad man ke dige too delam aroomo gharar nadaram mishe aghayooni ke toooye paiitakht neshestan ye fekRi vase ma khoozestani ha ye gheyRe arab bokonan ? akhe ma che gonahi kardim ke ajdademoon inja zendegi mikardan mage ma ham adam nistim man eftekhar mikonam ke khozestaniam ama motaasefam ke dige khouzestani namoonde va tabdil shode be ghatare vahshat mahali baraye tarsidan az arabhaye aziz va gerami dige ozr mikham vali khodaii khoda vakili shoma laaghal zaboone inaro mifahmid ye rahe hali vase ma begid ye chizi begid shoma ye rahnamaii be oona bokonid

  (0)
  پاسخ
 36. 78

  ye ahwazie bad bakht

  laaghal shoma ye chizi be in aghayooni ke miran vahabi mishan ya in aghayooni ke jadidan oomadan in karaye vahshatnak mikonan begid laaghal oona ba shoma kari nadaran chon be gofteye khodeshooon mikhan risheye ajam haro besoozoonan shoma laaghal ye eterazi konid be paiitakht laaghal began arab ha daran migan ina az ma nistan begid ke shoma az ina joda hastin va ina hamoon adam haii hastan ke daran esme shomaro bad mikonan chera mirid goole inaro mikhorid be gorooheshoon molhagh mishid alan zane hamsaye oomade khoone pishe madaram mige familamoon raftan vahabi shodan madaram besh mige chera mige vase poool akhe mage in poool arzeshi dashte akhe ma ham bad bakhtim vali az in poola khordan haras darim bekhoda shayad gonah ziad mikonim ama khoda vakili dige rikhtane khoone yeki dige khordane poole khoone yeki dige too vojoodemoon nist man 90% rafigham arab hastan hala age befahmam rafigham mikhan ghasde joonamo konan che chareii bayad bokonam ?
  lotfan nazarid pedaratoon ya baradaratoon ya ffamilatoon be in goroohe bad nam bepeyvandan ke bad tarin jenayato daran mikonan

  (0)
  پاسخ
 37. 79

  محمود

  salam az shoma mardom ahvaz makhsosan khanomha khahesh mikonam moraghebe khodeton bashid va to damee in namardayee dasneshandeye emrica nayoftid jadidan kheyli chiza mishnavam kheyli etefaghate badi rokh dade

  (0)
  پاسخ
 38. 80

  ناشناس

  این وهابیا درس بشو نیسن …

  (۰)
  پاسخ
 39. 81

  ممل

  اقاجان من خودم بچه خوزستانم اینا همش شایعس تواهواز وهابی هست ولی نتواین مدت اینقد درضمن تا بختیاری هست توخوزستان اینا هیچ قلطی نمیتونن بکنن یاحق درود بر جمهوری اسلامی ایران

  (۰)
  پاسخ
 40. 82

  poone

  ماهم توی یکی ازازشهرهای اطراف اهوازمیشینیم خیلی میترسم چون چندوقت پیش دختر همسایمون روهم دزدیدن وبعد ازچندوقت چشماودهنش دوخته بودن گذاشتن جلوی درخونشون

  (۰)
  پاسخ
 41. 83

  Hamid

  من که توی اهواز زندگی میکنم و تا حالا چیزی ندیدم
  اینا همش شایعس حالا تا یه اتفاق کوچیک می افته بین کلی ادم میچرخه و میگن وهابی ها اومدن البته ما دشمن زیاد داریم همین عربستان لعنتی که شده سگ امریکا از اسراییل واسه ما خطرناک تره
  ولی ما امام زمان رو داریم زمانی که باج به این عوضی ها بدیم شمارش واسه تحقیر شدن و بعدش مرگ ما فرا میرسه
  درود بر ایران

  ()
  پاسخ
  1. 83.1

   ناشناس

   سلام
   من خودم عرب هستم و تأیید میکنم که در بیشتر از آماری که درین سایت داده شده وهابی شدن چرا چون فک می کنن بین النهریین یک کشور مستقل عربی هست و ایرانیها یا بهتره بگیم فارس زبان ها اونو به زور از اجدادشون گرفتن و حالا اینها می خوان کشور مستقل ایجاد کنن که بیشتر بین جوانان چون فک میکنن چون عده ایی از سران کشورهای عربی بهشون لطف (پول می فرستن به واسطه ی چند نفر به اینها میرسه کسانی که وهابی مسلک شدن البته سرانشون) دارن و بهشون میگن مذهب تشیع دروغ و دین غیر از اسلام (اصلا از مذهب مسلمانان حسابش نمیکنن) و در منطقه ایی به نام شلنگ آباد و لشکر آباد و ملاشیه و کوت عبدلله و خفاجیه و کتیبه ایی به نام عقاب در آتش دادن فک کنم مقر یا پایگاه بسیج شرکت داشتن و ازش فیلم هم گرفتن و منتشر کردن و دلیلش اینه که و قتی تیم عربستانی (الهلال) فک کنم به پیچ استادیم در اهواز برای مسابقه با یک تیم ایرانی جمعیت تماشاگر که تقریبا میشه گفت همه شون برای خوش آمدگویی و تحیه و اینجور چیزا مثلا در شعاراشون می گفتن (اهلا هلا بیک شعب الاهواز(الاحواز) ایحیک) و خیلی چیزهایی هست که خب اگه بخوام بگم یک مقاله میشه و اینو بگم من یک آدم عادی هستم (یعنی مربوط به دولت و یا بسیج نیستم) و لی شیعه هستم و از افراط گرایی ها و فرقه ی ظاله (وهابیت) متنفرم جالب اینه که خودشون دارن داعشی میشن یعنی دارن کتیبه ایی یا کتیبه هایی(کتیبه به معنی گردان یا تیپ) ایجاد می کنن مثل کتیبه هایی که در مصر و یا لیبی و….. و اینو نمی دونن که اینها (یعنی داعش ابوبکر بغدادی و و هابی های اصلی) پاشون به اینجا برسه اولین کاری که می کنن خانواده و ناموس و نزدیکانشون رو میکشن و به کنیزی میبرن و مال و اموالشون رو به غارت میبرن
   از خدا میخوام که اینها رو هدایت کنه و اگر هدایت نمیشن خدایا شرشون ازما دور کنه من بدبختو (بگین که دارم تو قلب شلنگ آباد زندگی می کنم!)خدایا از ظالمان و متجاوزان و بی دینان به تو پناه می برم ای پناه دهنده ی بی پناهان یا الله.

   (۱)
   پاسخ
 42. 84

  عبود

  کسی که شخصیت آدم را ببرد پس خودش هم بی شخصیت است و این است اگر سر آدم ببرند یعنی آدم شخصیتی ندارد البته آنهای که وهابی هستند می گویم و بخدا در خوزستان اگر شخصی ببینم وهبی شده بخدا نابودش می کنم چون خوزستانی ولدالزنا نیستند که وهابی باشند بگذریم کسانی هستند ولدالزنا باشند که وهابی شدندخودشن می دانند مادرشان چکاری کرده

  (۰)
  پاسخ
 43. پینگ بک: داعش 3 زن عراقی را پس از تجاوز سر بریدند

 44. 85

  یگان ویژه لشکر سید خراسانی

  سید خراسانی که با پرچم های سیاه بیاید ما نیز خواهیم آمد وجریان این دجال های عصر را با خا ک یکی می کنیم. :reallyangry: :cigarette:

  (0)
  پاسخ
 45. 86

  پیمان

  از صحت آمارتون مطمئن نیستم اما درسته!مناطقی نظیر کوت عبدالله،خروسی،استیشن،ملاشیه و…. جملگی به این مذهب روی آورده اند و نکته جالب اینکه از زمان تغییر مسلک وضع مالیشون از زمین تا آسمون فرق کرده!!!در مناطق بختیاری نشین نظیر مسجدسلیمان (بخاطر جوان بودن و بیکاری فراوان شهر) فعالیتهایی داشته اند اما خدا را شکر طرفی نبسته اند چون ما بختیاریها کلاً مشکلمون با ذات دین اسلامه که عربیه….حالا مذهب هر چی میخواد باشه!!

  (۰)
  پاسخ
 46. 87

  علیرضا

  سلام به همه.اولا باید مهمترین جیزیو که بهش اعتقاد دارم بگم اگه یک انسان مسلمان چه شیعه چه سونی به دین خودش با همه سستی ها و کم کاری هاش اعتفاد داشته باشه گول این فرقا باطلو نمیخوره اینا میتونه یه جنبه مثبت داشته باشه اونم اتحاد هر چه بیشتر مردم از همه اقوام بشه من نه چپی ام نه راستی ولی خدا شاهده همه این کارها فقط برا تفرقه انداختن بین ما هم وطناس چرا چون از قدرت ایران ترسیدن برا همین میخوان از داخل ماهارو بجون هم بندازن شیعه بودن یه نعمتی که ما لیاقتشو داشتیم از بین ۷میلیارد انسان جز ۲۰۰ میلیون نفرش باشیم.برادرها و خواهرهای سنی من اینج ایران اسلامی ایرانی که توش اسلام باید پیاده بشه شما با سنت ما هم با تشیع.ضمنا همه جا ایران سرای من است درد و غم هواز درده منم هست یعنی درد ایرانه

  (۰)
  پاسخ
 47. 88

  Abbas

  فقط یک کلام مرگ بر عربستان سعودی

  (۰)
  پاسخ
 48. 89

  hach

  به امید خدا دشمنای ایران به اهدافشون نمیرسن // این شبکه های ماهواره ای خارجی هم عادت دارند الکی همه چیو بزرگ کنند . مانند یکی از همین سایتها واسه خودش زده ۲ میلیون سنی در اهواز هست / در صورتی که اهواز نهایتا ۱٫۵ میلیون جمعیت دارد . من خودم اهوازیم …./ اینجا همه شیعه هستن

  (۰)
  پاسخ
 49. 90

  mmm

  موضوع جهاد نکاح کاملا دروغ نیست بلکه شکل مبالغه شده برخی از حقایق و کثافتکاریهای جنسی است. نشر این خبر توسط رسانه های غربی و عربی بوده و رسانه های ایرانی نیز فریب این بخرسازی را خوردند.

  (۰)
  پاسخ
 50. 91

  امیر

  باسلام وخسته نباشید خدمت همه ی دوستان عزیز.اقا بیایید یه جنبش راه بیندازیم برای حضوراستاد رائفی پور درتلویزیون بابا مردم مابایداین سخنرانیها را ببینند وبشنوند خیلی ازجوانان مااصلانمیدونند دراین کشوربرای چی انقلاب شده

  (۰)
  پاسخ
 51. 92

  بنی کعب

  اینا تنها خدمتشون به خوزستان اینه که مارو در نظر ایرانیان بد و از راحتی و زندگی مختل میکنن مارو ونه چیز دیگری.

  (۰)
  پاسخ
 52. 93

  اهوازی

  با سلام و درود خدمت دوستان.
  من یک اهوازی شیعه هستم و واقعآ اینجا توی اهواز یک تغییرات مذهبی داره اتفاق میوفته حالا دقیقآ نمیدونم فرق وهابیت و تسنن در چیه ولی هر چی هست تشیع داره کم میشود. واقعآ من اشخاصی زیادی را میشناسم که از لحاظ سواد,تحصیلات و منطق در سطح بالایی هستند که به این راه کشیده شدند.آیا همه همشهریانم دیوانه شدند؟ آیا راهشان درسته؟
  سوال؟؟
  واقعآ مقصر کیست؟
  چرا کسی نیست تشیع واقعی را دوباره زنده کنه؟
  خیلیها کامپیوتر ندارند ولی همه موبایل که دارندشاید از این طریق لطفآ تدبیری انجام شود که تبلیغاتی وسیع و کوبنده انجام شود و راه حق مشخص شود.دوستان واقعآ نمیدونم اونها چکار میکنند ولی حقیقت این است که در حال زیاد شدن هستندوفراموش نکنید اینها همان شیعیانی هستند که ۸ سال در دفاع از ین سرزمین جان ومالشان را فدا کردند و من به عنوان یک اهوازی اجازه نمیدهم کسی به همشهریانم توهین کنه شاید تدبیری اتخاذ بشه و دوباره برگشتند و اگر برگشتند از قبل قویتر خواهند بود.چون اهوازیها اهل کوفه نیستند که علی را تنها بگذارند.
  لطفآ اگر در اینجا مسئولی کسی هست کوتاهی نکند.

  (۰)
  پاسخ
 53. 94

  نیما

  دیدگاه شما در دست بررسی است.

  سلام بچه ها ببخشید که مربوط به این موضوع نیست ولی لازم دونستم بنویسم:
  بیاید با هم به برنامه ماه عسل پیامک بدیم که از استاد رائفی پور توی برنامشون دعوت به عمل بیارن تا خانواد های بیشتری با ایشون آشنا بشن
  هستید؟؟؟؟ Yes

  (0)
  پاسخ
  1. 94.1

   ایسان

   موافقم حتما این کار رو بیان انجام بدیم .شماره پیامک ماه عسل رو به منم بدین

   ()
   پاسخ
 54. 95

  سمیه

  درست میگن آقانیما.بیاین همه به برنامه ماه عسل پیامک بدیم تا استادرودعوت کنن.

  ()
  پاسخ
 55. 96

  شهناز

  منم با نظر شما موافقم. بیایید همه به برنامه ماه عسل پیامک بدیم

  ()
  پاسخ
 56. 97

  الف.میم

  دستت درد نکنه اقا نیما خیلی فکر خوبیه.

  ()
  پاسخ
 57. 98

  fatemeh

  آقا رضاسلام .من خیلی متاسفم اگه به شما توهین شد می خوام بدونین که اصلا یه همچین قصدی نداشتم.از بابت تاسفم پشیمون نیستم از بابت اینکه این خبرو باور کردم هم پشیمون نیستم چون این سایت برای من شناخته شده س. ترس من از وهابی شدن اهوازیا نیس ترس من ازینه که توی کشور ما داره یه همچین اتفاقایی میوفته اتفاقای خیلی وحشتناک که باید هم بخاطرشون تاسف خورد و هم اینکه ترسید.
  بازم میگم قصد توهینی نبوده واین واضحه !
  متاسفم اگه برداشت اشتباهی کردین از حرفام و معذرت میخوام نه بخاطر حرفام بلکه بخاطر اینکه نتونستم منظورمو اونطور که هس انتقال بدم پس دوباره میگم امیدوارم این بار دیگه این اتفاق نیوفته چون اصلا ازین بابت خوشحال نیستم!
  در ضمن باید بگم خیلی خوب می دونم که قرار نیس همه ی مردم اهواز وهابی بشن همون طور که گفتم خود اتفاق وحشتناکه و اینکه تو کل کشور اتفاق بیوفته.جبهه ی من در مقابل شما ویا اهوازیا نیس من خودمو ازاونا یا از شما جدا نمی دونم جبهه ی من در مقابل اون ۲۵۰۰ نفره. فک میکنم منظورمو خوب متوجه نشدیدن من نگفتم باید ۳۱۳ نفر ازبین اینا باشن همچین آدمایی که اینقدر زود گول اون حرفایی که خودتون میگین چرت وپرته رو میخورن لیاقت ندارن.منظورم این بود که ای کاش اینقد که اون چرت و پرتا روشون تاثیر داره که باعث شده دین خودشونو با وهابیت عوض کنن یکم قران و احادیث داشت منظور من فقط و فقط این بود…میخوام درک کنین که من ازونایی نیستم که منتظر یه اشتباهن تا ازش سوژه درست کنن وتمام حرفام از روی نگرانی بوده باور کنین باور کنین باور کنین. وبدونین که خیلی ناراحتم که باعث ناراحتیه شما شدم اینو از ته دلم میگم. هرکس از حرفام ناراحت شده ببخشه چون تا اون موقع من ناراحت می موووووووووووووووووونم جدید میگم!
  همتونو به خدای بزرگ ومهربون میسپارم وبراتون آرزوهای خوب دارم
  اللهم عجل لولیک الفرج…آمین

  ()
  پاسخ
 58. 99

  ستاره

  البته زیاد هم مضطرب نشید در مقابل این تعداد وهابی شده از اهل سنت، تعدادی زیادی در عربستان شیعه شدن و دارن میشن، همینطور بعد از کشته شدن شحاطه در مصر افراد زیادی به سمت مذهب شیعه اومدن (که خبرش رو استاد در روایت عهد ۲۳ می گه)
  بدبختی اینه که همه دنیا دارن به سمت تشیع میرن، ایران…
  امیدوارم دولت جدید توجیه باشه و روی بحث بچه دار شدن خانواده ها کار کنه (که درد یکی دوتا نیست، وضع اقتصاد و ظاهر پرست شدن خانم ها و آب بستن به تغذیه مردم و اوضاع اجتماعی خراب و … یعنی یه کار کردن طرف باید رستم دستان باشه بتونه بچه بیاره و بزرگ کنه این ممکلت)،
  ای خدا لعنت کنه اون اطلاح طلبایی که طرح مضخرف وازکتومی رو اجرا کردن، به زمین گرم بشینن که هر روز داره گند یکی از خراب کاری هاشون در می یاد

  (۰)
  پاسخ
  1. 99.1

   علی ابرار

   فحش هاتو نگر دار بده به مجمع تشخیص مصلحت فتنه اصلی اینا بودن!

   ()
   پاسخ
   1. 99.1.1

    ستاره

    دوره چهارم مجمع آقای میرحسین موسوی رو در خودش داشت وبعضی هایی که الان …
    به نظر من هر طرف بچرخیم دوباره برمی گردیم به این اصلاح طلبا و گروهی که …
    بهتره بحث مجمع تشخیص رو باز نکنیم،حرف هایی می یاد وسط که الان وقتش نیست

    (۰)
    پاسخ
 59. 100

  علی ابرار

  این که ایران این همه مخالف داره خیلی واضحه بعضی هاش مال قبل از انقلاب هستش که به صورت سنتی جدایی طلب بودن توی بخش های مختلف کشور و برخی هاش هم مال بعد از انقلاب هستش از سلطنت طلب بگیرید بیاید تا همین انقلاب مخملی(۸۸) توی تمام این حوادث و اتفاق ها تعدادی از افراد از انقلاب جدا شدن افراد شاخص این حرکت ها معمولا فرار کردن ولی بقیه که پیاده نظامشون بودن توی کشور هستن این ها برای خرابکاری و تشکیل و تقویت شبکه هاشون به پول نیاز دارن کشور هایی مثل عربستان این پول رو تامین میکنن با این تفاوت که جاهایی که پتانسیل وهابی شدن درشون هست رو با پیشنهاد پول بیشتر وهابی میکنن اون افراد هم معارض هستن و براشون فرق خاصی هم نمیکنه چون هدفشون مخالفت با نظام هستش
  اما چیزی که گفتم مشکل اصلی هستش
  نمیدونم با چند نفر آدم ناجور نشستید حرف زدید که هر چی دلیل میارید از این شاخه به اون شاخه میپرن و حق رو میبینن و دلیلی هم ندارن ولی قبول نمیکنن این آدم توی یک فضایی بزرگ شده که ساختار ذهنی دیگه شکل گرفته و به هیچ وجه قبول نمیکنه همون قدر که سخته بخوای یک چنین فردی رو به راه بیاری همون قدر سخته که یک بچه مسلمون واقعی رو بخوای از راه بدر کنی خانواده هایی که مثلا روشنفکر هستن رو دیدید خودشونن زنشون و نهایتا سگشون تا ۴۰ سالگی بعدش هم یه بچه و اگه از دستشون در بره ۲ تا بچه میارن کم شدن جمعیت اینا مشکلی ایجاد نمیکنه مشکل اصلی اینجاست که خانواده های مذهبی زیاد بچه دار نمیشن و این بدین معنی که مسلمون های واقعی که باید تربیت میشدن و جز قشر خاکستری جامعه نیستن(تا آخرش پای کار دین میمونن) تعدادشون کم میشه یا خوش بینانه نگاه کنیم رشد خیلی پایینی دارن
  در طرف مقابل (جمعیت روشنفکر رو بالا گفتم) جمعیت وهابی ها با کمک مالی عجیب و غریبی که بهشون میشه به سرعت در حال رشد هستن اینه که خطر ناکه نه یک تعداد محدود که اکثرا هم با دلیل سیاسی وهابی شدن(بین عرب بودن و سونی یا شیعه بودن عرب بودن رو انتخاب کردن حتما بین وهابی بودن و عرب بودن عرب رو انتخاب میکنن)
  –بازم میگم مشکل اصلی در حال حاظر رشد پایین جمعیت مسلمونای واقعیه از دهه ۷۰ رو به کاهش رفته یعنی فک کنم حدود ۹۵ تا ۱۴۰۰ کم کم آثارش توی دانشگاه و بعدش جاهای دیگه معلوم بشه همون جور که الان بین بچه مدرسه ای ها کاملا معلومه

  ()
  پاسخ
 60. 101

  سجاد

  بنظرم باید صدا و سیما طوری فرهنگ سازی کنه که جدایی طلبی را یک خیانت نابخشودنی در جامعه جا بندازه چون تا این قضیه حل نشه همیشه در اطراف ایران گروههایی در فکر پیاده کردن برنامه هاشون هستند
  فیلم و سریا لهای آمریکایی را که می بینم خیلی از این بابت لذت میبرم که چقدر زیبا و تاثیر گذار دفاع از کشور و امنیت ملی برای تمام افراد از بالاترین سطح تا پایین ترین سطح یک اصل عقیدتی و وظیفه ملی نمایش داده میشه ، ما که از اونا کمتر نیستیم ، تازه آمریکا کجا و ایران کجا !
  نسل یک مشت جانی و دزد فراری اروپایی را چطور با ایرانی ها باید مقایسه کرد من نمی دونم ؟!!!

  ()
  پاسخ
 61. 102

  ابوالفضل منظوری امامزاده

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  اَللّهُمَّ عجّـل لــولیــّک الـــفـــــرج اللـّـــهم صـــلّ علـــی محمّــــد و آل محمّــــد و عحّــــل فــرجهـــم

  السّـــــلام علیــــک یــا ابـــا عبــــد الله الحـســـــین علیــه السّــــلام ..

  اللهم

  کن لِوَلِیِّکَ

  الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ

  صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ

  فی هذِهِ السّاعَه وَفی کُلِّ ساعه

  وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً

  وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ

  طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها

  طَویلا

  …………………………..

  اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مَحَمَّدٍ و َعَجِّل فَرَجَهُم

  ()
  پاسخ
 62. 103

  سرباز رهبرم

  سلام به برادر ها وخواهرهای عزیزم
  تامیتونیم باید باهم همدل باشیم و نذاریم دشمنان این انقلاب فکر نفوذ بین ماها رو بکنن از هر قومی که باشیم و با هرزبونی که حرف میزنیم هدفمون و عتقاداتمون به یک نقطه میرسه. ما بچه شیعه ها رو سفره امام حسین بزرگ شدیم

  ()
  پاسخ
 63. 104

  محمد

  من محمدم!!!بابامو داداشامو عمومو خیلیا تو جبهه جنوب شهید شدن!دم مردم اهوازگرم.روشونم سفید…چقد ازخراسون خودمون ادم رفت اخرت کشور که ناموس هموطن اهوازی یاهرکدومشون یک بیشرفی چپ نگانکنه حالا اینطور جواب میدین.بچه ها داداشم ۱۷سال شیمیایی بود ولی به جدم امامرضا(ع)پرونده رزمنده هم نداره چه برسه به شهید!!!برا خاک وطنش رفت.ناموس وطنش… حالا یک عده ناموسشونو به یک عینک ریبن ویک حساب پولی واحکام ساده وکثیف یک مشت مفت خور.روزی برسه که با تانک رو جنازه این ادما با غیض دلم راه برم.برا اقام متاسفم واسه چه سست عنصرایی خمپاره خورد وتیکه تیکه شد..یاعلی حق ابدی :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

  (-1)
  پاسخ
  1. 104.1

   حاج علی

   احمق بی شعور.اولا اجر شهدا توی اون دنیا محفوظه.دوما وقتی کثیف کاری این حیون ها رو ندیدی زر مفت نزن.من توی اهواز زندگی میکنم

   (۰)
   پاسخ
 64. 105

  محمد رضا

  با سلام.ازینکه تعداد زیادی از مردمان روشنفکر اهواز سنی شدند بسیار خوشحالم.جا الحق و ذهق الباطل

  (۰)
  پاسخ
  1. 105.1

   اکبرفاطمه(س)

   حیف اسم محمد رضا
   مطمئنا خودت وهابی هستی که خوشحال شدی بهت توصیه میکنم شب که میری روی پشت بام کاه بریزی واسه خر خدا دوستای وهابیتم ببری که حداقل خر خدا ازتون راضی باشه. رضایت خدا که در دنیا وآخرت نصیبتون نمیشه پس خر خدا رو دریابید. :rotfl:

   (3)
   پاسخ
  2. 105.2

   katrina

   اولا تو خبر اومده وهابی شدن نه سنی خودتونو ب برادران اهل سنت ما نچسبونید دوما شیعه ی علی ع بودن لیاقت میخواد :پر طاووس عزیز است ب کرکس ندهندش

   (۰)
   پاسخ
  3. 105.3

   علی ابرار

   ما که اعتقادمون اینه که زمین گرده الان کافریم دیگه نه؟راستی امشب برای خر خدا یونجه بریزید این حاجت هاتو هم دم دست بذار سختشه میاد از زیر بالشت ورداره همون بغل یونجه ها بذاری خوبه ای بابا اطلاع دادن اونور جهان روزو شبش برعکس ماست یعنی خدا کی میره بالا؟؟
   آها یاد نبود زمین صافه!! در جهل مرکبی عمو جون!

   (۰)
   پاسخ
  4. 105.4

   سارا

   سلام به آقای محمدرضا
   اگه از برادران سنی ما هستید احترامتون برای ما واجبه و برای شما هم واجبه که اطلاعاتتونو در مورد وهابیت بالا ببرید ولی اگر خدای نکرده از وهابیون هستید به نظرات وهابیون شیعه شده رجوع کنید اگر شخصی منطقی باشید شاید خدا خواست و هدایت شدید. ان شاءالله

   (۰)
   پاسخ
  5. 105.5

   احمدرضا ساماني

   فرقه بین وهابی بودن و سنی بودن مثل فرق بین کافر و مسلمانه ، بیخود سعی نکنید خودتون را به مسلمونا بچسبونید ، از دید شیعه و سنی شما کافرید.
   طومار شما خیلی زودتر از اونکه فکر کنید پیچیده میشه.

   ()
   پاسخ
  6. 105.6

   علی ابرار

   راستی حالو حوصله ی مناظره داشتی همینجا تو همین سایت حاظرم یه سوال تو یه سوال من آقا مهدی هم نظرات رو تایید میکنن
   بسم الله ممنونت میشم منو از گمراهی و ذلالت آشکار در بیاری

   ()
   پاسخ
   1. 105.6.1

    عبدالضعيف

    بچه ها خواهش میکنم اروم باشید مطمئنم همتون سخنرانی اقای حدادی رو گوش دادین ولی نیازه یه بار دیگه بادقت گوش بدین کسی که سر به این سایت میزنه و خودشو نشون میده حتما از سر حق طلبی در بین شیعه اومده ایشون به عنوان میهمان وارد شدن تردشون نکنید
    خوش به حال هرکسی که انقدر از دینش اطلاعات داره که میتونه مناظره کنه البته اطلاعات دینی یه موضوعه و فن مناظره یه موضوع دیگه انقدر داغ کردین که کم مونده طرفو به مباهله دعوت کنید

    (۰)
    پاسخ
 65. 106

  katrina

  میشه همین جا یکم از عقایدی ک باعث شد وهابی نه سنی بشید بگید.دوما سوالتون چی بود؟ما ک نفهمیدیم.سوما اگه مذهبتون حقه پس بیاین تو همین سایت با بچه هاش مناظره ی علمی کنید

  ()
  پاسخ
 66. 107

  جسکون

  به نظر من این آمار منبع درستی نداره مطمئن باشید هیچ وقت اطلاعات و سپاه اجازه همچین چیزی رو نمی دند واقعا اگر این دو ارگان نبودند معلوم نبود الان چه وضعیت داشتیم اما حیف که نصف مردم ما خوابند من و چند نفر از دوستان تصمیم گرفتیم برای حمایت با فوق لیسانس وارد وزارت اطلاعات شویم امیدوارم بعضی از جوانان هم دست از این مسخره دختر بازیو ، عشقو اینا بردارند و پشت نظام باشند

  ()
  پاسخ
 67. 109

  علی ابرار

  سلام آقای محمد رضا
  سوال دارم شما لطف کنید جواب بدید بعد شما هم سوال کنید من جواب میدم
  از چیزای بنیادی هم شروع کنیم بهتره تا چیزای فقهی و…

  امام زمان رو تمام فِرَق اسلامی قبول دارن درسته؟
  پس چرا شماها هنوز امام زمان رو انتخاب نکردید تا حکومت جهانیشو تشکیل بده منتظر چی هستید؟امام زمان رو انتخاب کنید شاید ما هم بیعت کردیم

  سوالم اینه: چرا امام زمان رو انتخابش نمیکنید؟

  (۰)
  پاسخ
  1. 109.1

   محمد رضا

   بسم الله الرحمن الرحیم.با سلام خدمت برادرم علی.براستی نام زیبای شما مارا به یاد امیرالمومنین علی رضی الله عنه می اندازد.امید است که الله مارا با سیدنا علی محشور کند اما بعد.در مورد سوال شما باید عرض کنم که در کتب درجه دو اهل سنت حدیتی مبنی بر ظهور شخصی در اخر الزمان است که از فرزندان بیامبر میباشد و نامش هم نام رسول و نام بدرش هم نام بدر رسول میباشد البته بعضی از علمای سرشناس اهل سنت اسناد این سند را ضعیف میدانند.اما ایا امام زمان مورد نظر شیعه همان شخص مورد نظر بیامبر است؟باسخ منفی است زیرا اولا اسم و نام بدرش همنام اسم و نام بدر بیامبر نیست تانیا امام زمان در زمان ظهور بدنیا میاید نه اینکه ۱۴۰۰غایب باشد.لازم به ذکر است که در کتب معتبر شیعه به وضوح اعلام شده که امام حسن عسگری فرزندی نداشته.می توانید به کتاب مهدی منتظر رجوع کنید.اکنون مطلبی از کتاب فرق الشیعه(از کتب اصلی شیعه)را برایتان مینویسم.با خواندن این کتاب بی خواهید برد که قبل از امام زمان شما امام زمانهای دیگری هم بوده.نوبختی می‌گوید: حسن عسکری  در ربیع الثانی سال ۲۳۲ هجری زاده شد و هشتم ربیع الأول سال ۲۶۰ هجری در حالی که بیست و هشت سال داشت، وفات نمود و ابوعیسی بن متوکل بر او نماز خواند. امامتش پنج سال و هشت ماه و پنج روز طول کشید. و چون وفات کرد، هیچ نسل و فرزندی از او نمایان نشد، پس میراثش به مادر و برادش جعفر رسید. مادرش کنیزی به نام عسفان بود که ابوالحسن، نام حدیث را بر او نهاد( ).صفحه ۹۵ تا ۹۶

   ()
   پاسخ
   1. 109.1.1

    Katrina

    خودتون فهمیدین چی گفتنی؟چطور درمورد حدیثی حرف میزنی ک علمای سرشناس اهل سنتم قبولش ندارن.این امام زمان شما پسر پادشاه اردن محمدبن عبدالله نیس؟این کتابایی ک آور ین هم از نظر ماها سندش ضعیفه من یکی اصن اسمشونم نشنیدم نه کتاب نه نویسنده اش .میخوای مباحثه کنید بگید چیو قبول دارید تا ماهم بگیم نه اینکه از هر جا خواستین مطلب بیارین ما انقد علامه داریم ک این نوبختی اگه واقعا درست باشه عددی ب حساب نمی یاد

    (۰)
    پاسخ
   2. 109.1.2

    sadeghi

    کتاب هایی ک شما فرمودی هیچکس قبول تداره.
    امام حسن عسکری ۱ پسر داشتند که نامش محمد.لقبش مهدی .کنیه اش ابوالقاسم نام مادرش نرگس خاتون.تولدش۱۵شعبان ۲۵۵٫محل تولدش سامراء هست.
    وکسی هم ک برامام حسن نماز خوند خود حضرت مهدی بودند “بحارالأنوار ج۵۰”

    (۰)
    پاسخ
 68. 110

  علی

  میخوام به این آقامحمدرضا بگم اولا قیافه آدمهای باادب وخیلی نجیب را تظاهرنکن.و دوستان یک چیزی بگم با اجازه استادبزرگوارم من بادختر یک خانواده ی که سنی شافعی از شهرستان پاوه بودن ازدواج کردم، والحمدالله الحمدالله الحمدالله اول از هر چیزی همسرم شیعه شد، وبعدهمدوتابرادرخانمهام وسه تاخواهرزنام.پدرهمسرم، همگی شیعه شدن، ودرکنار آن مادرهمسرم خداراشکر از همون اول شیعه بوده وخیلی کمکم کردتوی تمام مراحل زندگی وتلاشهایم.۲۷ساله دارم زندگی میکنم وخیلی لذت میبریم درکنارهم.حالا هم خدا راشکر ساکن یکی از شهرهای خوزستان هستم وچون خودمم خوزستانیم .مطمعن باشید دین تشیعه جهانی شده واین وهابیهای نجس از ترسشونه که اینقدر تبلیغ میکنن.عربهای خوزستان مردمی باایمان ومحکم هستند.محمدرضا خان الکی فامیلی سادات رو نزار دروغ نگو، خجالت بکش تو مردی!!! واقعا…..

  ()
  پاسخ
 69. 111

  خاطره

  خدای من !
  باورم نمیشه یعنی ممکنه تا چند سال آینده پیش بینی استاد درس دربیاد و شیعیان بشن جعیت اقلیت ایران؟!
  آخه چرا؟ به چه عقلی؟ مگه این همه جنایتو نمی بینن؟؟؟

  ()
  پاسخ
 70. 112

  علی ابرار

  نه خداییش از شنیدن عدد ۲۵۰۰ اینقد تعجب کردید؟!!
  بهتون پیشنهاد میکنم یکی دو تا رفیق که توی مرز بانی بودن پیدا کنید تا به عمق فاجعه پی ببرید
  این که تعدادی نیست که !!! هست؟!
  خیلی اعداد بزرگتر از این جدایی طلب داریم اینا برای گرفتن کمک مالی به هر سازی حاضرن برقصن
  بالاترین خطر حال حاظر بچه دار نشدن آدمای درستو حسابیه!(نیاز به توضیح داره بگم!!)

  ()
  پاسخ
  1. 112.1

   1441

   سلام آقای ابرار نیاز به توضیح داره بیشتر توضیح بدید لطفا!

   ()
   پاسخ
 71. 113

  محمد رضا

  بسم الله الرحمن الرحیم.چند روز بیش دیدگاه خودم را نسبت به سنی شدن مردم هوشیار ابراز کردم که متاسفانه با حملات برادران و خواهران شیعه مواجه شدم.سوال؟اگر گفتن یک بیام تبریک و ابراز خوشحالی کردن این چنین شما را خمشگین کرده بس باید مشکل را در خود ببینید.بله من یک شیعه زاده بودم که به فضل الله سنی شدم.حالا شما هر اسمی میخواهید روی من بگذارید.همچنین من از مریدان عالم ربانی(داعی التوحید)امام محمدبن عبدالوهاب میباشم چرا که دیدگاه این امام همام را با دیدگاه امام علی کرم الله وجه و با تمام اصحاب یکی میدانم.در ضمن خواهرم و برادرم توهین کردن در مرام سیدنا علی نبود.بش شیعه علی باش.والسلام

  ()
  پاسخ
  1. 113.1

   sadeghi

   حتما لیاقت شیعه بودن نداشتی.
   این حرف من ک توهین نیست.واقعیته.لیاقت نداشتی ک رفتی وهابی شدی.بهت بر نخوره هاااا !
   به دوستان هم توصیه میکنم کتاب “حق با کیست” رو مطالعه کنن خیلی زیباست
   به شما هم توصیه میکنم.
   امیدوارم خدا همه رو به راه راست هدایت کنه :-) :rose:

   (2)
   پاسخ
  2. 113.2

   علی ابرار

   به مبارکی فقط اینو بگم که هرگز شیعه نبودی مسلمون بودی
   توی سایت منتصب به امام زمان هستیم و اختلاف اصلی هم سر همین امامت هستش بقیه ی اختلافات بیشتر فقهیه تا بنیادی
   سوال دارم شما لطف کنید جواب بدید بعد شما هم سوال کنید من جواب میدم
   امام زمان رو تمام فِرَق اسلامی قبول دارن درسته؟
   پس چرا شماها هنوز امام زمان رو انتخاب نکردید تا حکومت جانیشو تشکیل بده منتظر چی هستید؟امام زمان رو انتخاب کنید شاید ما هم بیعت کردیم
   سوالم اینه: چرا انتخابش نمیکنید؟

   (۰)
   پاسخ
  3. 113.3

   احمدرضا ساماني

   شما نه شیعه بودی نه الان وهابی هستی ، همین قد که دیدگاه امام علی (ع) را با محمد وهاب هسو میدونی مشخص میکنه که چی هستی، خدا ان شا الله عقل بده

   بگذریم میگم یه وقت به فتاوای این مفتی هاتون گوش نکنی زن و خواهر و مادرت را بفرستی سوریه!

   البته اگه تا الان نفرستادی ، آخه گناه دارن ، چه گناهی کردن که باهاشون نسبت داری :-) :-)) :laugh: :-D

   (0)
   پاسخ
  4. 113.4

   احقرالعباد

   سلام آقا محمدرضا؛
   اگر وهابی نشدید و جزو برادران سنی ما شدید پس اگر واقعا حق طلبید کتاب امام علی (ع) در کتب اهل سنت رو مطالعه کنید که با اسناد دقیقه؛داستان حضرت موسی و هارون رو هم کمی دقت کنید ؛اگر هم خواهان مباحثه اید با ۰۹۶۴۰ تماس بگیرید که حتما بهتر از من پاسختان را می دهند ولی اگر اینجا مطرح نمایید هم انشاا… مباحثه می نماییم(پیشنهاد من۰۹۶۴۰است)،اگر بدون اینکه با عالمی شیعه بحث کنید به اهل سنت پیوسته باشید گمان نکنم عاقلانه باشد.یاحق

   (۰)
   پاسخ
  5. 113.5

   امیر حسین

   بهتر است فضا را دوستانه کنیم تا اگه قرار باشه کسی هدایت بشه، هدایت شه. پس خواهشا کسانی که میخواهند فحش بدهند یا بد صحبت کنند تو دلشان بگویند و اینجا کامنت نذارن.
   حالا یک سوال از شما دارم: میشود بگویید کدام نظر امام علی(ع) با محمدبن عبدالوهاب برابر است؟ (اولا اگر خود را مسلمان میدانید پس پیامبر و قرآن را قبول داریم) حالا یک شبهه برای من به وجود آمد. در کتاب التوحید محمدبن عبدالوهاب آمده است که:
   معاذ می گوید: من پشت سر رسول خدا، ‌سوار بر مرکب ایشان بودم که فرمود: ‌ای معاذ! می‌دانی حق خدا بر بندگان و حق بندگان بر خدا چیست؟ گفتم: الله و رسولش بهتر می‌دانند. فرمود: حق خدا بر بندگان اینست که او را بپرستند و با او چیزی را شریک نسازند و حق بندگان، بر خدا اینست که عذاب ندهد کسی را که با او چیزی را شریک نگرفته است.
   گفتم: ای رسول خدا، آیا مردم را به این، بشارت ندهم؟ فرمود: خیر. زیرا بر همین اکتفا می‌کنند(و دیگر کار خیر و عمل صالحی انجام نمی دهند)
   حالا این مطلب با چند آیه از قرآن در تضاد است که من فقط به دو تای آن اکتفا میکنم
   وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّهً لِلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا..و ما تو را جز بشارت دهنده و هشداردهنده براى تمام مردم، نفرستادیم (سبا ۲۸)
   یاأَیُّهَا الرَّ‌سُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّ‌بِّکَ…اى پیامبر، آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده، ابلاغ کن و به مردم بگو.
   این درحالی است که در حدیث آمده”معاذ میگوید:گفتم: ای رسول خدا، آیا این را به مردم بگویم: فرمود: خیر،نگو…”
   از این نمونه شبهات در این کتاب بسیار زیاد است که به ترتیب جلو میرویم. اما من همچین شبهاتی در نهج البلاغه ندیدم پس به نظر من این دو یکی نیستند.
   حالا اگه میتوانی من را قانع کن و پاسخ شبهاتم را بده تا وهابی شوم و از ظلالت خارج شوم.

   (۰)
   پاسخ
   1. 113.5.1

    سعید

    عزیز دلم شما اهل تسنن رو با وهابیت اشتباه گرفتی وهابی ها اصلا مسلمون نیستن وقتی دیدن که یه سنی زیاد داره تبلیغات دینش رو میکنه و اروم نمیشه میان بهش انگ وهابیت میزنن و اعدامش میکنن مثل کردهایی که توی زندان به سر میبرن یا مثل علمای بلوچستان که اومدن گفتن شما وهابی هستین و اهل سنت نیستین و با این دروغا اعدامشون کردن پس عبدالوهاب کسی نیست که حرفش ملاک باشه بعدشم شما اگه تحقیقات کنی خیلی تضاد ها در گفته های تشیع دیده میشه که اصلا مسخرس به عنوان مثال برو شبکه کلمه فارسی رو تو ماهواره نگاه کن تا ببینی اخه تو اینترنت همه سایتا رو فیلتر میکنن اگه الان پیشم بودی بیستا کلیپ نشونت میدادم تو گوشیم که اخوند های شیعه دارن علی رو به درجه خدایی میرسونن مثلا میگن اول علی اخر علی ظاحر علی باطن علی خوب این صفات واسه خداست اگه قرار باشه واسه خدا نباشه پیامبر (ص) ارجع تره برو حدیث هایی که از امام صادق نقل شده رو ببین بین احادیث خودش کلی تضاد وجود داره اینا همه دروغ اخوند هاست به شما که جیبشون رو پر کنید و امامزاده هاشون رونق داشته باشه انقدر که امام زاده وجود داره بیمارستان تو ایران وجود نداره بعدشم تو با عقل خودت فکر کن پیامبر و امام ها کسی بودن که مثل شما شیعه ها خاهر و مادر خودشون رو واسه یک ساعت صیغه کنن و بدن دست مردهای غریبه اصلا تو خودت حاظری ناموست رو صیغه کنی واسه چند ساعت مگه صواب نداره ؟ تو شیعه صیغه موقت کردن که خیلی اجر و صواب داره تو حاظری این کارو بکنی ؟ به نظر تو امام رضا وقتی زنده بود واسه خودش بارگاه طلایی داشته که الان واسش ساختن امام رضا تمام داراییش رو میداده به فقرا اما الان شیعه واسش بارگاه طلایی ساخته و چندتا کوچه اونطرف ترش ملت نون ندارن بخورن برادر من اینا دروغ های اخوند هاست برو بین اهل تسنن تحقیق کن ببین چه چیزایی درباره تشیع نشونت میدن که حالت به هم میخوره چه تبعیضاتی که واسه اهل تسنن قاعل نشدن امیدوارم راه درست رو پیدا کنی

    (۰)
    پاسخ
    1. 113.5.1.1

     مهران

     برادر من ما شیعیان هم مثل همه انسان ها دوست داریم ارامش و اسایش برای همه مردم فراهم باشه.. خوش بختانه شما انسان روشنی هستی و به جای پرخواشگری با مساله های که داری فضای بحث دعوت میکنی البته برای ما شیعیان هم خوبه ک با مسائلی که شاید برای بعضی از ما حل نشده باشه رو به رو بشیم. و تحقیق کنیم . این خیلی خوبه به هر حال اسلام از عقل و فطرت انسان در یک مسیر هستند.در هر مذهبی شاید مسائلی هست که برای عوام مجهول باشه و باید به مراجع و کتاب های بزرگ دین رجوع کنه چه کتاب ما شیعیان چه صحیحین که کتب قدرتمندی هستند . من جواب سوال های شمارو دارم اما شاید بهتر باشه شما شخصا پیگیر این سوال ها باشید. به هر حال خوشحالم برا خودم و خودت برادر من که تو این دنیا جای چیزهای دیگه دغدغه دین داریم و الله به برکت محمد (ص) به ما این سعادت داد تا دنبال جواب هامون بگردیم.

     (۰)
     پاسخ
 72. 114

  رضا

  سلام
  میشه لطف کنید بگید که این آماررو از کجا اوردین؟؟؟؟
  این شبکه ای میگید چندساله که روی ایر هست وپخش میشه جراالان اینقدر موردتوجه قرار گرفته .
  هرکسی که یک دقیقه این شبکه رونگاه کنه متوجه میشه که حرفاشون همه چرت وپرته
  من خودم ساکن اهواز هستم هرکس که این خبررومی خونه فکرمیکنه باین روند تاآخرسال همه ی مردم اهواز وهابی میشن.
  بایدبه اون کامنتی که اینجوری تاسف میخوره بگم که تایه خبرمیخونه سریع جبهه نگیره.
  ایران ۷۷میلیون نفرجمعیت داره حتما باید ازبین این ۲۵۰۰نفر ۳۱۳ تاباایمان پیدا بشه.
  فکرنکنید چون من اهوازی هستم این حرف ها رومیزنم.
  من نمیگم تواهواز وهابی نیست نمیگم جمعیتشون هم درحال افزایش نیست فقط میخواستم بگه که ازاین خبر ها نیست که ظرف ۴ماه ۲۵۰۰ نفروهابی بشن.

  (۰)
  پاسخ
  1. 114.1

   فهیم

   علیک سلام
   منبع ارائه شده

   ()
   پاسخ
  2. 114.2

   از دوستان

   من هم بعید می دونم ظرف مدت ۴ ماه ۲۵۰۰ نفر وهابی شده باشند.به دلیل اینکه وهابیت آنقدر پشتوانه علمی و استدلالی قوی نداره که بتونه نظر ۲۵۰۰ نفر رو ظرف مدت ۴ ماه جلب کنه و فکر می کنم اشتباهی در آمار گیری رخ داده.ولی با فرض درست بودن هم,کسی که ظرف مدت ۴ ماه وهابی شده منتظر بهونه بوده تا وهابی شود و کاری هم با استدلال های مبلغ ها نداشته.
   و مورد بعدی که در صورت درست بودن آمار می تونه قابل قبول تر باشه اینکه ۲۵۰۰ نفر از اهل سنت وهابی شدند.چون در متن نگفته که ۲۵۰۰ نفر از اهل تشیع وهابی شدند گفته ۲۵۰۰ نفر از ایرانی های اهواز و حومه ی آن وهابی شدند که من این مورد رو هم بعید می دونم.

   ()
   پاسخ
   1. 114.2.1

    فهیم

    اول خبر اومده :
    چند سالی است که سازمان اطلاعات و امنیت رژیم وهابی آل سعود، با سرمایه گذاری گسترده در مناطق سنی نشین جمهوری اسلامی ایران به ویژه در جنوب کشور،‌ تلاش دارد نفوذ خود در این مناطق را افزایش دهد.

    پس تمرکز رو مناطقی سنی نشینه.

    ()
    پاسخ
    1. 114.2.1.1

     از دوستان

     کاملا درسته.
     ان شاالله که این آمار در مورد اهل سنت هم اشتباه باشد.

     ()
     پاسخ
     1. 114.2.1.1.1

      فهیم

      ان شاء الله که باشه ؛ همچین آماری اصلا خوشحالمون نمی کنه.

      ()

ارسال که پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *